Спеціальні потреби

Актуально

Син колишнього диктатора Каддафі балотується в президенти Лівії

Саїф аль-Іслам аль-Каддафі (у коричневому) підписує документи на виборчій комісії в місті Себха

Син загиблого лівійського диктатора Муаммара Каддафі - Саїф аль-Іслам аль-Каддафі в неділю вперше за останні 10 років з'явився на публіці, щоб зареєструватися кандидатом в президенти країни.

Вибори глави держави у Лівії заплановані на грудень цього року, як спроба припинити роки хаосу після повалення режиму його батька.

На відео, яке оприлюднила виборча комісія, 49-річний Саїф аль-Іслам аль-Каддафі у традиційному коричневому халаті й тюрбані підписує документи у виборчому центрі в місті Себха, що на півдні країни.

Каддафі є одним із найвідоміших - і найбільш суперечливих - кандидатів на пост президента країни. Серед його політичних опонентів - військовий командувач Халіфа Хафтар, прем'єр-міністр Абдулгамід аль-Дбейба і спікер парламенту Агуйла Салех.

Ім’я Каддафі є одним із найвідоміших у Лівії, свого часу син колишнього диктатора відіграв важливу роль у формуванні політики до повстання 2011 року. Тоді за підтримки сил НАТО був знищений режим його сім’ї.

Після цього впродовж десяти років молодший Каддафі практично не з’являвся у публічному просторі.

Нинішні правила виборчої кампанії у Лівії все ще оскаржуються різними конкуруючими політичними силами. То ж офіційне приєднання до президентських перегонів молодшого Каддафі може викликати нові запитання щодо кампанії, де окремі кандидати взагалі вважаються неприйнятними в деяких регіонах.

Президентські вибори призначені на 24 грудня. Вони мають громадську підтримку більшості лівійських фракцій та іноземних держав, втім їх проведення лишається під сумнівом через постійні суперечки щодо деталей проведення голосування.

Велика конференція щодо Лівії, яка відбулась 12 листопада у Парижі, погодилась запровадити санкції на будь-кого, хто зірве або не допустить голосування. Втім за 6 тижнів до виборів досі не визначені правила, як їх проводити і хто має право балотуватись.

Каддафі, швидше всього, проводитиме кампанію на ностальгії за епохою до повстання 2011 року за підтримки НАТО, після якого в країні вже десятиліття як триває хаос і насильство.

Втім багато лівійців досі пам’ятають епоху Каддафі як сувору автократію. Саїфу аль-Ісламу та іншим діячам колишнього режиму може бути важко мобілізувати значну підтримку виборців, оскільки вони вже довгий час не перебували при владі.

Колишнього диктатора Лівії Муаммара аль-Каддафі бойовики опозиції схопили і розстріляли у жовтні 2011 року.

Через кілька днів після цього Сейфа аль-Іслама схопили бойовиками з гірського регіону Зінтан, коли він намагався втекти з Лівії в Нігер.

Саїф аль-Іслам аль-Каддафі здобув освіту у Лондонській школі економіки, він вільно володіє англійською мовою, і свого часу чимало західних урядів вважали його прийнятним, дружнім до Заходу можливим спадкоємцем.

Його нинішні погляди на ситуацію в країні невідомі. Раніше цього року він дав інтерв'ю Нью-Йорк Таймс, втім за останні десять років жодного разу не звертався до лівійців безпосередньо.

Коли в 2011 році у Лівії спалахнуло повстання проти режиму його батька, Саїф аль-Іслам обрав родину. Тоді в інтерв’ю Reuters він сказав: “Ми воюємо тут, у Лівії. Ми вмираємо тут, у Лівії”.

Дивіться також: Оцінки американських експертів про можливі причини та наслідки закриття Kyiv Post

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG