Спеціальні потреби

2010-ий став найнебезпечнішим роком для роботи журналістів


2010-ий рік став одним з найнебезпечніших для роботи журналістів у світі. Десятки працівників ЗМІ загинули під час виконання своїх професійних обов’язків. До багатьох була застосована сила. До цього сумного списку серед інших цього року увійшов український харківський журналіст і редактор Василь Кліментьєв. Щороку базована у Нью-Йорку правозахисна організація Комітет із захисту журналістів відзначає репортерів світу за їх досягнення та готовність боротись за професійні права.

Одним з лауреатів нагороди є Лауреaно Маркез, письменник з Венесуели, який використовує гумор у свої політичних коментарях:

«Ми є голосом тих, хто не може говорити, або не має доступу до медіа. Моя робота – це гумор, а гумор завжди був голосом суспільства».

Уряд Венесуели намагається покарати журналіста. Маркез каже, що реакція уряду на його роботу є свідченням того, що ситуація зі свободою слова у Венесуелі погіршується:

«Медіа, які були критичними до уряду, закрили. Деякі медіа займаються самоцензурою. Протести оголошені кримінальним злочином, так що люди бояться критикувати уряд».

Переслідувань зазнає і інший лауреат нагороди – Надіра Ісаєва з Дагестану. Журналіст та редактор тижневика пише про боротьбу російських сил безпеки з ісламськими бойовиками. Після опублікування інтерв’ю з колишнім лідером бойовиків, який звинуватив російську владу в корупції, вона була звинувачена в екстремізмі. Тепер над нею нависла загроза восьмирічного ув’язнення. Факт нагороди її вразив:

«Я навіть спочатку розплакалася, бо навколо було багато нерозуміння як моєї особистої позиції, так і позиції мого видання».

Влада Ефіопії майже на два роки посадила у в’язницю Давіта Кебеде за його репортажі про сутички після виборів у країні в 2005-му році. Він залишався в Ефіопії навіть при тому, що багато його колег емігрували. За словами журналіста, реакція влади на його роботу лише спонукає його працювати ще завзятіше:

«Те, наскільки сильно уряд намагається здійснювати тиск та нівелювати вашу роботу, говорить про те, наскільки професійно ви її виконуєте».

Ще один переможець нагороди 2010-го року іранський журналіст Мохамед Даварі відбуває п’ятирічне ув’язнення. Він не зможе самостійно отримати нагороду. Іранська влада арештувала його минулого року за звинуваченням в організації змови проти режиму. Він робив журналістське розслідування про тортури в іранських тюрмах.

Виконавчий директор Комітету захисту журналістів Джоел Саймон зазначає:

«Даварі платить страшну ціну за те, що журналісти повинні робити, – розвінчувати корупцію і зловживання владою».

Інші три переможці нагороди також стоять перед загрозою тюремного ув’язнення, але усі вони кажуть, що це не спинить їх писати правду.

Інше за темою

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG