Спеціальні потреби

США, ЄС та Велика Британія створили консультативну групу, щоб допомогти ГПУ розслідувати російські воєнні злочини


Гробарі опускають труну українського військовослужбовця Олександра Матюхіна, 32 роки, у Харкові, на сході України, 23 травня 2022 року.
Гробарі опускають труну українського військовослужбовця Олександра Матюхіна, 32 роки, у Харкові, на сході України, 23 травня 2022 року.

Сполучені Штати разом з Європейським Союзом і Великою Британією створили Консультативну групу з питань жорстоких злочинів (Atrocity Crimes Advisory Group), з метою допомоги підрозділу з питань воєнних злочинів Генеральної прокуратури України (ГПУ) документувати, зберігати та аналізувати докази воєнних злочинів та інших звірств, щоб притягнути винних до кримінальної відповідальності, повідомляється у прес-релізі Державного департаменту США.

У заяві пояснюється, що консультативна група буде надавати українським слідчим та прокурорам як консультативну, так й оперативну допомогу в таких областях, «як збір і збереження доказів, військовий аналіз, розслідування сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, і співпраця з міжнародними та національними механізмами підзвітності». Також підтримка групи, яка перебуватиме у прямому контакті, серед інших з Міністерством юстиції США, включатиме розширене фінансування роботи міжнародних прокурорів та експертів із воєнних злочинів.

"Докази звірств російських військових в Україні продовжують множитись. Спочатку це насильство мало форму бомбардувань і ракетних і артилерійських ударів по густонаселених містах і селищах, які спричиняли тисячі смертей мирного населення та руйнування цивільної інфраструктури, - йдеться у повідомленні від імені Державного секретаря Ентоні Блінкена. -

Пізніше, коли журналісти, правозахисники та українські чиновники отримали доступ до районів після відступу російських військ, ми побачили повідомлення про насильство іншого порядку – достовірні повідомлення про беззбройних мирних жителів, застрелених у спину; осіб, вбитих в стилі страти зі зв'язаними руками; тіла з ознаками тортур; і жахливі розповіді про сексуальне насильство над жінками та дівчатами. Останнім часом з’являються достовірні повідомлення про примусове вивезення українських дітей з країни».

За повідомлення Держдепу, консультативна група спростить координацію та комунікаційні зусилля, допоможе уникнути дублювання зусиль і допоможе ефективно залучати ресурси та кваліфікований персонал на підтримку роботи ГПУ.

«Звісно, в першу чергу вони будуть намагатися притягнути до кримінальної відповідальності тих, хто перебуває в Україні - як зараз у випадку з російським солдатом, над яким нещодавно відбувся суд. Але ми чітко пояснили, що відповідно до міжнародного гуманітарного законодавства, йдеться не лише про особу, що натискає на курок або здійснює військовий злочин на місці, але і про будь-кого в ланцюжку командування, який свідомо був частиною військового злочину. Тому ми це будемо розглядати ширше також», - пояснив під час брифінгу в Державному департаменті речник Держдепу Нед Прайс.

Раніше, 20 травня, генеральні прокурори Великої Британії, США, Канади, Австралії та Нової Зеландії заявили про підтримку та співпрацю із ГПУ "у забезпеченні відповідальності за воєнні злочини, скоєні під час російського вторгнення".

"Міжнародний фронт справедливості зміцнюється щодня. Я надзвичайно вдячна квінтету Генпрокурорів за їхні слова і дії. А також за експертну допомогу, яку нам надають партнери. Вони – справжні друзі України і з такою потужною юридичною силою ми обов’язково переможемо», - цитується Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова у спільній заяві, опублікованій у телеграм-каналі ГПУ.

Дивіться також: Процес визнання Росії країною-спонсором тероризму: яка процедура, подальші кроки та наслідки? Відео

Відео - найголовніше

Футбол на протезах - завдяки майстрам з Данії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
XS
SM
MD
LG