Спеціальні потреби

Актуально

Скільки насправді в Україні може бути заражених COVID-19 і що може допомогти зупинити пандемію

Зупинка громадського транспорту у Києві, 19 березня 2020 (REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Зараз в Україні може бути близько 6 тисяч інфікованих коронавірусом – ось чому.

41 тисяча підтверджених випадків COVID-19 в Італії, 18 тисяч – в Іспанії, 15 тисяч – у Німеччині, 355 – у Польщі, і лише 26 в Україні? Це офіційно підтверджено станом на ранок 20 березня. Але спекуляції довкола справжньої кількості інфікованих коронавірусом тривають в Україні тижнями.

Перша причина думати, що інфікованих більше, ніж зараз відомо, – дефіцит наборів для тестувань, це ситуація не лише в Україні, а й, зокрема, у США.

Друга причина – різниця у часі між тим, коли люди інфікуються, в них з'являються симптоми й вони звертаються до лікарів. На цьому графіку можна побачити на прикладі Ухані, що затримка між тим, коли дійсно стається спалах і коли про це дізнається влада, складає близько тижня.

Чи можна спроектувати кількість хворих на COVID-19 в Україні?

У цьому матеріалі Томас Пуейо детально пояснив, як саме можна порахувати кількість реально інфікованих людей, про які іще не знала чи не знає влада країни на прикладі Китаю, США та інших країн. Використовуючи його метод, підрахуємо «приховані» цифри в Україні.

Пуейо бере до уваги такі показники:

- смертність від COVID-19 – 1% (за найбільш оптимістичними даними)

- середній час від інфікування до смерті – 17 днів

- середня швидкість подвоєння кількості випадків – 4 дні для Європи

- кількість зафіксованих смертей у країні – 3 випадки смерті в Україні.

Відтак, якщо 13, 17 і 19 березня в Україні підтверджено 3 випадки смерті від коронавірусу, то ці люди, найімовірніше, були інфіковані не пізніше 2 березня, тобто 17 днів тому.

Якщо смертність складає 1%, то 2 березня в Україні було інфіковано 300 людей. З того часу минуло 18 днів, а отже кількість випадків подвоїлась 18 (днів) / 4 (темп подвоєння) = 4.5 рази (тобто збільшилася в 24.5 = 22.6 рази).

Маємо 6,788 реально інфікованих станом на 20 березня.

Чи може ця цифра бути іншою?

Це – один із можливих сценаріїв. Проте смертність і швидкість інфікування варіюється залежно від країни та етапу поширення.

Наприклад, за різними оцінками, зараз в Італії смертність – 8-43%, в Іспанії – 5-43%, у Китаї – 1-4%, у Південній Кореї – 1-6%. Що більш перевантажена система охорони здоров'я країни чи регіону та що вищий вік населення, то вища смертність – так було в Ухані та зараз це відбувається в Італії (із 41 тисячі зареєстрованих хворих 4.4 тисячі одужали, а 3.4 тисячі – померли).

У США, Італії, Іспанії, Франції та Німеччині кількість зареєстрованих випадків подвоюється кожні 2-4 дні, а в різних дослідженнях цей показник взагалі варіюється від 1 до 6.5 днів.

Таким чином, за найоптимістичнішим (смертність – 8%, швидкість подвоєння – 6.5 днів) сценарієм в Україні може бути всього близько 250 реально хворих, а за найпесимістичнішим (смертність – 0.9%, подвоєння – 2 дні) – близько 170 тисяч.

Точну оцінку дати неможливо, і саме ця невизначеність робить ситуацію небезпечною.

Що ж тоді робити українцям?

Самоізоляція – найбільш ефективний спосіб зупинити передачу вірусу від людини до людини. Як свідчить досвід Китаю та інших країн Східної Азії, що швидше влада оголошувала карантин, то швидше їм вдавалось зупинити стрімке поширення COVID-19.

Численні дослідження вказують: що повільніше поширюється вірус, то менше навантаження мають лікарні й то менша смертність у країні.

Фіолетовим позначено високу смертність, якщо пацієнти недоотримують лікування через перевантаженість лікарень, зеленим - зменшення смертності, якщо темпи поширення вірусу низькі.

В такому випадку коли потрібно припинити контактувати із іншими? Вже зараз. Кожен день зволікання різко підвищує шанси, що ситуація вийде з-під контролю, як це сталось в Італії. Тому:

- Працюйте з дому чи візьміть лікарняний, не проводьте особистих нарад

- Припиніть користуватись переповненим громадським транспортом

- Обмежте походи до магазинів

- Припиніть бачитись із родичами й друзями

- Залишайтесь вдома, якщо погано почуваєтесь

- Не ходіть до барів і ресторанів, де між столиками немає принаймні 2 метрів відстані

- В місцях обслуговування покупців необхідно підтримувати, принаймні, метр дистанції

- Всі масові спортивні, культурні, релігійні події мають бути скасовані

«Ви можете мати такі страхи сьогодні: Чи я надто панікую? Чи з мене сміятимуться? Чи краще почекати, коли інші так робитимуть?», - пише Пуейо. «Але через 2-4 тижні, коли світ повністю буде на карантині, коли кілька днів самоізоляції допоможуть зберегти життя,… люди подякують вам за правильні рішення».

Дивіться також: Українці у світі досі намагаються повернутись до Україні і стикаються з складнощами. Відео

Всі новини дня

США надають 55 млн дол Україні на підготовку до зими

Адміністраторка USAID Саманта Пауер із мером Києва Віталієм Кличком, 6 жовтня 2022 року в Києві 

55 мільйонів доларів американської допомоги підуть на підтримку опалювальної інфраструктури України, ремонт труб та іншого устаткування тепломереж, щоб підготувати до зими оселі, лікарні, школи та підприємства. Про це оголосила адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США (USAID) Саманта Пауер, йдеться в заяві на сайті Посольства США в Україні.

Пауер перебуває з візитом в Україні. "Зараз критично важливий час для українського народу, який захищає свою свободу від брутального нападу, звільняє свою землю, готується до зими і зміцнює демократичні інституції та верховенство права", - написала Пауер в соцмедіа, після прибуття до Києва в четвер.

Допомога USAID охопить сім мільйонів українців в 19 регіонах, включаючи спустошені війною райони Чернігівської, Харківської, Київської, Миколаївської, Одеської, Запорізької та Житомирської областей, мовиться в повідомленні.

Мер Києва Віталій Кличко написав в Telegram, що в рамках проекту енергетичної безпеки USAID міське підприємство «Київтеплоенерго» отримало труби і трубопровідну арматуру вартістю 1,3 млн дол.

"Ми дуже вдячні Уряду США та USAID за допомогу. Це дозволить замінити 11 кілометрів пошкоджених тепломереж. Більшість робіт – уже на завершальній стадії", - додав він.

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні вказав, що зима буде важкою, але підготовка до неї триває.

"Ми говоримо чесно: зима буде складною. Але, щоб її пройти, ми накопичуємо газ, вугілля та все інше, що необхідно", - заявив Зеленський.

Яка зброя остаточно трансформує ситуацію на полі бою - ЗМІ

Архівне фото: американсьці M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS). HIMARS, кажуть оглядачі, відіграли значну роль в зміні ходу війни в Україні

Надання США ракетних систем HIMARS дозволило Україні змінити ситуацію на полі бою, пишуть оглядачі. Тепер же закріпити успіхи і остаточно трансформувати хід війни в Україні можуть просунуті дрони США, які поєднують розвідку, нагляд, визначення цілі та ударні можливості, пише Джордж Вілл в колонці для Washington Post. Він нагадує, що наприкінці минулого місяця група конгресменів звернулась до Байдена із запитом про надання таких дронів Україні.

Ці дрони здатні визначити місце розташування російської артилерії під час пострілів, метою яких часто стають цивільні об'єкти, і провести удар перед тим, як артилерію можна пересунути, йдеться в статті.

Тим часом, українці змінюють свої пріоритети щодо запитів західної зброї, готуючись до зими, пише Politico. Більший наголос йде на протиповітряну оборону, бо взимку, як очікується, менше пересувань артилерії, а більше далекобійних обстрілів. "Україна здатна відвернути більшість нападів Росії, але можна очікувати на зростання кількості ракетних ударів Росії по українській інфраструктурі", - говорить виданню колишній голова НАТО Андерс фог Расмуссен.

Наданий на початку жовтня пакет оборонної допомоги США, обсягом 625 мільйонів, зосереджується на потребах контрнаступу у наступні тижні, включаючи високоточні артилерійські ситеми і боєприпаси, але питання противопітряної оборони можуть обговорюватись під час зустрічей в форматі "Рамштайн" наступного тижня, йдеться в статті.

Полишена росіянами зброя: танки, гаубиці, бойові машини та артилерійські снаряди - стала важливим фактором, який значно посилив здатність ЗСУ ефективно наступати, пише Wal Street Journal. Особливо багато полишеної зброї отримали українці після того, як російські сили швидко відступили від Харкова. Багато із захопленої зброї не є сучасною, цитує видання експерта організації Oryx, що відслідковує втрати зброї, Якуба Янковського: "Вони захоплюють як сучасне устаткування, яке можуть достатньо ефективно використати, але є і те, якому місце в музеї".

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Більше

XS
SM
MD
LG