Актуально
- Голос Америки
У катастрофі літака в західному районі Росії загинув президент Польщі Лех Качинський
Російські офіційні особи повідомили, що в катастрофі літака в західному районі Росії загинув президент Польщі Лех Качинський. Офіційні особи кажуть, що катастрофа, у якій загинуло 96 осіб на борту літака, сталася в суботу вранці. У раніших повідомленнях було сказано, що в літаку були 132 особи. До складу офіційної делегації входили високопоставлені цивільні та військові особи.
Польські посадовці підтвердили повідомлення, що на борту літака був президент Качинський та його дружина, начальних штабу збройних сил Францішек Ґаґор, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, голова Національного банку Славомір Скшипек, кілька законодавців та інших офіційних осіб.
Польська делегація була в дорозі на відзначення 70-річчя розстрілу радянськими органами безпеки 22 тисяч польських офіцерів у Катинському лісі біля Смоленська.
На відеозаписі, оприлюдненому засобами масової інформації, видно уламки літака серед дерев, над якими піднімається дим.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск назвав катастрофу «трагічною» подією. Виступаючи на прес-конференції, він повідомив, що уряд проголосив національну жалобу.
Російського виробництва літак Ту-154 розбився в час наближення до аеропорту в Смоленську. В повідомленнях ЗМІ сказано, що літак зіткнувся з верхів’ям дерев та що в районі був густий туман.
Конституція Польщі передбачає, що до часу президентських виборів обов’язки президента країни виконуватиме голова Сейму Броніслав Коморовський.
Тимчасом перед президентським палацом у Варшаві збираються сотні поляків, які вшановують пам’ять загиблих у катастрофі лідерів.
Світові лідери зі смутком реагують на катастрофу літака і смерть президента Польщі Леха Качинського.
Президент Барак Обама назвав катастрофу величезною втратою для Польщі, Сполучених Штатів і світу. Він також сказав, що розмовляв з прем’єр-міністром Дональдом Туском, щоб передати йому вислови співчуття.
Державний секретар Гілларі Клінтон сказала, що в цю важку годину Сполучені Штати поділяють горе з польським народом. Вона високо оцінила президента Качинського як захисника свободи і прав людини.
Прем’єр-міністр Великобританії Ґордон Браун сказав, що він – як і весь світ – засмучений з приводу повідомлення про катастрофу і додав, що усвідомлює вклад Качинського до руху «Солідарність» і на користь свободи.
Вислови співчуття надійшли також від папи римського Бенедикта і генерального секретаря ООН Пан Гі Муна.
Президент Франції Ніколя Саркозі назвав Качинського невтомним захисником демократії та свободи і лідером у боротьбі з тоталітаризмом.
Канцлер Німеччини Анґела Меркель висловила глибокий жаль з приводу смерті польського президента і всіх, хто був на борту літака.
А президент Грузії Міхеїл Саакашвілі назвав Качинського одним із найближчих своїх друзів і сказав, що Качинський – герой не лише Польщі, але й Грузії.
Всі новини дня
Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?
РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?
«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео
«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН
Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.
"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"
Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.Ідзумі Накаміцу
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.
Небезпечна риторика та завуальовані погрози
З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.
Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.
Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.
"Бряцання ядерною зброєю"
Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь: “Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.
“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.
Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.
Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.
Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.
Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.Сергій Кислиця
Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.
Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.
Форум