Спеціальні потреби

Візит патріарха Кирила сприйняли по-різному


Візит патріарха Кирила сприйняли по-різному

Вп’яте за останні два роки своєї служби глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирил відвідав Україну. З боку церкви підкреслюють, що візит є суто пастирським та присвяченим річниці хрещення Київської Русі і заснуванню Російської православної церкви. Інші вбачають у візиті політичні мотиви.

Гострий та політичний контекст бачить у візиті патріарха голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», Володимир Фесенко. На його думку, в українському православ’ї стають гострими прояви розколу, а в УПЦ МП зростає напруга.

«Кирил хоче більшої централізації. Подейкують, що він взагалі прагне очолити УПЦ безпосередньо. Але УПЦ МП вже звикла до широкої автономії, тому навіть вона із насторогою ставиться до частих візитів Кирила. Звичайно, він для них найвищий духовний ієрарх, проте вони прагнуть залишатися автономними і бажають меншого втручання Москви в їхні справи», – стверджує політолог.

Окрім офіційних заходів, патріарх Кирил зустрівся із президентом Віктором Януковичем в Ялті. Зустріч була непублічною, і в розкладі гаранта не значилася. Українські експерти визнають очевидну прихильність президента до однієї з існуючих в країні конфесій. Директор соціальних програм Центру Разумкова Людмила Шангіна зазначає, що президент Янукович у цьому наслідує російських політиків, адже Москва визнає перевагу Російської православної церкви над іншими.

«Продовження практики вирізнення владою однієї церкви на противагу іншим криє у собі ризики загострення міжконфесійних і, відповідно, міжрегіональних протистоянь», – наводить слова Людмили Шангіної сайт Центру Разумкова.

За три дні в Україні патріарх Кирил провів ряд зустрічей, зокрема очолив засідання Cиноду Російської православної церкви. За повідомленням церкви, митрополит Володимир під час Синоду підвердив молитовну та канонічну єдність з РПЦ. Також було підтверджено статус УПЦ як самокерованої церкви з правами широкої автономії. Хоча, як повідомляли українські журналісти, в УПЦ МП до приїзду Кирила говорили про більшу відокремленість від Москви. Сам патріарх тримається концепції «русского мира», і напередодні його поїздки прес-служба РПЦ розповсюдила заяву, в якій йдеться про спільність Росії, України та Білорусі.

«Київська хресна купель навіки поєднала спільною історичною долею єдинокровні народи Росії, України та Білорусі. Ця поворотна подія на віки визнала національну ідентичність східних слов’ян, задавши напрямок їх духовно-морального та культурного розвитку», йдеться у заяві.

Найбільшими противниками візиту, як завжди, стали українські націоналісти, які протягом трьох днів проводили акції протесту. Голова секретаріату Конгресу українських націоналістів Володимир Манько відзначив, що КУН та інші організації виступають не проти самого приїзду патріарха РПЦ, а «проти концепції «Руского міра», яку той активно насаджує українцям».

Своєрідним викликом «русскому миру» журналісти назвали хресну ходу на честь Хрещення Київської Русі, яку організував Київський патріархат у четвер. Хода завершилася молебнем біля пам’ятника князю Володимиру. Молебень Московського патріархату відбувся на день раніше. Разом з тим київський патріарх Філарет продовжує наголошувати на об’єднанні та створенні єдиної Помісної Церкви в Україні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG