Спеціальні потреби

Актуально

«Калініград наш!» Чехи у соцмережах тролять фіктивні російські «референдуми»

Офіційний Твіттер-акаунт Чеських залізниць запрошує у подорож до «приєднаного» Калінінграда: «Ми теж зараз їдемо до Краловця. Відкрийте для себе красоти Чехії!»

Чеський сегмент інтернету цього тижня вибухнув десятками тисяч жартів про нібито приєднання до Чехії російського анклаву навколо Калініграда в результаті «чесного референдуму».

Гасла «Зробимо Чехію знову великою!» ширилися зі швидкістю лісової пожежі.

Лунали оди бравому "військово-морському флоту Чехії" на Балтійському морі від поляків, що завжди раді нагоді покепкувати з сухопутних сусідів.

В'їдливі поляки поширювали фото вигаданого «Чеського авіаносця Karel Gott, що залишає свою базу в Калінінграді і відправляється у води Балтійського моря».

Тим часом Чеська залізниця ділилася планами прямого сполучення з "новонабутими територіями".

Для далекого узбережжя Балтійського моря створювали прогноз погоди.

... та, звичайно ж, ударними темпами взялися будувати «пивопровід» Beer Stream 1 для нових громадян, щоб вони відчули смак Батьківщини.

Новий веб-сайт, який користується тією ж айдентикою, що і державне агентство CzechTourism, уже запрошує туристів відвідати прибережну територію, якій після підписання указу чеським урядом про приєднання Калінінграда 4 жовтня, повернуло історичну назву – «Královec». Кількість прихильників Краловця в мережі Twitter росте на очах, додаючи по кілька тисяч фоловерів за день.

«Ласкаво просимо на офіційний профіль Královec 🇨🇿. Після успішного референдуму 97,9% жителів Калінінграда вирішили приєднатися до Чехії та перейменувати Калінінград на Краловець», – мовиться у твіті, який представляє фіктивний акаунт, і що набрав уже понад 63 тисячі вподобайок і близько 6 мільйонів показів.

Не забарилися «гарячі новини» про нібито «міжнародне визнання» нових земель.

«Президент США Джо Байден офіційно передає Калінінград міністру закордонних справ Чехії Яну Ліпавському», – жартує один з твітів.

Не забули навіть про «благословення» від Папи Римського на володіння новими територіями зі словами: «Як написано в Біблії, якщо чехи хочуть Калінінград, то нехай отримають... Мені байдуже. Благослови їх Бог».

Не обійшлося без жартів з приводу псевдоісторичних аргументів Ілона Маска щодо приєднання Криму до Росії, коли він написав, що Крим нібито «був російським з 1783 року». У цьому зв’язку, чехи згадують про ще глибше історичне коріння Калініграда.

«Ілон Маск: «Калінінград був заснований у 1255 році чеським королем Пршемислом Отакаром II і тому є чеською територією», – мовиться в одному з твітів.

Офіційний твітер-акаунт України написав, що чеський жарт українцям набагато більше подобається, ніж російський.

Долучилися до жартів і серйозні установи. Американське посольство у Празі відповіло на жартівливий твіт Міністерства оборони Чехії, яке нібито попросило в американської сторони винищувачі.

Американські дипломати радо підтримали чеську забаву твітом-пропозицією, що до чеських винищувачів у Балтійському морі був би потрібен і авіаносець.

Президентка сусідньої Словаччини Зузана Чапутова написала у твітері, що «могла б би подумати про державний візит. Або ж ні».

«Браво нашим чеським друзям за те, що вони розвінчали абсурдність фіктивних російських референдумів в Україні», – написала очільниця словацької держави.

Як почалася забава в інтернеті?

Стаття у чеській Вікіпедії повідомляє, ідея цього жарту виникла ще 27 вересня 2022 року, коли сатиричну петицію веб-сайту AZ247.cz про анексію цієї території, помітили польські ЗМІ.

Польський твіт про розподіл російської Калінінградської області між Польщею та Чехією сподобався євродепутату від Чехії Томашу Здеховському, який поширив його зі словами «і як після цього не любити поляків».

Як пояснюють чеські оглядачі, популярним жарт про Краловець став через абсурдність ситуації зі спробою Росії легітимізувати за допомогою фіктивних референдумів анексію територій України, які вона навіть не контролює.

За допомогою типового для чехів абсурдного гумору, вони намагаються психологічно впоратися з війною, яка триває в Україні вже понад сім місяців, каже науковий редактор чеського щоденника Deník N Петр Коубський.

Оглядачі додають, що у такий спосіб чеське суспільство «пропрацьовує» свої історичні травми, завдані в минулому Москвою, такі як окупація Чехословаччини 1968 року, що тривала понад чотири десятиліття. Вони нагадують, що лише після того, як Росія напала на Україну, чеські політики набралися сміливості зносити пам’ятники радянської доби, так як пам’ятник маршалу Конєву в Празі. Чи перейменовувати топоніми на знак протесту, як наприклад, площу перед російським посольством, що отримала ім’я Бориса Нємцова.

Новим почуттям впевненості, що дає чехам членство в НАТО, чеські оглядачі пояснювали і небувалу підтримку українців – і на рівні прийому біженців, і на рівні постачання зброї та просування української позиції в міжнародних інституаціях.

«Нам потрібно більше тримати перед ними дзеркалом і показувати, що ми не боїмося їх і їхніх погроз і що ми готові підтримати Україну в її боротьбі за повернення всіх територій», – цитують Здеховського чеські ЗМІ.

У Росії цей польсько-чеський жарт помітили і деякі російські видання назвали його «реваншистським висловом».

Але чимало Західних оглядачів вказують на те, що анексією територій, які вона не контролює, Росія прокладає шлях до власного занепаду.

«Відсутність контролю Москви над частиною території, яку вона зараз вважає своєю, також відкриває правові двері для можливого розпаду Російської Федерації, і не лише щодо цих частин України, – каже відомий українсько-американський історик Сергій Плохій. – Тепер, коли Росія не може контролювати те, що вона вважає своєю територією, деякі її складові можуть приєднатися до категорії «неконтрольованих територій».

На сайті Гарвардського українського дослідницького інституту історик наголошує, що у національних республіках і регіонах Російської Федерації, які мають сильну етнічну ідентичність, уже відбулися масові протести у відповідь на мобілізацію.

Інші оглдяачі, зокрема аналітик CEPA Едвард Лукас у своїй нещодавній статті вказував на те, що Захід має всерйоз замислитися над проблемами, які неминуче постануть після воєнної поразки нинішнього кремлівського режиму. І однією з цих проблем, на його думку, будуть відцентрові рухи в Росії.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG