Спеціальні потреби

Кремлю сподобався фарс із референдумами в Україні (європейська преса)


Західні газети повідомляють на перших шпальтах про наслідки так званих референдумів у Донецьку і Луганську, які пройшли в неділю – в Києві їх назвали «фарсом без законних наслідків», а в Кремлі закликали до «цивілізованого впровадження» їхніх результатів через переговори проросійських сепаратистів з Києвом. Тому оглядачі вважають, що Москва знову кидає цими заявами виклик Заходу і Києву, які вважають ці «референдуми» про так звану незалежність Донецької і Луганської «республік» незаконними та закликають їх просто ігнорувати. Якщо США заявили ще напередодні про те, що ніколи не визнають результатів цих референдумів, то в ЄС, наприклад, канцлер Німеччини Анґела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд під час зустрічі в німецькому Штральзунді в суботу взагалі обійшли цю тему.

Європейський варіант The Wall Street Journal інформує про заклики Кремля в понеділок до «цивілізованого впровадження» результатів цього так званого референдуму в Донецьку і Луганську, на якому, згідно з «інформацією» його «озброєних до зубів» організаторів, нібито до 90 відсотків його учасників підтримують незалежність так званої «Донецької республіки». Проросійські сепаратисти оголосили про свою «перемогу» у неділю ввечері та закликали, як пише газета, до формування нових державних органів влади та збройних сил цього самопроголошеного новоутворення. Тут також висловлюють думку про те, що Москва знову кидає цими заявами виклик Заходу і Києву, які вважають ці «референдуми» про так звану незалежність «Донецької республіки» незаконними та закликають їх просто ігнорувати. Впливове видання також попереджає, що у разі визнання результатів цього так званого референдуму – це може призвести до розколу України. Тут також наводять результати соціологічних досліджень відомих наукових установ у Києві, які свідчать про дуже незначну підтримку ідеї федералізації України в державі, не кажучи вже про якесь відокремлення її частин.

Австрійська Die Presse цитує заяву виконувача обов’язків президента України Олександра Турчинова, який наголосив, що Київ не лише не визнає наслідків цих спірних опитувань в Донецьку і Луганську, а вважає «влаштований терористами плебісцит фарсом, який не матиме законних наслідків». Газета з Відня також наголошує, що «референдуми» в Донецьку і Луганську проводився на дуже обмеженій кількості дільниць, при занадто сумнівній організації і явці, коли людей закликали голосувати в умовах збройного протистояння в регіоні, при наявності жертв проросійських сепаратистів і в день цього так званого референдуму.

Брюссельське видання EUObserver інформує про те, що ЄС оприлюднює офіційну оцінку згаданим так званим референдумам на сході України у понеділок на саміті міністрів закордонних справ, напередодні якого низка міністрів ЄС вже закликали до ігнорування цих «референдумів» . Дипломати також повідомили тут, що на саміті йтиметься про можливе розширення санкцій проти Росії, хоча, як сказало джерело виданню в ЄС, «деякі з колег (міністрів) все ще вважають, що є ще можливість вирішити ситуацію в Україні через політичний діалог». Видання також зауважує: якщо США заявили ще напередодні про те, що «ніколи не визнають результатів цих референдумів», то в ЄС, наприклад, канцлер Німеччини Анґела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд під час зустрічі в німецькому Штральзунді в суботу взагалі обійшли цю тему. Щоправда, як додається тут, президент Франції пізніше, пояснюючи мету свого візиту в неділю до Баку, зауважив щодо подій на сході України: «Я не бажаю називати це референдумами… вони не мають жодної правової сили і ніякої законності». Тут також поінформували про те, що президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей відбув у понеділок до Києва, щоб, як він сам сказав, «продовжити там переговори з метою стабілізації ситуації в Україні напередодні президентських виборів 25 травня».
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG