Спеціальні потреби

Актуально

Айзексон: «Стів Джобс зовсім не був зразком для наслідування»

Айзексон: «Стів Джобс зовсім не був зразком для наслідування»

Як до нього Едісон, Форд і Дісней, Стів Джобс увійде в історію людства як геній, який зумів у своїх відкриттях поєднувати творчу зухвалість і технологічну досвідченість. Така думка письменника і журналіста Уолтера Айзексон, що зустрівся з читачами свого бестселера «Стів Джобс». Зустріч пройшла в конференц-залі просвітницько-освітнього комплексу «92nd Street Y» на Верхньому Іст-Сайді Нью-Йорка в рамках лекційного циклу «Культура та ідеї».

600-сторінкова біографія Стіва Джобса побачила світ у жовтні минулого року. Видавництво Simon & Schuster спочатку планувало випустити її в березні 2012 року, але у зв'язку з різким погіршенням стану здоров'я легендарного засновника Apple перенесло дату релізу на листопад, а потім на кінець жовтня 2011 року. Стів Джобс помер 5 жовтня від ускладнень важкого ракового захворювання, з яким довго боровся як традиційними, так і альтернативними методами. Йому було 56 років.

Книга «Стів Джобс» миттєво стала бестселером і надовго зайняла верхні рядки в найпрестижніших списках продажів, включаючи списки The New York Times і Amazon.

Наступник геніїв

Уолтер Айзексон розповів, що Джобс звернувся до нього з проханням написати його біографію ще в 2004 році. «Я тоді тільки випустив книгу про Бенджаміна Франкліна, - зазначив письменник, - і працював над наступною - про Альберта Ейнштейна. І жартома поцікавився у Джобса, чи не вважає він себе наступником цих геніїв. І відмовився від втішної, звичайно, пропозиції, пославшись на зайнятість. А про себе думав: він ще молодий, може і почекати, років так через десять-п'ятнадцять можна повернутися до цієї розмови ».

У 2009 році Лорен Пауелл, дружина Джобса, сказала Айзексону: «Якщо ти збираєшся написати книгу про Стіва, краще поквапся». Той уже був серйозно хворий, проходив другий курс лікування, але як і раніше приховував від усіх, що у нього рак, сподівався вилікуватися.

Айзексон піднявся на сцену не один, а в компанії свого давнього колеги, Ріка Стенгел, виконавчого редактора журналу Time і співавтора автобіографії Нельсона Мандели. Як підкреслив Стенгел, Уолтер Айзексон - один з найавторитетніших журналістів Америки, який раніше керував телеканалом CNN і журналом Time. «Зараз Уолтер є президентом Інституту Аспена і пише чудові книги», - зауважив він.

Стенгел був модератором зустрічі і по праву давнього знайомого ставив Айзексону, якого він з посмішкою назвав «моїм колишнім босом», власні непрості питання і озвучував записки, що надійшли на сцену з аудиторії.

Зокрема, він випитував у автора книги, як Джобс характеризував свої відносини з Біллом Гейтсом. З відповідей Айзексона випливало, що батько Apple сильно недолюблював батька Microsoft. За очі він відгукувався про нього, не економлячи на лайливі слова. І час від часу дивувався, як така потужна і просунута корпорація, як Microsoft, може випускати такі «погані продукти».

«Стів завжди детально і прискіпливо аналізував нові технології конкурентів, у тому числі Гейтса, - сказав Айзексон. - І тут же відзначав нелогічності і недолугості з точки зору креативної логістики, яка для нього самого була релігією. У світі все має подвійний характер. У технологічному світі антитеза Джобс - Гейтс була дуже яскравим втіленням цієї подвійності. Характер Стіва теж відображав цю подвійність. Він був задиракою і порушником правил, скажімо, любив паркуватися на місцях для інвалідів. Одночасно, дуже бурхливо переживав невдачі і частенько пускав сльозу».

Кинутий і обраний

В основу книги лягли близько сорока інтерв'ю, які Джобс дав Айзексон за два роки, а також сто з гаком інтерв'ю з рідними, друзями, колегами, конкурентами і опонентами. «Це було абсолютно неформальне спілкування, - згадував письменник. - Ми бродили годинами зі Стівом вулицями Пало-Алто, сиділи в його будинку за обідом, часто розмовляли по телефону. Стів дав мені повну свободу, не просив показувати йому готовий текст. Хоча явно почував себе незатишно, коли дізнавався, що я розмовляв для книги з його критиками і ворогами. Сам він говорив про себе абсолютно відверто, часом навіть занадто. Іноді повторював сказане і, що цікаво, навіть створював нову версію описуваних подій».

Розмова на сцені торкнулася теми сирітства та усиновлення Джобса, яка для героя книги завжди була найважливішою і дуже чутливою. Його біологічні батьки від немовляти відмовилися, і згодом Джобс презирливо називав їх «донорами сперми і яйцеклітини». А своїми справжніми батьком і матір'ю вважав усиновили його в 1955 році Пола і Клару Джобс.

Як зауважив Айзексон, Стів Джобс вважав себе одночасно і «кинутим», і «обраним», і ця драматична діалектика визначала його менталітет і життєву установку. «Він бачив себе ізгоєм і подвижником, якому доля підготувала високу і унікальну місію, - підкреслив письменник. - Він був покликаний, як би «призначений» вищими силами, щоб зробити революцію в світі технологій, будь то комп'ютери, мобільні телефони, електронні книги і Айпед».

Відповідаючи на запитання кореспондента «Голосу Америки» щодо впливу досягнень і харизми Джобса на молодь в інших країнах, Айзексон сказав: «Стів не вважав себе прикладом для наслідування, зовсім немає, більше того, він посміювався над спробами його канонізувати. Дивіться, говорив, школу я кинув, в молодості бавився наркотиками, весь час порушував загальноприйняті правила. Яка я рольова модель, дивувався він».

Віхи шляху

За словами Айзексон, Джобс ставився до релігії дуже суперечливо. Після поїздки до Індії серйозно захопився дзен-буддизмом, але говорити про віру не дуже любив. Тему смерті в бесідах уникав, помічаючи чи то жартома, чи то всерйоз, що взагалі не любить нічого кінцевого і лише під натиском колег оснащує випускаються його компанією технологічні вироби кнопкою повного виключення.

У книзі описані всі етапи життєвого шляху Джобса, його взаємини зі Стівом Возняком, співзасновником Apple, його коротка робота на Hewlitt-Packard і Atari. Докладно розглянуті розробка та втілення проектів Apple I, Apple II, Lisa і класичного комп'ютера Macintosh, проекти NeXT і студії Pixar покинув у той час Apple не по своїй волі Джобса і його тріумфальне повернення в рідну компанію в 1997 році. Автор приділяє багато уваги феноменальним досягненням Джобса після його «другого пришестя» в Apple, включаючи розробку таких популярних технологічних продуктів, як iMac, iPod, iTunes, Apple Stores і iPad. Не уникає Айзексон і подробиць особистого життя свого героя, включаючи його ранні любовні захоплення, шлюб і четверо дітей.

Як раніше повідомлялося, до книги вже проявив інтерес Голлівуд. За даними газети The Guardian, студія Sony Pictures придбала у Айзексон права на екранізацію за «семизначну суму». Продюсерами майбутньої стрічки сайт imdb.com називає Марка Гордона і Гаймона Кеседі. У 1999 році був випущений телевізійний фільм про Джобса «Пірати Силіконової долини», де його зіграв Ноа Вайл.

Відповідаючи на питання про літературні плани, Айзексон сказав, що про живуть знаменитості більше писати не збирається. Він дав зрозуміти, що, працюючи над книгою про колишнього держсекретаря США Генрі Кіссінджера, випробував неприємні моменти через причіпок свого героя. Письменник збирає матеріал для книги про Аді Лавлейс, дочки поета Байрона, що стала математиком. Вона відома описом першої обчислювальної машини, до якої склала програму.

Всі новини дня

Правляча партія Швеції висловилася за вступ країни до НАТО

прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон

Правляча соціал-демократична партія Швеції заявила у неділю, що підтримує вступ країни до НАТО.

Внаслідок вторгнення Росії в Україну у Швеції сформувалася значна парламентська більшість на користь членства в альянсі, і Швеція готова відмовитися від вступу до НАТО, яка переважала протягом десятиліть опозиції.

Оскільки Фінляндія вже подала свою заявку, прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон тепер майже впевнена, що офіційна заявка Стокгольма буде подана протягом кількох днів.

«Правління партії на своєму засіданні 15 травня 2022 року вирішило, що партія працюватиме над тим, щоб Швеція подала заявку на членство в НАТО», – йдеться у заяві соціал-демократів.

Уряд Фінляндії оголосив у неділю, що подає заявку про приєднання до НАТО, повідомляє СNN. Це рішення було оголошено під час прес-конференції президента Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністерки Санни Марін. Рішення уряду має бути ухвалене парламентом країни перед тим, як Фінляндії може офіційно подати заявку на членство в Альянсі.

Під час спільної з президентом Нііністо недільної прес-конференції прем’єрка Фінляндії Марін заявила, що вступ до НАТО посилить безпеку країни та збільшить її потужність.

НАТО раніше привітало можливе членство Фінляндії та Швеції в Альянсі. Президент США Джо Байден в п'ятницю поспілкувався телефоном з лідерами двох країн. Під час розмови лідери підкреслили підтримку України у війні, президент США також наголосив на політиці "відкритих дверей" НАТО і праві Фінляндії та Швеції обирати власне майбутнє, міжнародну політику та формати безпеки, заявили в Білому домі.

Лідер меншості в Сенаті Макконел закликав Байдена визначити Росію спонсором тероризму

Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконел

Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконел закликав президента Байдена визначити Росію спонсором тероризму, що позбавило б її суверенного імунітету, який не дозволяє подавати проти країни цивільний позов про відшкодування збитків.

«Я думаю, це хороша ідея, і б це підтримав. Президент може зробити це самостійно, і я б закликав його це зробити», - сказав сенатор, перебуваючи в Стокгольмі.

Напередодні у суботу Макконел та сенатори-республіканці Сьюзен Коллінз, Джон Баррассо та Джон Корнін зустрілись у Києві з президентом Зеленським.

Макконел сказав, що він завірив президента Зеленського, що «підтримка України у війні проти росіян є двопартійною, і що «подавляюча більшість» зосереджених на національній безпеці республіканців підтримують протидію України російському вторгненню попри критику щодо допомогового пакету Україні на суму 40 мільярдів доларів з боку деяких однопартійців. «Ця неприхована агресія не повинна продовжуватись. Я хочу запевнити їх, що Конгресі існує дуже, дуже широка підтримка для продовження боротьби», - сказав Макконел.

Минулого тижня у Сенаті зареєстрували резолюцію, що визнає Росію державою-спонсором тероризму.

Співавтори документу - сенатори від обох партій, демократ Ричард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем.

У резолюції йдеться, що Сенат вважає дії уряду Росії за головування Володимира Путіна актами тероризму і закликає держсекретаря США визнати Росію державою, яка спонсорує тероризм.

“Це визнання (країни-спонсора тероризму - ред.) буде важливим в американському законодавстві. Є лише чотири країни, які мають таке визнання: Куба, Сирія, Іран та Північна Корея. Ми намагаємося включити до цього списку Росію, щоб вона була п’ятою. Це компанія, з якою її (Росію) треба асоціювати. Це тоталітарні режими, І вони не несуть добра”, - заявив під час презентації резолюції її співавтор, сенатор від Республіканської партії Ліндсі Грем.

Як раніше повідомляв "Голос Америки", відповідно до пояснень на сайті Держдепартаменту, “держави-спонсори тероризму” - це ті, які неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму та визначаються відповідно до трьох законів США: розділу 1754(c) закону про дозвіл на національну оборону, розділу 40 закону про контроль експорту зброї та розділу 620A закону про іноземну допомогу.

“Держави-спонсори тероризму” підпадають під чотири основні категорії санкцій: обмеження на іноземну допомогу від США, заборону на експорт і продаж оборонної продукції; контроль за експортом товарів подвійного використання, а також – під різні фінансові та інші обмеження.

Також передбачаються додаткові санкції, які карають осіб і країни, які співпрацюють із “державами-спонсорами тероризму”.

Сенат США може проголосувати за виділення 40 мільярдів доларів Україні у середу - лідер республіканців після візиту до Києва

Група сенаторів-республіканців на чолі із Мітчем Макконнеллом зустрічається із президентом України Володимиром Зеленським під час візиту до Києва, 14 травня 2022. Ukrainian Presidential Press Service/REUTERS

Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл заявив у неділю, що він очікує прийняття законопроекту про виділення 40 мільярдів доларів Україні у середу після відповідного процедурного голосування у понеділок.

"Ми очікуємо застосувати cloture (парламентську процедуру, що згортає подальші дебати з питання до 30 годин й дозволяє перейти до голосування - ГА) - сподіваюсь, із відчутною перевагою (голосів "за" - ГА), що допоможе нам затвердити допомогу у середу", - повідомив Макконнелл зі Стокгольма, куди він приїхав після суботнього візиту до Києва.

Як Голос Америки повідомляв у четвер 12 травня, сенатор-республіканець із штату Кентуккі, Рендал Пол одноосібно заблокував пришвидшену процедуру розгляду нового пакету допомоги для України. Сенатор вніс проект поправки до законопроекту, пропонуючи створити посаду окремого інспектора, який би перевіряв виділення коштів в рамках цього пакету.

