Спеціальні потреби

Держсекретар США про перспективи виконання ядерної угоди з Іраном

  • Голос Америки

Джон Керрі в ексклюзивному інтерв'ю Перській службі «Голосу Америки» розповів про важливість угоди, перспективи її затвердження Конгресом і про очікувані позитивні наслідки для Ірану та регіональної безпеки.

Рада Безпеки ООН одноголосно ухвалила резолюцію, що передбачає механізм поетапного скасування економічних санкцій з Ірану в обмін на гарантії, що Тегеран не розвиватиме свою ядерну програму. Голосування було свого роду формальністю, оскільки п’ять країн-міжнародних посередників , які є постійними членами Радбезу – Великобританія, Китай, Франція, Росія та США – плюс Німеччина, досягли угоди з Іраном, і підписали її у Відні 14 липня.

Тим часом у Тегерані досі лунають антиамериканські гасла. Перська служба «Голосу Америки» звернулася до державного секретаря США Джона Керрі, який брав участь у переговорах з Іраном, розповісти про перспективи виконання цієї угоди, яку чимало політиків у різних країнах світу називають «помилкою».

Адміністрація президента США направила підписану угоду щодо ядерної програми Ірану до Конгресу, який у двомісячний термін має ухвалити рішення, чи дозволити знімати американські санкції з Ірану. Лідери республіканської більшості уже назвали угоду нереальною і неможливою для затвердження.

Утім Джон Керрі вважає, що законодавці почали критикувати угоду, навіть її не прочитавши. За 60 виділених законом днів Конгрес має зрозуміти, каже Керрі, що відсутність угоди з Іраном призведе ще до глибшого конфлікту, ба більше – до війни на Близькому Сході:

«Якщо у нас не буде цієї угоди, тоді напевне духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї скаже, а чому я повинен домовлятися з цими людьми? Вони не відповідають за свої слова. Чому б наші колеги підтримували санкції, якщо вони кажуть, що санкції були для отримання цієї угоди. Тепер вони отримали угоду і відступають? В такому разі усі зусилля сходяться нанівець з величезною небезпекою для регіону».

Якщо у нас не буде цієї угоди, тоді напевне духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї скаже, а чому я повинен домовлятися з цими людьми?

Раніше духовний лідер Ірану заявив, що його країна не планує співпрацювати зі США із зовнішньополітичних питань. Навпаки, Іран, за його словами, продовжуватиме підтримувати керівників Сирії та Іраку, палестинців, а також «пригноблені народи Ємену та Бахрейну». Звертаючись до народу уже після підписання угоди з міжнародною шісткою, Хаменеї також заявив, що гасло «смерть Америці» продовжуватиме лунати на вулицях Тегерана.

«Заява (Хаменеї – ред.) була дуже негативною, навіть драматичною. Я не бачу причин, щоб думати інакше. Але в питаннях закордонних справ я є оптимістом. Я є людиною, яка вірить: те, що ми чуємо сьогодні, ми може не будемо чути через два місяці, чи через 10 місяців. Наразі це не те, на чому ми зосереджуємо увагу. Наша мета – це ядерна угода, і ми робимо те, що маємо робити, щоб призупинити діяльність, яка, на нашу думку, торкається безпеки країн-наших друзів або нашої безпеки. Це дуже складна мозаїка, яку ми намагаємося скласти докупи», - заявив Джон Керрі.

Але що має відбутися найближчим часом, це зняття фінансових, банківських санкцій, обмеження на рух товарів.

Що має відбутися найближчим часом - це зняття фінансових, банківських санкцій, обмеження на рух товарів.

У відповідь на заяву іранського лідера Керрі наголосив, що угода міжнародних посередників з Тегераном, в разі її виконання, передбачає чимало переваг для іранського народу:

«Угода передбачає перспективу відкриття кордонів. Але що має відбутися найближчим часом, це зняття фінансових, банківських санкцій, обмеження на рух товарів. Товари з Ірану буде дозволено продавати – фісташки, килими, продукти харчування – усі ці речі можна буде продавати. Тобто відкриваються двері для деяких товарів, але не всіх. Головне ембарго лишається в силі», - наголосив держсекретар.

Навіть якщо Конгрес дозволить зняти з Ірану санкції, передумовою для виконання угоди має стати письмове підтвердження МАГАТЕ, Міжнародного агентства з атомної енергії, про початок виконання угоди з боку Тегерана.

Впродовж наступних 10-ти років Рада Безпеки ООН може будь-якої миті повернути санкції щодо Ірану, якщо умови домовленостей будуть порушені.

Текст угоди також ще мають затвердити іранські законодавці.

Дивіться також: Барак Обама: ядерна угода з Іраном зробить Америку і світ безпечнішими

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG