Спеціальні потреби

Актуально

Скільки насправді в Україні може бути заражених COVID-19 і що може допомогти зупинити пандемію

Зупинка громадського транспорту у Києві, 19 березня 2020 (REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Зараз в Україні може бути близько 6 тисяч інфікованих коронавірусом – ось чому.

41 тисяча підтверджених випадків COVID-19 в Італії, 18 тисяч – в Іспанії, 15 тисяч – у Німеччині, 355 – у Польщі, і лише 26 в Україні? Це офіційно підтверджено станом на ранок 20 березня. Але спекуляції довкола справжньої кількості інфікованих коронавірусом тривають в Україні тижнями.

Перша причина думати, що інфікованих більше, ніж зараз відомо, – дефіцит наборів для тестувань, це ситуація не лише в Україні, а й, зокрема, у США.

Друга причина – різниця у часі між тим, коли люди інфікуються, в них з'являються симптоми й вони звертаються до лікарів. На цьому графіку можна побачити на прикладі Ухані, що затримка між тим, коли дійсно стається спалах і коли про це дізнається влада, складає близько тижня.

Чи можна спроектувати кількість хворих на COVID-19 в Україні?

У цьому матеріалі Томас Пуейо детально пояснив, як саме можна порахувати кількість реально інфікованих людей, про які іще не знала чи не знає влада країни на прикладі Китаю, США та інших країн. Використовуючи його метод, підрахуємо «приховані» цифри в Україні.

Пуейо бере до уваги такі показники:

- смертність від COVID-19 – 1% (за найбільш оптимістичними даними)

- середній час від інфікування до смерті – 17 днів

- середня швидкість подвоєння кількості випадків – 4 дні для Європи

- кількість зафіксованих смертей у країні – 3 випадки смерті в Україні.

Відтак, якщо 13, 17 і 19 березня в Україні підтверджено 3 випадки смерті від коронавірусу, то ці люди, найімовірніше, були інфіковані не пізніше 2 березня, тобто 17 днів тому.

Якщо смертність складає 1%, то 2 березня в Україні було інфіковано 300 людей. З того часу минуло 18 днів, а отже кількість випадків подвоїлась 18 (днів) / 4 (темп подвоєння) = 4.5 рази (тобто збільшилася в 24.5 = 22.6 рази).

Маємо 6,788 реально інфікованих станом на 20 березня.

Чи може ця цифра бути іншою?

Це – один із можливих сценаріїв. Проте смертність і швидкість інфікування варіюється залежно від країни та етапу поширення.

Наприклад, за різними оцінками, зараз в Італії смертність – 8-43%, в Іспанії – 5-43%, у Китаї – 1-4%, у Південній Кореї – 1-6%. Що більш перевантажена система охорони здоров'я країни чи регіону та що вищий вік населення, то вища смертність – так було в Ухані та зараз це відбувається в Італії (із 41 тисячі зареєстрованих хворих 4.4 тисячі одужали, а 3.4 тисячі – померли).

У США, Італії, Іспанії, Франції та Німеччині кількість зареєстрованих випадків подвоюється кожні 2-4 дні, а в різних дослідженнях цей показник взагалі варіюється від 1 до 6.5 днів.

Таким чином, за найоптимістичнішим (смертність – 8%, швидкість подвоєння – 6.5 днів) сценарієм в Україні може бути всього близько 250 реально хворих, а за найпесимістичнішим (смертність – 0.9%, подвоєння – 2 дні) – близько 170 тисяч.

Точну оцінку дати неможливо, і саме ця невизначеність робить ситуацію небезпечною.

Що ж тоді робити українцям?

Самоізоляція – найбільш ефективний спосіб зупинити передачу вірусу від людини до людини. Як свідчить досвід Китаю та інших країн Східної Азії, що швидше влада оголошувала карантин, то швидше їм вдавалось зупинити стрімке поширення COVID-19.

Численні дослідження вказують: що повільніше поширюється вірус, то менше навантаження мають лікарні й то менша смертність у країні.

Фіолетовим позначено високу смертність, якщо пацієнти недоотримують лікування через перевантаженість лікарень, зеленим - зменшення смертності, якщо темпи поширення вірусу низькі.

В такому випадку коли потрібно припинити контактувати із іншими? Вже зараз. Кожен день зволікання різко підвищує шанси, що ситуація вийде з-під контролю, як це сталось в Італії. Тому:

- Працюйте з дому чи візьміть лікарняний, не проводьте особистих нарад

- Припиніть користуватись переповненим громадським транспортом

- Обмежте походи до магазинів

- Припиніть бачитись із родичами й друзями

- Залишайтесь вдома, якщо погано почуваєтесь

- Не ходіть до барів і ресторанів, де між столиками немає принаймні 2 метрів відстані

- В місцях обслуговування покупців необхідно підтримувати, принаймні, метр дистанції

- Всі масові спортивні, культурні, релігійні події мають бути скасовані

«Ви можете мати такі страхи сьогодні: Чи я надто панікую? Чи з мене сміятимуться? Чи краще почекати, коли інші так робитимуть?», - пише Пуейо. «Але через 2-4 тижні, коли світ повністю буде на карантині, коли кілька днів самоізоляції допоможуть зберегти життя,… люди подякують вам за правильні рішення».

Дивіться також: Українці у світі досі намагаються повернутись до Україні і стикаються з складнощами. Відео

Всі новини дня

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

В легендарному Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Захід, який вів відомий американський актор Річард Гір, зібрав повну залу. Усі кошти від продажу квитків, а це більше $300 000, Carnegie Hall передає на допомогу Україні.

Уряд України використовує технологію розпізнавання обличь для ідентифікації російських окупантів. Відео

Уряд України використовує технологію розпізнавання обличь для ідентифікації російських окупантів - живих чи метвих. Як саме це працює на практиці?

На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

26 днів, з першого і до останнього дня російської окупації, мешканці села Ягідне на Чернігівщині, провели у підвалі місцевої школи, де їх в анти санітарних умовах тримали росіяни.

США, ЄС та Велика Британія створили консультативну групу, щоб допомогти ГПУ розслідувати російські воєнні злочини

Гробарі опускають труну українського військовослужбовця Олександра Матюхіна, 32 роки, у Харкові, на сході України, 23 травня 2022 року.

Сполучені Штати разом з Європейським Союзом і Великою Британією створили Консультативну групу з питань жорстоких злочинів (Atrocity Crimes Advisory Group), з метою допомоги підрозділу з питань воєнних злочинів Генеральної прокуратури України (ГПУ) документувати, зберігати та аналізувати докази воєнних злочинів та інших звірств, щоб притягнути винних до кримінальної відповідальності, повідомляється у прес-релізі Державного департаменту США.

У заяві пояснюється, що консультативна група буде надавати українським слідчим та прокурорам як консультативну, так й оперативну допомогу в таких областях, «як збір і збереження доказів, військовий аналіз, розслідування сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, і співпраця з міжнародними та національними механізмами підзвітності». Також підтримка групи, яка перебуватиме у прямому контакті, серед інших з Міністерством юстиції США, включатиме розширене фінансування роботи міжнародних прокурорів та експертів із воєнних злочинів.

"Докази звірств російських військових в Україні продовжують множитись. Спочатку це насильство мало форму бомбардувань і ракетних і артилерійських ударів по густонаселених містах і селищах, які спричиняли тисячі смертей мирного населення та руйнування цивільної інфраструктури, - йдеться у повідомленні від імені Державного секретаря Ентоні Блінкена. -

Пізніше, коли журналісти, правозахисники та українські чиновники отримали доступ до районів після відступу російських військ, ми побачили повідомлення про насильство іншого порядку – достовірні повідомлення про беззбройних мирних жителів, застрелених у спину; осіб, вбитих в стилі страти зі зв'язаними руками; тіла з ознаками тортур; і жахливі розповіді про сексуальне насильство над жінками та дівчатами. Останнім часом з’являються достовірні повідомлення про примусове вивезення українських дітей з країни».

За повідомлення Держдепу, консультативна група спростить координацію та комунікаційні зусилля, допоможе уникнути дублювання зусиль і допоможе ефективно залучати ресурси та кваліфікований персонал на підтримку роботи ГПУ.

«Звісно, в першу чергу вони будуть намагатися притягнути до кримінальної відповідальності тих, хто перебуває в Україні - як зараз у випадку з російським солдатом, над яким нещодавно відбувся суд. Але ми чітко пояснили, що відповідно до міжнародного гуманітарного законодавства, йдеться не лише про особу, що натискає на курок або здійснює військовий злочин на місці, але і про будь-кого в ланцюжку командування, який свідомо був частиною військового злочину. Тому ми це будемо розглядати ширше також», - пояснив під час брифінгу в Державному департаменті речник Держдепу Нед Прайс.

Раніше, 20 травня, генеральні прокурори Великої Британії, США, Канади, Австралії та Нової Зеландії заявили про підтримку та співпрацю із ГПУ "у забезпеченні відповідальності за воєнні злочини, скоєні під час російського вторгнення".

"Міжнародний фронт справедливості зміцнюється щодня. Я надзвичайно вдячна квінтету Генпрокурорів за їхні слова і дії. А також за експертну допомогу, яку нам надають партнери. Вони – справжні друзі України і з такою потужною юридичною силою ми обов’язково переможемо», - цитується Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова у спільній заяві, опублікованій у телеграм-каналі ГПУ.

Дивіться також: Процес визнання Росії країною-спонсором тероризму: яка процедура, подальші кроки та наслідки? Відео

Мавп'яча віспа: що це таке, як не заразитись і чи є вакцина 

На цій ілюстрації, зробленій 23 травня 2022 року, видно пробірки з позначкою «позитивний на вірус віспи мавп». REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Мавпяча віспа – це вірус, що походить від диких тварин, як то гризуни та примати, іноді поширюється на людей. Більшість випадків зараження людей виявлено у центральній та західній Африці, де захворювання вважається ендемічним.

Хворобу вперше зафіксували вчені в 1958 році, коли виявили два спалахи «віспоподібної» хвороби у піддослідних мавп, саме тому хворобу назвали “мавпяча віспа”. Перше зараження людини було підтверджено у 1970 році, коли “мавпячою віспою” захворів 9-річний хлопчик у віддаленій частині Конго.

Симптоми

Мавпяча віспа належить до тієї ж родини вірусів, що і віспа, але викликає легші симптоми.

У випадку зараження цим вірусом більшість пацієнтів відчувають лихоманку, біль в тілі, озноб і втому. У людей із більш серйозним захворюванням може з’явитися висип і ураження на обличчі та руках, що можуть поширюватися на інші частини тіла.

Інкубаційний період - від зараження до появи перших симптомів - становить від п’яти днів до трьох тижнів. Більшість людей одужують за 2-4 тижні без потреби шпиталізації.

Один із десяти випадків зараження мавпячою віспою може бути смертельним. Діти переносять цю хворобу важче за дорослих.

Способи зараження

За даними Центрів із контролю та профілактики хвороб США, мавпяча віспа може передаватися людині від тварини, від іншої людини, а також від речей, які містять вірус.

Вірус проникає в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи, слизові оболонки (очі, ніс або рот).

Передача від тварини до людини може відбуватися через укус або подряпину та через споживання м'яса дичини.

Від людини до людини вірус передається через дихальні краплини, брудний одяг чи білизну.

Через секс мавпяча віспа прямо не передається, втім можлива передача цього вірусу через постіль, білизну чи контакт із рідиною, яка містить вірус.

Лікування. Вакцинація

Людям, зараженим цим вірусом, часто вводять одну з кількох вакцин проти віспи. Часто ця вакцина допомагає проти мавпячої віспи. Наразі також розробляються противірусні препарати.

На даний момент існує дві вакцини, які використовують проти мавпячої віспи.

Одна з них - виготовлена компанією Bavarian Nordic (BAVA.CO) із Данії, компанія має торгові марки Jynneos, Imvamune або Imvanex. Цей препарат у США схвалений для лікування як віспи, так і мавп’ячої віспи. У Європі він схвалений для лікування віспи. Побічні ефекти після цієї вакцини можуть бути біль і набряк у місці ін’єкції, головний біль і втома.

Друга вакцина - старіша, яку зараз виробляє компанія Emergent Biosolutions (EBS.N). Препарат називається ACAM2000.

Серед побічних ефектів цієї вакцини - біль у руці та втома, а також можливі серйозні ускладнення, як то запалення серця, сліпота чи навіть смерть. Цей препарат не рекомендують певним групам людей, наприклад, хто має слабку імунну систему.

ACAM2000 схвалений у США для використання людям із високим ризиком зараження віспою. У ЄС цей препарат не схвалений.

Американська компанія "Модерна" також заявила, що "ми досліджуємо потенційні вакцини проти мавп'ячої віспи на доклінічному рівні".

Поширення у світі

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в десятках африканських країн фіксують тисячі випадків захворювання на мавп’ячу віспу. Більшість випадків припадає на Республіку Конго - країну в центральній Африці, де щороку виявляють близько 6 тисяч випадків цієї хвороби, а також Нігерію, де в рік реєструється близько 3 тисяч випадків.

Втім, за оцінками експертів, реальна кількість інфікованих в Африці може бути значно вищою, тому на континенті нестабільно проводиться моніторинг ситуації в системі охорони здоров’я.

Напередодні фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я заявили, що з початку травня виявили понад 200 випадків заражень людей цим вірусом у 19-ти країнах світу, зокрема у США, Канаді, Австралії, Іспанії, Португалії, Великій Британії.

Профілактика

Європейський центр профілактики та контролю захворювань рекомендує ізолювати людей, в яких підозрюються випадки цього захворювання.

Центри із контролю та профілактики хвороб США також оприлюднили низку рекомендованих заходів, які можуть сприяти запобіганню зараження вірусом мавп’ячої віспи.

Більше

Відео - найголовніше

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00
XS
SM
MD
LG