Актуально
Зустріч Трампа з Клімкіним – незаперечний сигнал підтримки України з боку США

Підтримка США українського суверенітету та територіальної цілісності є непохитноюБілий дім
Підтримка США українського суверенітету та територіальної цілісності є непохитною» - йдеться в заяві Білого дому після зустрічі міністра закордонних справ Павла Клімкіна з віце-президентом США Майком Пенсом. Клімкіна також прийняв президент США Дональд Трамп, «який засвідчив підтримку США Україні і бажання працювати з українськими партнерами для мирного роз’вязання конфлікту». Протягом зустрічі віце-президент Пенс також підкреслив, що Мінські угоди залишаються найбільш реалістичним шляхом до миру, йдеться в заяві.
«Сьогодні (вчора - Г.Ї.) я зустрівся з міністром закордонних справ Клімкіним і наголосив на непохитній підтримці США суверенітету та територіальної цілісності України"
На зустрічі віце-президента Пенса з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним сторони обговорили «розвиток ситуації на Донбасі. Павло Клімкін подякував за незмінну позицію адміністрації США в підтримці територіальної цілісності України та протидії російській агресії», повідомляє посольство України в США.
Дивіться також: Клімкін сподівається, що адміністрація Трампа зможе підібрати аргументи, аби змусити Росію виконувати взяті на себе зобов'язання
Всі новини дня
- Голос Америки
Ріші Сунак про кандидатуру Бена Воллеса на генсека НАТО: користується повагою, особливо через підтримку України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прокоментував потенційну кандидатуру британського міністра оборони Бена Воллеса на посаду нового генерального секретаря НАТО.
Пан Сунак відзначив, що Воллеса поважають, зокрема через його позицію із допомоги Україні.
“Я б сказав, що Бен користується широкою повагою серед своїх колег в усьому світі, особливо за ту роль, яку він відіграє в Україні", — сказав глава британського уряду.
Ріші Сунак також додав: “Британія завжди була провідним учасником НАТО... І ми завжди будемо залишатись сильним учасником в НАТО”.
Термін повноважень нинішнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга завершується наприкінці вересня цього року. Оглядачі не виключають, що кандидатуру Воллеса на посаду генсека НАТО прем'єр-міністр Ріші Сунак обговорить із президентом США Джо Байденом під час візиту у Вашингтон пізніше цього тижня.
На саміті з питань оборони у Сінгапурі минулого тижня Бен Воллес заявив, що “шлях України відкритий” для вступу в НАТО.
Сьогодні, 5 червня, Київ відвідує глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі. На зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським вони обговорили підготовку до саміту НАТО, який має відбутись у Литві в липні цього року.
Пізніше Зеленський повідомив, що під час зустрічі вони обговорили очікування України від саміту НАТО, просування української Формули миру, підготовку до Лондонської міжнародної конференції з відновлення України.
“Ми дуже вдячні за підтримку, яку Велика Британія надала і продовжує надавати Україні”, - наголосив президент України.
- Голос Америки
- Ірина Шинкаренко
Росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони" на тлі повідомлень про атаки ЗСУ - аналітик ISW

Українські сили зараз ведуть наступальні операції по всьому театру бойових дій, але результат цих атак поки невідомий, вважає експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.
Баррос припустив, що росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони", адже повідомлення про напади надходять "по всьому театру бойових дій", а не сконцентровано з певного регіону.
В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.
Напередодні ISW підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей, йдеться в повідомленні аналітиків. Баррос вказує на повідомлення про напади на північному заході, в напрямку Куп'янська, навколо Бахмута, поблизу Авдіївки, на сході Запорізької області, поблизу Волновахи.
"Цю кампанію планували тривалий час, - каже Баррос в інтерв'ю кореспондентці Української служби Голосу Америки Ірині Шинкаренко. - Ми знаємо, що операції з формування для майбутнього контрнаступу України зайняли кілька тижнів. Це нормально. Тож я очікую, що українці матимуть продуктивний літній сезон".
Він висловив переконання, що українці зараз в гарній позиції для наступу: "Бойовий дух українців дуже високий, вони вмотивовані визволяти свої території і протистояти зусиллям росіян, спрямованим на руйнування української державності, ми також знаємо, що Україна оснащена як ніколи".
Як повідомляв Голос Америки, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів відзначив, що Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос.
Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".
Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.
- Голос Америки
США ввели нові санкції проти росіян за спроби дестабілізації уряду Молдови

Міністерство фінансів США в понеділок запровадило санкції проти групи осіб, пов'язаної з російською розвідкою, за їхню роль в зловмисних зусиллях російського уряду в тому, щоб дестабілізувати Молдову, йдеться в повідомленні відомства.
"Сьогоднішні санкції проливають світло на триваючі приховані зусилля Росії, спрямовані на дестабілізацію демократичних країн", - заявив заступник міністра фінансів США Браян Нельсон.
В американському міністерстві заявили, що група бере участь в глобальній російській кампанії, пов'язаній з Росією і спрямованій проти України, сусідніх країн, включаючи Молдову, країни Балкан, ЄС, Велику Британію та Сполучені Штати.
Під нові санкції потрапили Костянтин Сапожников, Юрій Маколов, Гліб Хлопонін, Світлана Бойко, Олексій Лосев, Василь Громовіков та Анна Травнікова.
Прозахідний уряд Молдови на початку цього року звинуватив Росію в підготовці зміни уряду. Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску минулого тижня заявив, що Росія протягом 30 років підтримувала сепаратизм у Придністров'ї, незаконно утримувала там війська та ввела ембарго на експорт з Молдови.
"Ці дії та політика Росії щодо Молдови провалилися. Молдова обрала шлях інтеграції в ЄС", - сказав він.
Минулого року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти двох молдовських олігархів Владіміра Плахотнюка та Ілана Шора а також семи росіян і 12 організацій за "участь в корупції та зловмисних операціях впливу" в Молдові. В травні цього року, відповідні санкції запровадив і ЄС.
Москва має сотні миротворців і військових у сепаратистському регіоні Придністров'я на сході Молдови з часу війни між проросійськими сепаратистами та урядовими силами після розпаду СРСР у 1991 році.
- Голос Америки
Впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. На Заході коментують можливий контрнаступ

Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос. Такими оцінками поділився генерал США у відставці, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів.
Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".
Це відео, каже Гертлінг, демонструє впевненість українських військових "без вихвалянь, без пихи, без повідомлень про те, що відбувається ... просто нюансоване "ми готові і скоро почнемо".
"Ніколи не недооцінюйте свого ворога, але потрібно бути впевненим у своєму потенціалі", - твітує аналітик.
Він протиставляє впевненість українців хаосу, який, за певними ознаками, поширюється в Росії. Зокрема Гертлінг привертає увагу до критики уряду та війська Росії, яка звучить з боку Пригожина, очільника "Групи Вагнера", групи російських бойовиків, визнаної США міжнародною злочинною організацією. Також він вказує на повідомлення про те, що російські військові вбивають командирів перед тим, як дезертирувати, а також на антипутінські підрозділи, що нападають на російське місто Шебекіно.
Посадовці в США висловлювали впевненість в тому, що Україна має необхідне для успішного контрнаступу.
Так, в інтерв'ю CNN в неділю радник з нацбезпеки США Джейк Салліван заявив, що Україна в ході контрнаступу може повернути собі значну територію, яку окупували російські сили. "Ми переконані, що контрнаступ українців зустріне успіх", - зазначив посадовець.
Він, однак, наголосив, що український контрнаступ "не є іспитом". "Ми не будемо оцінювати контрнаступ України і казати: ви добре, чи погано використали те, що ми вам дали. - Ми хочемо підтримати Україну, щоб вона досягнула якомога більшого прогресу на полі бою, і була в якомога більш сильній позиції за столом перемовин".
Гертлінг прогнозує - українській контрнаступ може поєднувати як завдання із утримання території, так і завдання з руйнування ворожих сил. Він вказує - обидва завдання спираються на значну логістичну підготовку.
Напередодні Американський інститут вивчення війни підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей.
Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.
В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.
Бельгія розслідує, чи використовується зброя, призначена для захисту України, на території Росії

Бельгія розслідує, чи була використана зброя, яку вона надіслала, щоб допомогти Україні захистити свою територію, у бойових діях за кордоном, після того, як у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що обладнання, вироблене бельгійською компанією, виявили в Бєлгородській області Росії.
Прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо застеріг у понеділок від поспішних висновків, оскільки поставки до різних регіонів здійснювались десятиліттями і це могло призвести до того, що зброя може з'явиться в несподіваних місцях.
"Служби оборони та інформації почали розслідування, щоб бути абсолютно впевненими, що там сталося", — сказав Де Кроо бельгійській телекомпанії VRT. На вихідних The Washington Post опублікувала інформацію про те, що зброя з деяких країн-членів НАТО, включаючи Сполучені Штати, Польщу, Чехію та Бельгію, з’явилася в Бєлгороді, який межує з Україною.
Звіт The Post поставив під сумнів, існування в Україні належних засобів контролю. Де Кроо сказав, що країни Європейського Союзу постачали Україні зброю за умови, що зброя використовується лише в країні, яка зазнала вторгнення, для захисту своєї території.
"Правило дуже суворе", – сказав прем’єр, оскільки Росія, швидше за все, розцінить використання зброї за межами України як провокацію Заходу.
Хоча "перетік нашої зброї в інші конфлікти" можливий, сказав де Кроо, якщо підтвердиться, що зброя, призначена для захисту України, використовувалася під час бойових дій у Росії, "ми сприймемо це дуже серйозно".
The Washington Post повідомив, що стаття стосується рейду ополченців Легіону Вільної Росії та Російського добровольчого корпусу, які виступають проти президента Росії Володимира Путіна, до Росії. До групи, за повідомленнями, входять росіяни, які воюють на боці України.
Форум