Актуально
Чому підготовка до контрнаступу триває так довго - західні оглядачі

Україна місяці планує контрнаступ й найбільшим викликом для головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного є накопичення ударної сили для протистояння добре укріпленим російським силам, кажуть експерти у США.
Це означає "синхронізацію" роботи різноманітного західного військового обладнання, мобілізованих солдатів, а також українських захисників, які проходили навчання у низці країн світу. Про це у своїй колонці для Washington Post пише колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
"Наступальні операції вимагають більше сил"
"Як професійний військовий, український генерал Валерій Залужний знає, що в наступі він має лише дві головні переваги: вибір часу та місця атаки", - зазначає Гертлінг. Він вказує на те, що лінія фронту в Україні надзвичайно велика, й координація дій в таких умовах - непросте завдання.
навіть кмітливим і добре навченим силам надзвичайно важко досягти масової бойової потужності в кількох вирішальних точках атаки
"Наступальні операції вимагають більше сил, більшої спритності маневру, точного прицілювання та стрільби, а також довших і надійніших ліній постачання. Нічого схожого такого масштабу українська армія не робила. З мого досвіду навчання та бою, навіть кмітливим і добре навченим силам надзвичайно важко досягти масової бойової потужності в кількох вирішальних точках атаки. Але це те, що має робити українська армія", - пише генерал у відставці.
Він переконаний, що ЗСУ вдасться досягти успіху й звільнити з російської окупації більшість, якщо не всю українську землю. Однак це буде важкий бій зі значними жертвами з обох сторін, після чого необхідно буде починати тривалу роботу із розмінування й відбудови деокупованих територій. Гертлінг вважає, що навіть за умов певної політичної домовленості про мир Росії не можна буде довіряти, а Україна залишиться вразливою, тож США і союзникам НАТО потрібно й надалі підтримувати Київ.
Брак західної зброї
При цьому коли президент України Володимир Зеленський заявив в нещодавньому інтерв'ю BBC, що ЗСУ відкладають контрнаступ, це викликало дискусію про те, чи було це сказано, щоб дезінформувати Росію, чи йдеться про те, що Київ чекає на більші поставки західної зброї, пише New York Times.
Тої кількості (зброї), яку ми зібрали за останні місяці, ще не достатньо для успішного контрнаступу
Тарас Чмут, голова благодійного фонду "Повернись живим", зауважив виданню: "Тієї кількості (зброї), яку ми зібрали за останні місяці, ще недостатньо для успішного контрнаступу".
Нові багатомільярдні пакети допомоги включають британські ударні дрони, а також вперше - ракети великої дальності Storm Shadow, - які, як повідомляє CNN із посиланням на джерела, Україна вже застосувала проти російських цілей.
Американські системи ППО Patriot також показали ефективність у захисті Києва, вперше дозволяючи перехопити російські надзвукові ракети "Кинджал". При цьому, джерела каналу у США повідомляють, що під час російського удару система Patriot була пошкоджена, але не знищена. "США все ще оцінюють ступінь пошкоджень", - сказав неназваний посадовець. Від цього залежить, чи установку заберуть назад до США, чи ремонтуватимуть в Україні, пише видання.
Потужний пакет допомоги, оголошений під час візиту пана Зеленського до чотирьох європейських столиць за останні дні, може означати, що західні високопосадовці вірять, що Україна може відвоювати значні території в ході контрнаступу, сказав New York Times Якоб Функ Кіркегор, колишній офіцер розвідки данської армії: "На цей момент ми б не відправляли Україні таку кількість зброї, якби вважали, що малоймовірно, що вони досягнуть успіху".
Водночас українській армії все ще не вистачає всього – від боєприпасів і артилерійських снарядів до бронетехніки та систем протиповітряної оборони, каже Чмут.
Контрнаступ вже розпочався?
Тим часом деякі оглядачі припускають, що контрнаступ насправді вже розпочався. Зокрема минулого тижня засновник ПВК "Вагнер" Євгеній Пригожин заявив, що наступ ЗСУ "у розпалі".
У багатьох в голові образи.., що наступ починається, коли наступають танки
Контрнаступ "триває деякий час", - сказав радіо Deutschlandfunk військовий експерт Маркус Кеупп з ETH Zurich: "У багатьох в голові образи Другої світової війни, тобто те, що наступ починається, коли наступають танки. Це нісенітниця, тому що це завершення наступу, а не його початок".
Підготовчі етапи контрнаступу також, імовірно, включають удари дронів чи ракет по російських складах боєприпасів чи палива, диверсії у російському тилу на залізниці тощо.
За словами Кеуппа, наступ "зазвичай починається спочатку з розвідки, тобто потенційні слабкі місця та цілі визначаються за допомогою підготовчого вогню, тобто ударів артилерії та безпілотників". Він вважає, що зараз Україна перебуває в цій фазі.
Експерт Макс Бергманн в інтерв'ю NPR також висловив думку, що попри "багато очікувань, що українці спробують просунутися на південь у бік Криму", український контрнаступ "уже триває на сході України".
українці не хочуть показувати свої карти
"Просто зараз вони намагаються змусити російські сили рухатися на схід, щоб як би підкріпити (сили) в Бахмуті. І це може створити тактику відволікання, щоб вони могли прямувати на південь, - сказав він. - Гадаю, хороша новина полягає в тому, що ми багато чого не знаємо. І я думаю, що це цілком навмисне, що українці не хочуть показувати свої карти".
В будь-якому випадку, погоджуються чимало оглядачів, контрнаступ повинен продемонструвати успіх для продовження підтримки Заходу. Й українські високопосадовці намагаються зменшити очікування на тлі того, як від самого початку повномасштабної російської війни ЗСУ раз за разом перевищували всі сподівання.
Раніше Голос Америки повідомляв, що деякі експерти вважають, що контрнаступ ЗСУ відбуватиметься не як одна велика воєнна кампанія, а різні наступи у багатьох місцях. При цьому владі потрібно буде вміло комунікувати про успіхи на полі бою як для власних громадян, так і для Заходу.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Форум