Спеціальні потреби

Актуально

Євромайдан - вияв гідності і рішучості українців у побудові власного майбутнього. У США згадують події 5-річної давнини

21 листопада виповнюється п'ять років з часу початку Євромайдану, коли українці вийшли на мирний протест після рішення тогочасного керівництва країни відмовитись від підписання угоди з Євросоюзом.

Насильницькі дії режиму Януковича проти мирного протесту студентів спонукали до масових протестів. Вже в грудні тисячі мирних протестуючих вийшли на Майдан незалежності в Києві. Революція Гідності тривала до лютого 2014 року, коли тогочасний президент Янукович втік з країни.

Спогадами про ті події поділився на сайті тогочасний посол США до України Джеффрі Пайєтт: він згадав і про розгін студентського протесту, і те, як протестуючі знайшли прихисток в Михайлівському соборі, і загибель Небесної сотні, і візит сенатора США Джона Маккейна, який продемонстрував підтримку протестуючим на Майдані.

"Але понад усе я пам'ятаю людей: гідність українського народу, силу, яку вони продемонстрували, їхню рішучість у побудові кращого майбутнього на яке вони заслуговують!" – йдеться у відео-зверненні поширеному Посольством.

Про ті часи, згадував і дипломат Державного департаменту США Девід Мілі в інтерв'ю "Голосу Америки".

Мілі, який перебував в Києві під час протестів на Майдані був глибоко вражений відданістю та самоорганізацією людей. "Це тривало декілька місяців, день за днем люди організовувались самі на мирний протест. Я ніколи не забуду цю самоорганізацію і силу духу, яку вони виявили протягом цього часу. Знаю, що часом було насильство і насильство було після цього, але людьми на той час рухало прагнення до життя у некорумпованому вільному середовищі, з можливістю розвивати зв'язки з Європейським Союзом. Цього я ніколи не забуду", - говорить Мілі.

Частково саме завдяки цьому візиту українці пам'ятають, що США дуже підтримували їх прагнення до свободи на той час
Девід Мілі про візит сенатора Маккейна на Майдан

Він окремо згадав про візит сенатора Джона Маккейна до України, який засвідчив підтримку США Революції Гідності. "Вважаю, його візит мав великий вплив. Частково саме завдяки цьому візиту українці пам'ятають, що США дуже підтримували їх прагнення до свободи на той час", - переконаний дипломат.

Джон Маккейн був дуже зворушений тим, що відбувалось в той час в Україні, ділиться спогадами дипломат США, який супроводжував Маккейна під час перебування сенатора в Києві в грудні 2013 року.

"Одного вечора я супроводжував сенатора Маккейна на Майдан і ми пішли до будинку Профспілок на сьомий поверх. Тривала демонстрація, у якій брали участь 250 тисяч людей, наскільки я пам'ятаю. Грала рок-група "Океан Ельзи", - говорить Мілі.

Девід, це один з найбільш надзвичайних моментів мого життя
Маккейн сказав Девіду Мілі

"Сенатор Маккейн та я стояли і дивились у вікно і в певний момент вокаліст "Океану Ельзи" звернувся до людей, щоб вони включили свої мобільні телефони і повернулись в напрямку до нас. Всі зробили це одночасно і сенатор Маккейн повернувся до мене і сказав: "Девід, це один з найбільш надзвичайних моментів мого життя" і я погоджуюсь", - згадує дипломат.

Сенатор Маккейн поїхав на Майдан в 2013 році попри застереження Держдепа, - згадує Стівен Нікс з Міжнародного республіканського інституту. Цю організацію Маккейн очолював більше 20 років.

"Сенатор Маккейн та я поговорили і він вирішив не зважати на особисту безпеку і ризикнути. Він сказав: "Мусимо їхати, щоб показати свою підтримку народу України у цей надзвичайно важливий час. Не можна, щоб нас переконав острах за власну безпеку. Організуй це, Стів." А він мене часто називав "Стіві-хлопче". "Організуй це, Стіві-хлопче, і їдьмо!" - згадує ​Директор євразійських програм Міжнародного республіканського інституту Стівен Нікс.

Я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам
Стівен Нікс про візит Маккейна на Майдан

Візит Маккейна тими вихідними допоміг запобігти кровопролиттю на Майдані, - переконаний Нікс.

Я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам

"До і після візиту лідери опозиції говорили нам, що його присутність переконала владу не втілювати загрозу придушити протест", - згадує Нікс.

"Це мало статись тими ж вихідними, коли відбувся візит сенатора Маккейна. Так, ми поїхали з думкою, що його присутність запобігла насильству. Ми всі знаємо, що люди загинули на Майдані. Це жахлива трагедія, але я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам", - каже Нікс.

Дивіться також: Українська журналістка Анастасія Станко отримує престижну міжнародну премію

Українська журналістка Анастасія Станко отримує престижну міжнародну премію. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Всі новини дня

Чому не слід очікувати вторгнення білоруської армії? Інтервʼю з Палом Слюнькіним. Відео

Чому не слід очікувати вторгнення білоруської армії? Чи є майбутнє у відносин Білорусі із Заходом? Чи варто розраховувати на білоруську опозицію? Павло Слюнькін, колишній білоруський дипломат, розповів про це в інтервʼю Марії Ульяновській.

Кінець епохи єдинорогів? Крах банків у США – експлейнер. Відео

Кінець епохи єдинорогів? Крах банків у США – експлейнер. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Падіння банків у США: 🔻 як це відбувалось? 🔻 чи наближається банківська криза?  🔻 до чого готуватись стартапам?  Дивіться новий #експлейнер від Голосу Америки Українською!

Візит Сі до Москви знизив ризик ядерної ескалації – Боррель

Голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель. Архівне фото

Нещодавня поїздка голови Китаю Сі Цзіньпіна до Москви та його зустріч із президентом Росії Володимиром Путіним знизила ймовірність застосування Москвою ядерної зброї. Про це заявив голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель, повідомляє Financial Times.

Європейський дипломат повідомив журналістам, що Сі дуже ясно дав зрозуміти Путіну, що Росія не повинна розгортати ядерні озброєння у війні з Україною.

За словами Борреля, китайський лідер хоче звести до мінімуму ризик бути повʼязаним із російським вторгненням. Очільник дипломатії ЄС також зазначив, що Китай не повністю підтримує Росію і поки що немає жодних ознак того, що Пекін надавав Москві зброю.

Водночас Боррель розкритикував КНР та Індію за закупівлі російських енергоресурсів, що тривають на тлі санкцій.

Джерело Financial Times у Євросоюзі повідомило, що лідери ЄС намагаються схилити Сі Цзіньпіна до переговорів із президентом України Володимиром Зеленським. За словами співрозмовника газети, Брюссель наполягає на тому, щоб Китай чув не лише російську позицію, а й українську.

На тлі підготовки візиту Сі до Москви західні ЗМІ писали, що лідер Китаю після зустрічі з Путіним має намір переговорити із президентом України. Про підготовку розмови Сі та Зеленського розповідав і радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.

Володимир Зеленський у недавньому інтервʼю японському виданню The Yomiuri Shimbun скептично сприйняв китайські ініціативи про мирне врегулювання конфлікту Росії з Україною і підкреслив, що Київ не отримував від Пекіна пропозиції виступити посередником або про проведення зустрічі з Сі Цзіньпіном. «Але я дипломатичними каналами дав прямі повідомлення, що хочу поговорити з лідером Китаю», – сказав президент України.

Сі Цзіньпін перебував із державним візитом у Росії 20–22 березня. 21 березня він провів офіційні зустрічі з представниками влади Росії.

Байден: Китай поки не надає зброю Росії

Президент США Джо Байден під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, Онтаріо, 24 березня 2023 року

Президент США Джо Байден заперечив повідомлення про те, що Китай, буцімто, надає значні поставки зброї Росії.

"Я чую останні три місяці, що Китай надасть значні поставки зброї Росії, - сказав президент США під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо в п'ятницю. - Вони цього поки не зробили. Це не означає, що вони не зроблять цього, але поки вони цього не зробили".

Він також назвав, ймовірно "перебільшеними" деякі повідомлення про зближення Росії та Китаю, однак зауважив, що він не ставиться легковажно, ані до Китаю, ані до Росії.

Байден перебував в Канаді з першим візитом на посаді президента США. У спільній заяві з Трюдо за результатами візиту, лідери держав відзначили спільну підтримку України і засудили російську агресію.

Під час звернення до парламенту Канади в п'ятницю Байден назвав США та Канаду "нерозлучними", Трюдо ж заявив про підтримку України. "Як ви добре знаєте, пане президенте, Канада продовжить рішуче підтримувати Україну, що б для цього не знадобилось", - заявив канадський прем'єр.

Минулого тижня китайський керівник Сі Цзіньпін провів триденний державний візит до Москви, який став виявом солідарності Китаю з Росією в той час, як більшість країн світу засудили загарбницьку російську війну в Україні.

У Білому домі вважають, що Путін конче потребує підтримки Китаю, бо в нього на війні в Україні закінчуються боєприпаси, про це заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC.

«Президенту Путіну потрібен президент Сі, тому що в нього закінчуються боєприпаси, [...] у нього закінчується той інвентар, який йому потрібен для ведення цієї війни, і цілком ймовірно, що він буде шукати додаткової допомоги у Китаю», - сказав представник Білого дому.

Як писав Голос Америки, Генсек НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від постачання Росії летальної зброї, сказавши, що в НАТО бачили «деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”.

Уряди США та Європи попередили Китай, що він зіткнеться з серйозними наслідками, якщо вирішить надавати зброю та боєприпаси російським силам.

В статті використано матеріали АFP, Reuters.

Уже 60 років у Вашингтоні діє українська школа. Відео

Уже 60 років у Вашингтоні діє українська школа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

За 60 років існування у Вашингтоні, цьогоріч українська школа має рекордну кількість учнів. Як українській діаспорі стільки років вдавалося зберігати та розвивати українську школу у столиці США – в сюжеті Ірини Шинкаренко та Костянтина Голубчика.

Більше

XS
SM
MD
LG