Актуально
Знайомтесь, Камала Гарріс. Кого Байден обрав своєю віце-президенткою, і що вона каже про Україну
Кандидат у президенти США Джо Байден оголосив свою номінантку на пост віце-президента. Нею стала темношкіра сенаторка від Каліфорнії Камала Гарріс, яка на праймеріз Демократичної партії була суперницею Байдена і також змагалася за президентське крісло.
В якості партнерки Джо Байдена на президентських перегонах, планується, що Гарріс в жовтні проведе дебати з Майком Пенсом, теперішнім віце-президентом США.
Що відомо про Гарріс, яких поглядів вона дотримується, і що вона казала про Україну та Росію? Розповідаємо найважливіше.
Хто така Камала Гарріс?
“Це незвичайні часи. Поруч зі мною мені потрібен хтось розумний, жорсткий і готовий керувати. Камала - це та людина”, - з такими словами Джо Байден у вівторок оголосив про свій остаточний вибір щодо віцепрезидента.
Камалі Гарріс - 55 років, вона донька іммігрантів з Індії та Ямайки. У 2016 році вона обралась до Сенату США, до того була головною прокуроркою Каліфорнії та прокуроркою Сан-Франциско. Сама ж вона називала себе “прогресивною прокуроркою”.
Один із найяскравіших епізодів Камали Гарріс у Сенаті стосувався призначення на посаду верховного судді Бретта Кавано, якого номінував Дональд Трамп. Сенаторка запам’яталась гострою критикою Кавано - його звинувачували у сексуальних домаганнях, і тоді слухання викликали величезний резонанс у США.
В 2019 році Камала Гарріс оголосила, що балотується в президенти. Вона була суперницею Байдена, а на дебатах не шкодувала критики в його бік, зокрема щодо расових питань. Втім, вкінці 2019 року Камала Гарріс вибула з гонки. Як вона сама сказала, через недостатню кількість коштів для продовження боротьби.
Що вона каже про Україну та Росію?
Протягом своєї передвиборчої кампанії на пост президента Камала Гарріс рішуче засуджувала російську агресію.
“Як в Україні, так і в Грузії, Росія використала військову силу для захоплення територій та підриву демократично обраної влади. Незаконна окупація Криму Росією є грубим порушенням міжнародних норм, за якими рухався світ з часів Другої світової, — так само, як і підтримка Росією бойових операцій на сході України та кібератаки”, - заявляла сенаторка. Крім цього, вона обіцяла підтримувати офіційний Київ на шляху до реформ:
Я продовжу підтримувати Україну і забезпечу чітку позицію США у підтримці суверенітету та територіальної цілісності України. Я зроблю пріоритетом роботу з урядом України для розбудови її війська, зміцнення її громадянського суспільства та боротьби з корупцією.Камала Гарріс, номінантка на пост віцепрезидентки США
“Я продовжу підтримувати Україну і забезпечу чітку позицію США у підтримці суверенітету та територіальної цілісності України. Я зроблю пріоритетом роботу з урядом України для розбудови її війська, зміцнення її громадянського суспільства та боротьби з корупцією і, водночас, тісно працюватиму з нашими європейськими партнерами над дипломатичним рішенням”.
В липні 2019 року Камала Гарріс також заявила, що її президентську кампанію атакують російські боти.
За що її критикують?
Після новин про те, що Байден обрав своєю номінанткою Гарріс, із її критикою виступив Дональд Трамп.
“Камала Гарріс показала дуже-дуже слабкий результат на праймеріз. Наприкінці вона здобула приблизно 2%, і витратила багато грошей, тож я був трохи здивований, що Джо Байден вибрав її. Я довго слідкував за нею, і був здивований. Вона проявила себе дуже слабко на праймеріз, і тепер вона обрана. Подивимось, як це спрацює”, - сказав президент США.
Я довго слідкував за нею, і був здивований. Вона проявила себе дуже слабко на праймеріз, і тепер вона обрана. Подивимось, як це спрацює.Дональд Трамп, президент США
Особистий адвокат президента Руді Джуліані пригадав, що на дебатах Камала Гарріс закидала Джо Байдену расизм, а також виступила на боці жінок, які звинувачували його в сексуальних домаганнях. Схожа критика - про те, що раніше погляди Гарріс і Байдена розходились, також лунає від багатьох консервативних оглядачів.
Однак проти Камали Гарріс також виступила частина лівого крила Демократичної партії - через минуле сенаторки у прокуратурі. Колишня прес-секретарка президентської кампанії Берні Сандерса у своєму твіттері написала:
“Ми посеред найбільшого протестного руху в американській історії, предметом якого є надмірна діяльність поліції, а Демократична партія вибрала “топ копа” та авторку кримінального закону Байдена, щоб врятувати нас від Трампа. Це ого яке презирство до електоральної бази”.
Сама ж Камала Гарріс після новин про своє призначення написала: “Джо Байден може об’єднати американців, тому що він провів своє життя у боротьбі за нас. Як президент, він збудує Америку, яка живе згідно з нашими ідеалами. Це честь приєднатись до нього, як номінантка на віцепрезидентку - і здійснити все, що потрібно, аби зробити його нашим головнокомандувачем”.
Дивіться також: Військова допомога Україні як багаторічна програма?
Всі новини дня
«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео
Присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства 20 століття. Про це нині заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Хаус у Лондоні.
- Голос Америки
Повернувся «з того світу»: Історія порятунку військового, який сподіваєтьтся продовжити службу в ЗСУ. Відео
Повернувся «з того світу». Історія порятунку військового, якого записали в двохсоті в сюжеті Олени Адаменко і Михайла Заїки. Капітан Євген Овчинников втратив на війні ліву ногу, права нога у нього серйозно травмована, але чоловік не полишає надії продовжити службу в ЗСУ.
- Голос Америки
Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.
Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.
Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.
Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого
"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.
Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».
У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.
Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.
Путін "не любить, коли люди виступають проти його ідей" - експерт про арешт журналіста WSJ в Росії, який писав про групу "Вагнера"

Арешт журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича може бути пов'язаний із його дослідженням діяльності ПВК "Вагнер", а президент Путін має довгу історію утисків свободи слова й преси у Росії. Крім того, російська влада намагається отримати більше американських громадян для можливих обмінів заручниками зі США.
Про це у коментарі Українській службі Голосу Америки розповів Роберт Янг Пелтон, канадсько-американський письменник і дослідник приватних військових груп.
"Одна з сумних речей у відносинах Америки з Росією полягає в тому, що ми обмінюємось людьми високого рівня, не завжди шпигунами, іноді звинуваченими у шпигунстві, іноді людьми, заарештованими за підозрою в скоєнні чогось. Ми обмінювали російських шпигунів, і таких людей як Віктор Бут, який абсолютно є частиною інфраструктури російської армії, - сказав Пелтон. - Я припускаю, що... він може бути ще одним пішаком у грі".
В інтерв'ю Пелтон розповів, що висвітлював десятки воєн та збройних конфліктів у світі, зокрема, місяць провів в Україні та був неподалік Бахмута. Також він працював на війні в Чечні, тож порівняв ситуацію зі ставленням до журналістів у Росії тоді.
"Коли я був у Грозному з повстанцями в 1999 році, вони вбивали журналістів і отруювали їх. Вони стріляли в обличчя в ліфтах. У мене немає жодних сумнівів щодо того, як Росія атакує іноземних журналістів, які занадто близькі до того, про що вони не хочуть, щоб чув світ, - сказав Пелтон. - З 1999 року, коли Путін прийшов до влади, він жорстко кидається на журналістів. Він не любить, коли люди виступають проти його ідей, його програм, його слів. Так, журналісти в Росії є. Так, є агресивні слідчі групи, але він робить усе, щоб їх закрити".
Чи арешт Гершковича пов'язаний із його дослідження діяльності "вагнерівців", Пелтон вважає, що : "Компанія Пригожина також втручається у вибори, вони не соромляться і керувати агентством Інтернет-досліджень, і не соромляться вбивати людей. Й ми повинні відкрито подивитись на приватних громадян, таких як Пригожин, які вбивають людей, і назвати це тим, що це є. І не виправдовувати це тим, що це були квазімілітарні чи приватні військові компанії. Є факт, що вони нападали на журналістів. І Захід помиляється, коли вважає, що якщо журналісти напишуть слово «преса» на грудях, їх не вб'ють, або якщо вони мають машину, то їх не заарештують в Росії".
Заарештований Еван Гершкович має батьків, які, як повідомляють американські медіа, виїхали із Радянського Союзу. Він говорить російською, працював у Москві для видань Agence France-Presse, Moscow Times та The New York Times, а пізніше почав висвітлювати теми Росії, України та регіону для The Wall Street Journal. Серед його новіших матеріалів - статті про занепад російської економіки та розкол між кремлівськими елітами та ПВК "Вагнер".
Раніше Голос Америки повідомляв, що США рішуче засудили арешт Гершковича, якого затримали в Єкатеринбурзі й звинуватили у спробі нібито отримати секретну інформацію. "Націлювання на американських громадян з боку російського уряду абсолютно неприпустимі. Ми рішуче засуджуємо затримання пана Гершковича", - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр.
США засуджують напади й репресії російського уряду щодо журналістів і свободи преси, йдеться в заяві. У Державному департамені нагадали про заклик до американських громадян не їздити до Росії, а тих, хто зараз там перебуває, негайно виїхати з країни.
Газета The Wall Street Journal також відкинула звинувачення проти журналіста. А Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії паризької групи свободи преси "Репортери без кордонів", сказала, що Гершкович - перший іноземний журналіст, якого заарештували у Росії з початку війни в Україні.
- Голос Америки
Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні. Відео
«Ми не виявили серйозних кримінальних порушень допомоги наданої Україні нашим агентством», – Ніколь Ангарелла, інспекторка від Агентства США з міжнародного розвитку
Форум