При цьому речник Пентагону Джон Кірбі у п’ятницю заявив, що якщо законопроект не буде прийнято до наступного четверга 19 травня, це може вплинути на можливість США безперебійно надавати військову допомогу Україні, а сенатор-демократ Кріс Кунс заявив, що "затримка на тиждень буде шкодити обороні України".

У статті використано матеріали Reuters

Блінкен висловив упевненість, що Фінляндія та Швеція будуть в НАТО

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Після зустрічі голів МЗС країн НАТО у Берліні 15 травня держсекретар США Ентоні Блінкен висловив рішучу впевненість, що Фінляндія та Швеція будуть прийняті до альянсу, попри деякі заперечення Анкари.

«Я не хочу характеризувати конкретну розмову, яка у нас відбулася, ні з міністром закордонних справ Туреччини, ні в рамках самих сесій НАТО, але можу сказати таке: я чув майже за всіма напрямами, дуже сильну підтримку приєднання до альянсу (Швеції та Фінляндії – ред.)», – сказав Блінкен.

Заперечення Туреччини щодо Швеції викликані передусім тим, що вона вважається поблажливою до Робочої партії Курдистану, яку Анкара, а також США і ЄС вважають терористичним угрупованням.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що готовий обговорити це питання як з Фінляндією, так і Швецією, а також з іншими країнами НАТО.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що її країна та інші країни ясно дали зрозуміти, що готові прискорити процес ратифікації для Фінляндії та Швеції.

Уряд Фінляндії оголосив у неділю, що подає заявку про приєднання до НАТО, повідомляє СNN. Це рішення було оголошено під час прес-конференції президента Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністерки Санни Марін. Рішення уряду має бути ухвалене парламентом країни перед тим, як Фінляндії може офіційно подати заявку на членство в Альянсі.

«Ми надіємось, що парламент схвалить рішення подати заявку на членство в НАТО. У наступні дні. Воно буде базуватись на потужному мандаті, з підтримкою президента республіки. Ми підтримували тісний контакт щ урядами країн НАТО та самим НАТО», - сказала Марін під час прес-конференції.

«Ми близькі партнери з НАТО, але це історичне рішення приєднатись до НАТО, і надіюсь, що ми приймемо це рішення разом», - додала вона.

Очікується, що 16 травня скандинавська країна Швеція зробить аналогічну заяву.

Президент США Джо Байден в п'ятницю поспілкувався телефоном з лідерами Фінляндії та Швеції. Під час розмови лідери підкреслили підтримку України у війні, президент США також наголосив на політиці "відкритих дверей" НАТО і праві Фінляндії та Швеції обирати власне майбутнє, міжнародну політику та формати безпеки, заявили в Білому домі.

Уряд Фінляндії офіційно оголосив про рішення подати заявку на членство в НАТО

Президент Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністеркиа Санна Марін

Уряд Фінляндії оголосив у неділю, що подає заявку про приєднання до НАТО, повідомляє СNN. Це рішення було оголошено під час прес-конференції президента Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністерки Санни Марін. Рішення уряду має бути ухвалене парламентом країни перед тим, як Фінляндії може офіційно подати заявку на членство в Альянсі.

«Ми надіємось, що парламент схвалить рішення подати заявку на членство в НАТО. У наступні дні. Воно буде базуватись на потужному мандаті, з підтримкою президента республіки. Ми підтримували тісний контакт щ урядами країн НАТО та самим НАТО», - сказала Марін під час прес-конференції.

«Ми близькі партнери з НАТО, але це історичне рішення приєднатись до НАТО, і надіюсь, що ми приймемо це рішення разом», - додала вона.

У суботу президент Нііністо подзвонив Путіну, щоб повідомити про наміри Фінляндії приєднатись до НАТО. Путін назвав рішення Фінляндії «помилкою».

Застереження щодо вступу Фінляндії та Швеції висловила і Туреччина, яка є членом Альянсу. Речник турецького президента в суботу заявив Reuters, що Туреччина не намагається блокувати вступ Фінляндії та Швеції, але хоче, щоб міркування безпеки інших країн враховувались.

НАТО раніше привітало можливе членство Фінляндії та Швеції в Альянсі. Президент США Джо Байден в п'ятницю поспілкувався телефоном з лідерами двох країн. Під час розмови лідери підкреслили підтримку України у війні, президент США також наголосив на політиці "відкритих дверей" НАТО і праві Фінляндії та Швеції обирати власне майбутнє, міжнародну політику та формати безпеки, заявили в Білому домі.

Під час недільної прес-конференції прем’єрка Марін заявила, що вступ до НАТО посилить безпеку країни та збільшить її потужність.

В матеріалі використані джерела CNN та CNBC

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG