Спеціальні потреби

Каталонська проблема Європейського Союзу


Дональд Туск, президент Європейської ради, закликав Іспанію уникати використання сили

Європейський парламент, законодавчий орган Європейського Союзу, вирішив провести в середу в другій половині дня дебати про кризу в Іспанії. У порядку денному сказано, що темою буде “конституція, верховенство закону і засадничі права в Іспанії на тлі подій у Каталонії”.

Раніше Брюссель фактично відхилив заклики до посередництва ЄС у протистоянні центрального іспанського уряду з лідерами Каталонії, які ведуть мову про проголошення незалежності до кінця цього тижня, або на початку наступного.

Риторика між керівниками країни у Мадриді та представниками самоврядування в Каталонії загострилася до межі, за якою, на думку деяких спостерігачів, постала небезпека насильницького протистояння.

У Євросоюзі підкреслювали, що вважають ситуацію внутрішньою справою Іспанії і заявляли, що не визнають законності каталонського референдуму.

Король Іспанії Феліпе звинуватив каталонських лідерів у нелояльності
Король Іспанії Феліпе звинуватив каталонських лідерів у нелояльності

В ЄС також відхилили припущення, що Каталонія в разі відокремлення автоматично стане членом Європейського Союзу.

Але європейським політикам стало важче залишатися осторонь кризи після того, як з’явилися свідчення про застосування сили щодо мирних цивільних мешканців, які намагалися голосувати 1 жовтня.

Каталонські представники кажуть, що в референдумі проголосувало менше половини зареєстрованих виборців (понад 40%), але більшість (90%) з них сказали “так” незалежності.

На адресу Брюсселя лунають критичні голоси через стриманість європейських представників, коли йдеться про оцінку дій іспанської поліції.

Але попередній досвід показує, що ЄС не має ні важелів, ні повноважень втручатися у вирішення таких внутрішньополітичних суперечок в країнах - членах організації.

Євросоюз уповноважений вести справи з новонезалежними утвореннями лише тоді, коли їхня державність стала результатом міжнародно-визнаного процесу на підставі законності.

Приклад проголошення Косова окремою від Сербії державою досі залишається проблематичним для ЄС: 5 країн організації, включно з Іспанією, офіційно не визнають косовської самостійності.

Іспанія і Європа

Сама Іспанія - відносно новий член Євросоюзу з 1986 року.

До 1975 року в Іспанії панував військовий режим генерала Франко, який жорстоко придушував культуру і мову меншин, включно з каталонською.

1981 року молода демократія Іспанії зазнала удару в результаті невдалого військового перевороту.

З того часу Іспанію часто називали прикладом успішного демократичного та економічного розвитку за сприяння Європейського Союзу.

Частиною внутрішніх демократичних процесів було надання Каталонії значних права самоврядування.

2012 року на місцевих виборах перемогли каталонські партії, які заявляють, що Каталонія повинна бути незалежною країною.

Останні опитування в Каталонії показували, що більшість каталонців виступали проти відокремлення від Іспанії, але так само більшість вважали, що мають право провести референдум стосовно питання про незалежність.

Дивіться також: Експерти: прем‘єр-міністр Іспанії зробив велику помилку, яка може призвести до непередбачуваних наслідків

Facebook Forum

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG