Спеціальні потреби

Актуально

Що відомо про зв’язки з Росією кандидатів у президенти України

Низка кандидатів на посаду президента України мають чи мали зв’язки з Росією – від родинних до бізнесових і політичних. В одних випадках ідеться про давнє радянське минуле, в інших про зв’язки, що після початку російської агресії були перервані. Але є й такі, що, схоже, тривають до сьогодні.

Володимир Зеленський

До 2014 року активно виступав, знімався в кіно і продюсував кіновиробництво у Росії. Після анексії Росією Криму і початку бойових дій на Донбасі припинив активну діяльність на території Росії.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

Утім, як виявили журналісти програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»), Володимир Зеленський до початку 2019 року лишався співвласником кінобізнесу в Росії, зокрема компанії «Грин Филмс». На рахунки цієї фірми у 2014 році надійшло понад 340 мільйонів рублів, у 2015-му – понад 208 мільйонів, у 2016-му – понад 123 мільйони, а у 2017 році – майже 180 мільйонів (серед них від оренди, роялті, ліцензійних платежів – близько 143 мільйонів рублів).

Спочатку Володимир Зеленський заперечував цю інформацію. Але згодом він визнав, що має стосунок до кінобізнесу в Росії, і заявив, що виходить зі складу акціонерів кіпрської компанії, яка заснувала «Грин Филсмс» та інші підприємства в Росії.

Петро Порошенко

Був власником юридичних осіб на території Росії, в Липецькій області, пов’язаних із діяльністю корпорації «Рошен». На початку 2017 року, за даними ЗМІ, Липецька фабрика «Рошен» припинила свою діяльність.

Петро Порошенко
Петро Порошенко

Чи є щось спільного між Петром Порошенком і кумом президента Росії Володимира Путіна Віктором Медведчуком, зацікавило не лише журналістів програми «Схеми». Розслідувати їхні зв’язки закликали і у парламенті Великої Британії.

Російське громадянство до шлюбу мала дружина старшого сина президента, народного депутата Олексія Порошенка Юлія. Її мати і батько Олена і Лев Аліханови далі живуть у Росії.

Юлія Тимошенко

У середині 1990-х, займаючись газовим бізнесом, співпрацювала із тодішнім президентом РАО «Газпром» Ремом В’яхіревим.

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Тимошенко здійснювала управління компанією «ЄЕСУ», яка у 1995–1996 роках була найбільшим імпортером природного газу в Україну з Росії і з країн Середньої Азії.

Щоб налагодити відносини з новим керівником Росії, Тимошенко надала йому цілу низку важливих політичних і економічних послуг.

У серпні 2008 року Тимошенко відмовилася засудити напад Росії на Грузію, що низка політиків і експертів назвали політичною послугою Росії.

У 2009-му Юлія Тимошенко уклала з тодішнім прем’єр-міністром Росії Володимиром Путіним невигідний для України газовий контракт.

Тоді ж у Москві Тимошенко з Путіним разом кепкували з президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, висміявши інцидент із його краваткою, яку він нібито жував, коли російські війська вже були неподалік Тбілісі.

Юрій Бойко

Закінчив Московський хіміко-технологічний інститут.

Юрій Бойко
Юрій Бойко

Кандидатуру Юрія Бойка підтримує партія «Опозиційна платформа – за життя», головою політради якої є Віктор Медведчук. Бойко є прихильником Російської православної церкви в Україні. 2018 року був одним із керівників «хресної ходи» духовенства російської церкви в Києві, присвяченого 1030-літтю Хрещення Русі.

У червні 2016 року Бойко взяв участь у Петербурзькому економічному форумі, на якому заявляв, що приїхав налагодити стосунки між Україною і Росією.

Під час керування компанією «Нафтогаз» (2002–2005 роки) Юрія Бойка підозрювали у сумнівних схемах поставок природного газу з Росії і Середньої Азії. Згідно з даними розслідування Міністерства юстиції США, він виявився одним із власників компанії «РосУкрЕнерго».

Як відомо з декларації народного депутата Бойка, його дружина Віра Бойко у 2017 році від зареєстрованого в Москві ТОВ «Керуюча компанія «Група Поліпластик» отримала у вигляді «заробітної плати за сумісництвом» 1 мільйон 151 тисячу 524 гривень.

На рахунках у російському акціонерному товаристві «НК Банк» дружина Бойка зберігає 3 мільйони 321 тисячу 654 рублі і 48 тисяч 423 долари. Також Віра Бойко є власницею квартири площею 220 квадратних метрів і паркомісця в Росії (місто не вказане).

Олександр Вілкул

Неодноразово брав участь у проросійській акції «Безсмертний полк». Не приховував своєї дружби з такими громадянами Росії, як Йосип Кобзон чи Олександр Залдостанов на прізвисько «Хірург».

У січні 2018 року був одним із 36 депутатів, які голосували проти закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької і Луганської областей.

Кандидатуру Олександра Вілкула на посаду президента висунула партія «Опозиційний блок – партія миру і розвитку».

До створення цієї партії долучився і раніше російський, а нині український мільярдер Вадим Новинський.

Вілкул є прихильником РПЦ в Україні.У 2016-му і в 2018 році брав участь у ході вірян цієї церкви.

Сергій Тарута

Голова ради директорів корпорації «Індустріальний союз Донбасу».

«ІСД» заснована в 1995 році. Є інтегрованою холдинговою компанією, що володіє пакетами акцій підприємств гірничо-металургійного комплексу. Контрольний пакет акцій корпорації належить пулу російських інвесторів.

Сергій Тарута
Сергій Тарута

Власниками ще 49,9% акцій «Індустріального союзу Донбасу» були українські бізнесмени Сергій Тарута і Олег Мкртчан.

Але Сергій Тарута 2018 року заявляв, що Басманний суд Москви арештував його активи і він більше не є акціонером «ІСД».

Олександр Данилюк

Дружина Світлана Суродіна є засновником ПП «Атлант» і співзасновником ТОВ «Фірма Бекас ЛТД», зазначено у декларації кандидата у президенти.

Олександр Данилюк
Олександр Данилюк

Обидва підприємства були зареєстровані ще до окупації на території Автономної Республіки Крим. Їхнім керівником нині є громадянка Росії.

Обидва українські підприємства дружини Олександра Данилюка були перереєстровані за російським законодавством 7 жовтня 2014 року і продовжують свою діяльність у Криму як ООО «Атлант» і ООО «Фирма Бекас ЛТД», а дружина Данилюка позначена в російських реєстрах як їхня засновниця. Обидва підприємства сплачують податки і збори до російського бюджету.

Олег Ляшко

Стратегію виборчої кампанії Радикальної партії Олега Ляшка на парламентських виборах 2014 року розробив російський політтехнолог Ігор Шувалов, повідомляло інформаційне агентство «ЛІГАБізнесІнформ». Сам Ляшко заперечував це повідомлення.

Олег Ляшко
Олег Ляшко

​Ігор Смешко

У 1997 році, коли він очолював Головне управління розвідки Міністерства оборони України, підписав з аналогічною структурою Збройних сил Росії угоду про взаємну відмову від ведення агентурної діяльності одне проти одного.

Ігор Смешко
Ігор Смешко

Дружина Юлія Смешко є власницею квартири площею 127 квадратних метрів в анексованому Росією Криму (м. Ялта)

Геннадій Балашов

За словами самого кандидата у президенти, він походить із російського дворянського роду Балашових.

Руслан Кошулинський

У середині 1990-х працював кухарем артілі «Полюс», яка видобувала золото у тайзі, в Красноярському краї Росії.​

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Які меседжі привіз у Київ Девід Гейл і з ким зустрічався

Які меседжі привіз у Київ Девід Гейл і з ким зустрічався. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Всі новини дня

Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео

Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:21 0:00

В ООН розпочалося засідання Ради безпеки, присвячене ситуації довкола ЗАЕС. Головний доповідач зустрічі - Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. З деталями зі штаб-квартири - Ірина Соломко.

Як в США коментують атаку дронами на Москву: реакції експертів. Відео

Як в США коментують атаку дронами на Москву: реакції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

У Росії повідомляють про атаку дронами на заможні райони Москви. Відповідальність за атаки Москва покладає на Київ. В офісі ж українського президента свою причетність відкидають. Хто б не стояв за атаками дронів на російську столицю, відповідальність за це — на Путіні, — вважають експерти.

Від України не вимагають не завдавати ударів по Росії. Але деякі партнери занепокоєні. Західні коментарі про удари дронів у Москві

Президент Росії Володимир Путін відвідує виставку «Розвиток креативної економіки в Росії» в Москві у той день, коли безпілотники атакували московські будинки. Росія, 30 травня 2023 року. Sputnik/Гавриїл Григоров/Кремль через REUTERS

Воєнні дії переходять на територію Росії, яка розпочала широкомасштабну агресію проти України, пишуть західні оглядачі. Серія нещодавніх нападів на російську територію, і особливо ті, які здійснили безпілотники в елітних районах Москви, стала «прямим нагадуванням» про те, що і Росія і російська столиця є «вразливими», вважає кореспондент газети New York Times.

Він нагадує, що такі атаки відбувалися епізодично з початку війни, але вони увійшли в нову фазу в грудні, коли безпілотники атакували дві військові авіабази вглибині Росії, а також влучили у нафтовий завод поблизу аеродрому в Курській області Росії. Атаки ставали зухвалішими, коли на початку цього місяця безпілотник завдав удару по Кремлю, коментує NYT, яка посилається на офіційних осіб США, які вважають, що найімовірніше цей напад здійснив «один із спеціальних військових чи розвідувальних підрозділів Києва».

Офіційні особи США все ще збирають інформацію про останній удар, повідомляють у Державному департаменті та Раді національної безпеки США. І, як нагадує NYT, офіційні особи заявили, що Сполучені Штати загалом не підтримують удари всередині Росії, але зазначили, що повітряний напад Росії на українську столицю Київ у вівторок був 17-м цього місяця.

Колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст в інтерв’ю Голосу Америки з Києва, де він зараз перебуває з робочою поїздкою, сказав, що позиція Сполучених Штатів полягає у тому, щоб українці не використовували саме американську зброю для ударів по території Росії. «Але ніхто не казав: «Не смійте завдавати удари по території Росії взагалі». У цьому велика різниця», – каже колишній дипломат.

Він нагадав, що умовою надання Україні американської зброї було невикористання її на російській території. Але це не означало, що Україна не може взагалі воювати на території Росії.

«Ви ж знаєте яке пекло росіяни обрушили на українських цивільних з російської території. Тож будь-якій людині на Заході буде важко сказати: «Ні, Україна не може завдавати ударів у відповідь», – пояснює Гербст.

Девід Креймер, Виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, також вважає, що варто пам’ятати, на кому лежить відповідальність за розв’язання цієї війни. «Путін відповідальний за початок неспровокованого і невиправданого вторгнення в Україну, – нагадує експерт із закордонних відносин. – Ми бачимо, як російські війська навмисно завдають ударів по житлових будинках, лікарнях, школах та інших цивільних об’єктах в Україні».

Він зауважує, що точно невідомо, хто відповідальний за ці атаки безпілотників у Москві, але він наводить слова мера Києва Віталія Кличка, який спитав з цього приводу, «чому кияни не сплять вночі, переживаючи про бомбардування, у той час, як москвичі можуть спати спокійно».

На думку Креймера, це логічно, що країна, яка розв’язала війну, зрештою відчуває її наслідки на собі – у вигляді дронів, чи нападів озброєних людей, що перейшли кордон.

«Ось що відбувається, коли одного дня ваш тоталітарний лідер прокидається і вирішує розпочати вторгнення проти свого сусіда. Таким чином він наживає собі багато ворогів і робить російських громадян вразливими до таких атак. Чи вони сталися у цілях самозахисту чи ні, ми не знаємо. Ми вже бачили проукраїнські об’єднання росіян, які увійшли у прикордонні частини Росії. Я не знаю, чи можуть вони бути відповідальними, чи це була операція під фальшивим прапором, хто знає, все можливо», – каже Креймер.

Все ж, напади на Росію непокоять деяких партнерів України. Газета Wall Street Journal (WSJ )цитує високопоставленого німецького чиновника, який сказав, що атаки безпілотників можуть перешкодити потенційним поставкам в Україну зброї, такої як ракети Taurus. Доставка ракетної системи до Києва зараз обговорюється, і чиновник сказав, що такий крок технічно дозволить українським силам вразити Москву, а Німеччина не хоче сприяти цьому.

Газета зауважує, що у такі напади можуть змінити розрахунки, наприклад Китаю, який досі не надавав великих обсягів летальної допомоги і намагався триматися нейтралітету.

Російські соцмережі у вівторок заполонили фотографії та відео москвичів, які знімали дрони в небі над Москвою, а також фото частин безпілотників уже на землі.

Президент Володимир Путін назвав атаку дронів на Москву «відповіддю на удар російських військ по штабу військової розвідки України».

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу намагається покласти хоча б частково відповідальність на Захід за напади, які він назвав «терактами проти мирних громадян Росії», каже WSJ.

Шойгу заявив, що певна відповідальність за удари по Москві в кінцевому підсумку лежить на Заході, бо він озброює Україну все більш передовою зброєю і розглядає можливість передачі Києву винищувачів F-16.

"Влада в Києві використовує зброю НАТО для ударів по цивільних об'єктах і терактів проти мирних громадян Росії", - сказав він в ефірі російського державного телебачення.

При цьому WSJ наголошує, що Україна не використовувала жодної зброї, отриманої від союзників по Північноатлантичному договору, для ударів безпосередньо по території Росії.

Газета Financial Times вважає, що напередодні довгоочікуваного контрнаступу Києва, який має на меті повернути окуповані території, «такі атаки є лише чотирма з дедалі сміливіших «формуючих операцій», які Україна розпочала цього місяця».

І символічні удари і більш стратегічно важливі атаки, є частиною стандартної військової практики, пояснюють експерти, з якими говорила газета. Їхня мета полягає в тому, щоб «обдурити ворога», «сформувати» поле бою перед великим наступом як на рівні моральної, так і на рівні технічної готовності ворога.

Ці операції вимагають від Росії витрат ресурсів, військових, чи інформаційних, пояснює на сторінках газети Джон Спенсер, колишній майор армії США, який очолює дослідження міської війни в Інституті сучасної війни у Вест-Пойнті.

Російський політолог, який живе за кордоном, Іван Преображенський, в колонці для Deutsche Welle наголошує, що ті, хто очікували, що атака на російські території призведе до згуртування росіян, помилились: «Ці люди, очевидно, ніколи не бачили вкрай атомізованого російського суспільства».

Після першого страху майже відразу в соцмережах почалося пробиватися злорадство. Від росіян з інших регіонів, особливо з прифронтових областей щодо "ситих москвичів", з боку жителів Московської області, над чиїми будинками збили більшість дронів - до жителів столиці. І тих і інших – до жителів Рубльовки, представників російського правлячого класу, власників найдорожчих резиденцій у Підмосков'ї.

«Місце солідарності переляканих займає зловтіха обділених. Таке суспільство схильне захищати самих себе та своїх близьких – але не більше», – вважає російський оглядач. На його думку, одиниці згуртуються навколо Путіна і підуть на фронт, незрівнянно більше втікатиме з країни.

До роботи над статтею долучились Наталка Чурікова, Катерина Лісунова, Юлія Ярмоленко

Як F-16 можуть допомогти ЗСУ: оцінки американських та британських пілотів, а також льотчика ЗСУ. Відео

Досвідчені пілоти ЗСУ зможуть навчитись використовувати всю потужність F-16 за 4-6 місяців, а українські авіатори на землі – швидко адаптуються до вимог технічного обслуговування цих літаків. Про це Марії Прус розповіли колишні американські та британські пілоти, а також льотчик ЗСУ «Джус».

Кулеба озвучив, чого Київ чекає від саміту НАТО. Блінкен анонсував нові санкції 

“Завтра буде оголошено про нові заходи, що стосуються експортного контролю технологій, які виявили в іранських безпілотниках", - заявив Блінкен. Фото: TT News Agency/Jonas Ekstroemer via Reuters

Україна запропонувала країнам НАТО три умови, за виконання яких вважатиме саміт Альянсу у Вільнюсі в липні успішним. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба передав ці умови своїм колегам із 31 країни НАТО напередодні сьогоднішньої їхньої зустрічі в Осло.

“Посилювати інституційні зв'язки та допомогу у форматі “Україна - НАТО”. Зробити крок вперед для членства України. Надати гарантії з безпеки на шляху України до НАТО”, - озвучив умови успішного вільнюського саміту глава МЗС України.

Питання підтримки України обговорили сьогодні у Швеції Держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з главою шведського уряду. “Робота, яку ми виконуємо в останні два роки, зокрема експортні обмеження, є критично важливою для наших зусиль, щоб зробити все, аби вторгнення Росії в Україну лишалось стратегічним провалом”, - сказав Держсекретар США під час візиту на базу ВПС Швеції в місті Лулео, що розташоване недалеко від кордону з Росією.

Блінкен віддав належне Швеції, яка за час повномасштабного вторгнення надала Україні допомогу розміром у майже 2 мільярди доларів та прийняла близько 50-ти тисяч біженців з України.

Ентоні Блінкен на конференції у вівторок, 30 травня, також повідомив про нові санкції, які США незабаром оголосять, у зв'язку з війною в Україні.

“Завтра буде оголошено про нові заходи, що стосуються експортного контролю технологій, які виявили в іранських безпілотниках, що використовуються проти цивільного населення України та цивільної інфраструктури, а також для протидії дезінформації, та для захисту прав людини в інтернеті”, - зазначив Блінкен під час візиту в Швецію.

Цими днями у Норвегії зустрінуться міністри закордонних справ НАТО для планування липневого саміту НАТО, що відбудеться у Литві.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG