Спеціальні потреби

Актуально

Айзексон: «Стів Джобс зовсім не був зразком для наслідування»

Айзексон: «Стів Джобс зовсім не був зразком для наслідування»

Як до нього Едісон, Форд і Дісней, Стів Джобс увійде в історію людства як геній, який зумів у своїх відкриттях поєднувати творчу зухвалість і технологічну досвідченість. Така думка письменника і журналіста Уолтера Айзексон, що зустрівся з читачами свого бестселера «Стів Джобс». Зустріч пройшла в конференц-залі просвітницько-освітнього комплексу «92nd Street Y» на Верхньому Іст-Сайді Нью-Йорка в рамках лекційного циклу «Культура та ідеї».

600-сторінкова біографія Стіва Джобса побачила світ у жовтні минулого року. Видавництво Simon & Schuster спочатку планувало випустити її в березні 2012 року, але у зв'язку з різким погіршенням стану здоров'я легендарного засновника Apple перенесло дату релізу на листопад, а потім на кінець жовтня 2011 року. Стів Джобс помер 5 жовтня від ускладнень важкого ракового захворювання, з яким довго боровся як традиційними, так і альтернативними методами. Йому було 56 років.

Книга «Стів Джобс» миттєво стала бестселером і надовго зайняла верхні рядки в найпрестижніших списках продажів, включаючи списки The New York Times і Amazon.

Наступник геніїв

Уолтер Айзексон розповів, що Джобс звернувся до нього з проханням написати його біографію ще в 2004 році. «Я тоді тільки випустив книгу про Бенджаміна Франкліна, - зазначив письменник, - і працював над наступною - про Альберта Ейнштейна. І жартома поцікавився у Джобса, чи не вважає він себе наступником цих геніїв. І відмовився від втішної, звичайно, пропозиції, пославшись на зайнятість. А про себе думав: він ще молодий, може і почекати, років так через десять-п'ятнадцять можна повернутися до цієї розмови ».

У 2009 році Лорен Пауелл, дружина Джобса, сказала Айзексону: «Якщо ти збираєшся написати книгу про Стіва, краще поквапся». Той уже був серйозно хворий, проходив другий курс лікування, але як і раніше приховував від усіх, що у нього рак, сподівався вилікуватися.

Айзексон піднявся на сцену не один, а в компанії свого давнього колеги, Ріка Стенгел, виконавчого редактора журналу Time і співавтора автобіографії Нельсона Мандели. Як підкреслив Стенгел, Уолтер Айзексон - один з найавторитетніших журналістів Америки, який раніше керував телеканалом CNN і журналом Time. «Зараз Уолтер є президентом Інституту Аспена і пише чудові книги», - зауважив він.

Стенгел був модератором зустрічі і по праву давнього знайомого ставив Айзексону, якого він з посмішкою назвав «моїм колишнім босом», власні непрості питання і озвучував записки, що надійшли на сцену з аудиторії.

Зокрема, він випитував у автора книги, як Джобс характеризував свої відносини з Біллом Гейтсом. З відповідей Айзексона випливало, що батько Apple сильно недолюблював батька Microsoft. За очі він відгукувався про нього, не економлячи на лайливі слова. І час від часу дивувався, як така потужна і просунута корпорація, як Microsoft, може випускати такі «погані продукти».

«Стів завжди детально і прискіпливо аналізував нові технології конкурентів, у тому числі Гейтса, - сказав Айзексон. - І тут же відзначав нелогічності і недолугості з точки зору креативної логістики, яка для нього самого була релігією. У світі все має подвійний характер. У технологічному світі антитеза Джобс - Гейтс була дуже яскравим втіленням цієї подвійності. Характер Стіва теж відображав цю подвійність. Він був задиракою і порушником правил, скажімо, любив паркуватися на місцях для інвалідів. Одночасно, дуже бурхливо переживав невдачі і частенько пускав сльозу».

Кинутий і обраний

В основу книги лягли близько сорока інтерв'ю, які Джобс дав Айзексон за два роки, а також сто з гаком інтерв'ю з рідними, друзями, колегами, конкурентами і опонентами. «Це було абсолютно неформальне спілкування, - згадував письменник. - Ми бродили годинами зі Стівом вулицями Пало-Алто, сиділи в його будинку за обідом, часто розмовляли по телефону. Стів дав мені повну свободу, не просив показувати йому готовий текст. Хоча явно почував себе незатишно, коли дізнавався, що я розмовляв для книги з його критиками і ворогами. Сам він говорив про себе абсолютно відверто, часом навіть занадто. Іноді повторював сказане і, що цікаво, навіть створював нову версію описуваних подій».

Розмова на сцені торкнулася теми сирітства та усиновлення Джобса, яка для героя книги завжди була найважливішою і дуже чутливою. Його біологічні батьки від немовляти відмовилися, і згодом Джобс презирливо називав їх «донорами сперми і яйцеклітини». А своїми справжніми батьком і матір'ю вважав усиновили його в 1955 році Пола і Клару Джобс.

Як зауважив Айзексон, Стів Джобс вважав себе одночасно і «кинутим», і «обраним», і ця драматична діалектика визначала його менталітет і життєву установку. «Він бачив себе ізгоєм і подвижником, якому доля підготувала високу і унікальну місію, - підкреслив письменник. - Він був покликаний, як би «призначений» вищими силами, щоб зробити революцію в світі технологій, будь то комп'ютери, мобільні телефони, електронні книги і Айпед».

Відповідаючи на запитання кореспондента «Голосу Америки» щодо впливу досягнень і харизми Джобса на молодь в інших країнах, Айзексон сказав: «Стів не вважав себе прикладом для наслідування, зовсім немає, більше того, він посміювався над спробами його канонізувати. Дивіться, говорив, школу я кинув, в молодості бавився наркотиками, весь час порушував загальноприйняті правила. Яка я рольова модель, дивувався він».

Віхи шляху

За словами Айзексон, Джобс ставився до релігії дуже суперечливо. Після поїздки до Індії серйозно захопився дзен-буддизмом, але говорити про віру не дуже любив. Тему смерті в бесідах уникав, помічаючи чи то жартома, чи то всерйоз, що взагалі не любить нічого кінцевого і лише під натиском колег оснащує випускаються його компанією технологічні вироби кнопкою повного виключення.

У книзі описані всі етапи життєвого шляху Джобса, його взаємини зі Стівом Возняком, співзасновником Apple, його коротка робота на Hewlitt-Packard і Atari. Докладно розглянуті розробка та втілення проектів Apple I, Apple II, Lisa і класичного комп'ютера Macintosh, проекти NeXT і студії Pixar покинув у той час Apple не по своїй волі Джобса і його тріумфальне повернення в рідну компанію в 1997 році. Автор приділяє багато уваги феноменальним досягненням Джобса після його «другого пришестя» в Apple, включаючи розробку таких популярних технологічних продуктів, як iMac, iPod, iTunes, Apple Stores і iPad. Не уникає Айзексон і подробиць особистого життя свого героя, включаючи його ранні любовні захоплення, шлюб і четверо дітей.

Як раніше повідомлялося, до книги вже проявив інтерес Голлівуд. За даними газети The Guardian, студія Sony Pictures придбала у Айзексон права на екранізацію за «семизначну суму». Продюсерами майбутньої стрічки сайт imdb.com називає Марка Гордона і Гаймона Кеседі. У 1999 році був випущений телевізійний фільм про Джобса «Пірати Силіконової долини», де його зіграв Ноа Вайл.

Відповідаючи на питання про літературні плани, Айзексон сказав, що про живуть знаменитості більше писати не збирається. Він дав зрозуміти, що, працюючи над книгою про колишнього держсекретаря США Генрі Кіссінджера, випробував неприємні моменти через причіпок свого героя. Письменник збирає матеріал для книги про Аді Лавлейс, дочки поета Байрона, що стала математиком. Вона відома описом першої обчислювальної машини, до якої склала програму.

Всі новини дня

Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео

Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,

Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Дар’я Каленюк - виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції, членкиня Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.

“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.

Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.

“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.

Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.

"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.

Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.

Дивіться також:

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?

Путін не має "плану відходу", й це ускладнює перемовини - дискусія в університеті Джорджтаун

Акція на підтримку України біля посольства Росії у Вашингтоні, 24 лютого 2023. AP Photo/Jose Luis Magana

Президент Росії Володимир Путін не має "запасного варіанту" у питанні війни в Україні, що може ускладнити потенційні мирні переговори. Таку думку висловила Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США під час дискусії "Україна через міжнародний об'єктив" у Джорджтаунському університеті.

За словами Петерлін, Путін не має варіанту "я поїду в Сочі [на схилі віку - ред.], і це буде фантастично, і я житиму там своїм життям". Натомість він знає, яка доля спіткала інших світових диктаторів, зокрема, лівійського лідера Муаммара Каддафі, що був убитий повстанцями наприкінці громадянської війни в країні.

"Найбільший виклик для такого диктатора як Путін - це те, що він насправді не має "плану відходу" чи плану щодо закінчення власної влади та повноважень, тож це додає труднощів у переговорах з ним", - сказала Петерлін. Вона порівняла ставлення глави Кремля до України із насильницькими взаєминами у парі: "Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися – на психологічному рівні чи на рівні міжнародної безпеки".

Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися.
Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США

При цьому колишня високопосадовиця висловила підтримку скептичній позиції Джеймса Джефрі, колишнього посла США в Іраку, Туреччині та Албанії, який частково розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна.

Під час дискусії загалом звучали міркування про сценарії перемовин із російським президентом, навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені, щоб дати йому ілюзію здобутків.

"Війна в Україні закінчиться "як усі війни" - припиненням вогню. Але небезпека триватиме", - сказала під час дискусії Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона. "Перемир'я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером", - сказала Дойл.

А старша викладачка Школи урядування й громадської служби імені Буша (The Bush School of Government & Public Service) Катерина Шинкарук пояснила, що "важливо мати таку розмову" про можливі сценарії завершення війни, "але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії".

За її словами, попри висловлені на конференції в Джорджтауні позиції, загалом у Вашингтоні "є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України".

США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

Словаччина, у разі прийняття пропозиції від США, заплатить 340 мільйонів доларів за гелікоптери AH-1Z Viper у рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів. Фото: Cpl. Harley Robinson/U.S. Marine Corps via AP

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.

Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.

Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».

Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.

Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.

“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.

Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Більше

XS
SM
MD
LG