Спеціальні потреби

Актуально

Традицію кобзарства відроджує Харківський Кобзарський Цех

Кобзарство – знаний український бренд і особлива марка Харківщини. Саме у Слобідській Україні незрячі епічні співці супроводжували народ, згодом козаків. Пізніше харків'янин Гнат Хоткевич започаткував термін «кобзарське мистецтво», і випустив перший підручник гри на бандурі. Сьогодні традицію відроджує Харківський Кобзарський Цех - один з найстарших та автентичніших. Тут є що відроджувати, і що досліджувати, впевнені братчики.

«Харків – таке символічне місто для кобзарства. Як відомо, що і в 31-му році було знищено кобзарів саме тут після з'їзду. Тому в нас така претензія на такий осередок, столицю кобзарства», – каже кобзар Харківського Кобзарського Цеху Олександр Савчук.

Харківські кобзарі, як і інші, відмежовують себе від академічного бандурництва. Справжній кобзар повинен сам собі зробити інструмент, кобзарювати поміж людей та намагатися осягнути спадок співоцької культури. А харківський – ще й грати по-харківськи, використовуючи всі 10 пальців.

«Зараз працюють соціальні мережі, інтернет. Зараз випливає наззовні той матеріал, який був недоступний ще багато років назад. Також зараз поступово починають відкриватися архіви. В тому числі етнографічні архіви. Поступово починають виринати різні записи кобзарські», – говорить цехмайстер Харківського Кобзарського Цеху Кость Черемський.

Іноді не виходить повністю бути автентичним, але це – вимоги часу, кажуть у Цеху.

«Теж це вже більш концертна манера, трошки не зовсім кобзарська, але теж іноді потрібно щось показати, щось розказати. А потім питають: а чого ви, якщо такі автентичні, чого ви виходите на сцену, але зараз інакше не виходить», – зауважує кобзар Харківського Кобзарського Цеху Сергій Чурай.

Традиційне кобзарство, на відміну від академічного, державою не підтримується. Але майбутнє у цієї традиції є, переконаний Кость Черемський. Адже бачить сам, що все більше українців цікавляться кобзарством:

«Це дуже гарний час, тому що людей очевидно не все влаштовує в сьогоденні, вони намагаються знайти нішу, де вони можуть якнайбільше реалізуватися. Ця ніша – вона готова завжди. Це ніша кобзарська, яка дає можливість і творчо реалізуватися, і духовно реалізуватися, і власне відчувати себе українцем в тому нестійкому, політично заангажованому світі».

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG