Спеціальні потреби

Уп'яте в історії США кандидат у президенти виграє вибори з меншою кількістю народних голосів


Підрахунок голосів після президентських виборів у США триває, проте кандидат від республіканців Дональд Трамп уже здобув необхідні для перемоги 270 голосів Колегії виборців (Electoral College). Водночас Гілларі Клінтон випереджає свого суперника на більш, ніж півмільйона голосів за загальним народним голосуванням, і прогнозується, що розрив тільки зростатиме.

Результати виборів станом на 13 листопада
Результати виборів станом на 13 листопада

Голосів, порахованих у ніч після загальних виборів, було достатньо, щоб забезпечити президентство Трампу, але цифри були не остаточні. Мільйони виборчих бюлетенів досі в процесі підрахунку, і надійшли вони зі штатів, які схиляються на бік Клінтон – Каліфорнія, Вашингтон і Нью-Йорк. Це не так звані «ключові» штати, тому вони не змінять голоси Колегії виборців. Непоборне лідерство Трампа в «ключових» штатах перетворило його поразку у всенародному голосуванні на загальну перемогу на виборах.

Проте неполічені голоси можуть допомогти покласти край аргументам, що Клінтон просто не працювала досить важко, пише видання The Atlantic: є достатня кількість, щоб створити разючу різницю з явкою на виборах 2012-го року, коли переміг Барак Обама.

Наразі Клінтон випереджає Трампа у загальному голосуванні на 0.5%, експерти прогнозують, що розрив може зрости до 2% після підрахунку всіх голосів.

Перемога Трампа, як пише видання Slate, – це географічний збіг і особливості американської виборчої системи. Колегія виборців у США – це унікальна система непрямих, двоступеневих, виборів. Уп'яте в історії США і вдруге за останні 16 років президентом стане кандидат, що набрав менше голосів із загальної кількості голосів по країні.

Як повідомляє дослідницький центр П’ю (Pew Research Center), сама процедура того, як США вибирає своїх президентів, як правило, створює розрив між результатами народного голосування і Колегії виборників. У чотирьох випадках із п’яти кандидат від демократів у кінцевому підсумку програвав.

Попереднього разу, на виборах між Альбертом Ґором і Джорджем Бушем молодшим у 2000 році, різниця була невелика. Цього ж разу вона може бути значною.

Багато людей не задоволені результатами виборів, про що свідчать протести, які тривають у багатьох американських містах. Крім того, вже більше чотирьох мільйонів осіб підписали петицію до Колегії виборців на сайті Change.org із закликом зробити Клінтон президентом 19 грудня, під час їхнього голосування. (За Конституцією США, обрані виборці – це реальні люди, які голосуватимуть за президента, коли зустрінуться 19 грудня у столицях штатів, які вони представляють.)

Це клопотання приречене, оскільки члени колегії виборців зобов’язані голосувати за кандидата, що переміг у їхньому штаті. Тим не менш, технічно не існує нічого, що б заважало будь-кому з виборців відмовитися підтримати кандидата, до якого вони прив'язані, або взагалі утриматися від голосування, зазначає видання New York Post.

Таких вибірників називають «невірними», проте трапляються вони надзвичайно рідко. За даними видання New York Times, понад 99 відсотків виборців протягом усієї американської історії голосували, як обіцяли.

Ігнорування волі виборців членами Колегії виборців технічно заборонене лише в 29 штатах, проте штрафи за таке порушення не великі. Ще ніколи невірні виборці не змінювали хід виборів, однак, з огляду на високу незадоволеність Трампом серед республіканців, кілька відступників може з’явитися наступного місяця, припускає New York Post.

Для перемоги Клінтон знадобилося б 20 невірних виборців, але навіть у такому випадку контрольований республіканцями Конгрес, що збереться 6 січня затверджувати голоси Колегії виборників, безумовно, анулював би будь-які витівки, повернувши перемогу Трампу.

Дивіться також: 45-й президент США - Дональд Трамп

  • 16x9 Image

    Аліна Голіната

    Приєдналася до команди "Голосу Америки" у 2016 році в ролі журналіста і редактора соціальних медіа. До того працювала у сфері маркетингу. В Україні вивчала журналістику, у США - гуманітарні науки. Висвітлює життя української діаспори у США та історії успіху українців.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG