Спеціальні потреби

Актуально

«Просто бути кримськими татарами – це уже політика. Наша зброя – це наша культура», – як живе у Нью-Йорку кримськотатарська громада

Фто: Кримськотатарська громада Нью-Йорка

18 травня Україна та світ відзначають 77-мі роковини депортації кримських татар, а також День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

У Сполучених Штатах мешкає близько 5 тис. кримських татар. Громада проживає в Нью-Йорку та його околицях. Дінара Фаїзова – членкиня громади. Вона та її родина належать до кримськотатарської творчої інтелігенції. Її чоловік Рустем – відомий музикант. Дінара – солістка, композиторка, танцюристка та художня керівниця низки колективів.

«Ми - люди творчі. І завжди, в якій би країні, в якому би районі, місті чи і навіть селі не знаходилися, завжди створювали творчі колективи», – розповідає вона.

Фото: Дінара Фаїзова разом з мамою, відомою співачкою Уріє Керменчіклі
Фото: Дінара Фаїзова разом з мамою, відомою співачкою Уріє Керменчіклі

ЇЇ мама – Уріє Керменчіклі – відома співачка. Батько був композитором. Уріє Керменчіклі згадує, що він грав майже на усіх музичних інструментах. Разом вони записували кримськотатарські пісні на радіо та телебаченні Узбекистану.

Уріє народилася в Криму, проте, вже за кілька років у 1944-му разом з батьками та родичами була депортована до Узбекистану. Згадує, що їм не дозволяли розмовляти кримськотатарською. Жили вони у спецпоселенні для переселенців.

Вчити мову вона почала вже у дорослому віці, коли закінчила консерваторію та почала виконувати кримськотатарські пісні. Дінара називає себе дитиною депортації. Ті часи їй згадувати важко. «Я вчилася в Ташкенті, і коли на уроках історії відкривали підручники та казали, що кримські татари – зрадники… Це було страшно».

За час депортації у Криму Дінара гостювала лише двічі. Каже півострів для неї завжди був якоюсь казковою територією. Говорячи про нього вона і зараз ледь стримує сльози. Дінара та її чоловік були одними з перших, хто у 1990-му повернулися до Криму. Спочатку приїхали до Сімферополя, де жила її тітка. Згадує: перший місяць з чоловіком спали в машині, бо будинок був забитий людьми, а їхня маленька донечка спала разом з тіткою. Потім, аби мати хоча би якійсь дах над головою, влаштувалися у колгосп працювати на виноградниках.

Лише за п’ять років родині вдасться отримати житло та роботу за спеціальністю в театрі в Євпаторії. Дінара знову почне працювати з дітьми, навчаючи їх кримськотатарських танців, та створить власний колектив. Талановиту керівницю та її дітей помітять та почнуть запрошувати виступати за кордоном. Проте, в театрі популярність Дінари не надто вітали.

«Мені поставили умову - поїдеш з дітьми в Угорщину, ми тебе звільнимо. Коли я повернулася з фестивалю, мені буквально в той же день під будинок принесли трудову книжку», – згадує вона.

Фото: Дінара та Рустем Фаїзови в Нью-Йорку
Фото: Дінара та Рустем Фаїзови в Нью-Йорку

У цей самий час Дінара отримала запрошення виступити на фестивалі у Сполучених Штатах. З цієї поїздки у родини і почалося нове американське життя. Після фестивалю Дінара з чоловіком та колективом виступили перед громадою у Нью-Йорку, яка і запропонувала їм залишитися, аби розбудовувати та популяризувати кримськотатарську культуру в США.

«Якби я повернулася, довелося би принижуватися та просити, щоб мене повернули на роботу в театр, але я не така людина, не можу повз таких речей пройти. Тому вирішили, що будемо починати тут, з нуля», – каже вона.

Як творча та талановита родина Фаїзових подали документи на отримання спеціальної віз для екстраординарних особистостей. Проблем з документами не було, проте, перший час все одного було важко. Чоловік Дінари Рустем не приховує, що хотів повернутися. «Думав, навіщо я тут? Все це для мене було чуже, але земляки підтримали та допомогли пережити цей період», – згадує він.

Фото: Дінара та Рустем Фаїзови разом з донькою та сином
Фото: Дінара та Рустем Фаїзови разом з донькою та сином

Каже, родині дуже важливо берегти національні традиції, тому музика та співи, а також кухня – важлива частина їхнього життя. Одна з найбільш улюблених страв родини – чебуреки. За словами Дінари – це єдина кримськотатарська страва, яка залишилася в історії, хоча багато інших народів намагаються її привласнити.

Кримськотатарська діаспора у Нью-Йорку має свій культурний центр з мечеттю та школою. Центр купили ще у середині минулого століття. Перші кримські татари почали приїжджати до Нью-Йорка, коли у Крим прийшла радянська влада. Потім багато переїхало вже впродовж Другої світової.

У громаді родину Фаїзових люблять та поважають. Дінара викладає танці і в американський, і в кримськотатарській школах. Знову з нуля створила танцювальний колектив «Легенда Криму», який виступає по всій Північній Америці.

«Ми несемо свою культуру, свої традиції, прищеплюємо це все нашим дітям. Їм дуже цікаво, коли якась концертна програма, вони з хвилюванням готуються», – додає вона.

Окрім культурного, громада має і активне політичне життя. В Нью-Йорку функціонує Меджліс, членом якого є Рустем. Після анексії Криму, багато зусиль членів громади йде на підтримку родин політичних бранців Кремля.

«Нам старійшини сказали: «За зброю не братися!» Адже це – найбільший гріх – вбити іншу людину. Моя зброя – це труба та пісня. Ми беремо участь у творчому процесі, який у нас є і політичним. Бо кримські татари – це уже політика. Але ж ми не винні, що народжуємося кримськими татарами! Що там наша Батьківщина, кістки пращурів, дух наш там – у Криму!» – не стримує емоцій він.

Додає, що особисто знає багатьох хлопців, які були ув’язнені окупаційною владою, бо був їхнім викладачем. Додає, вони – чудові та талановиті люди, цвіт народу, який Росія намагається знищити у першу чергу.

В той же час він переконаний: Москві не вдасться залякати кримських татар. Бо поки лунає їхня пісня, народ не перемогти.

Дивіться також: Харків’янин зняв для The New York Times нашумівший проект «Пані української залізниці». Відео

Всі новини дня

"Нагода для РФ заявити про перемогу", успіх ЗСУ "із виснаження сил" Росії - експерти про вихід сил України з Лисичанська

Лисичанськ, червень 2022 року

Українські сили вийшли з Лисичанська, ймовірно на підготовані оборонні позиції, пише британське Міністерство оборони. Президент України Володимир Зеленський визнав виведення сил, однак вказав, що Україна зможе повернути ці території завдяки тактиці та сучасній зброї.

"Якщо командування нашої армії й забирає людей із певних точок фронту, де ворог має найбільшу вогневу перевагу, – зокрема це стосується й Лисичанська, – це означає тільки одне: що ми повернемося завдяки нашій тактиці, завдяки нарощуванню постачання сучасної зброї", - виголосив Зеленський у неділю.

Російський президент Путін привітав своє військо з "звільненням" Луганської області.

У минулі тижні бойові дії навколо Лисичанська інтенсифікувались і російські сили проводили постійне просування. Лисичанськ був останнім основним населеним пунктом в Луганській області, який контролювала Україна, повідомило британське Міністерство оборони.

Оглядачі розходяться в оцінках важливості контролю над Лисичанському для ЗСУ.

Українські військові успішно виснажили росіян в цьому регіоні. Так прокоментував для Sky News бої за Лисичанськ колишній офіцер британської розвідки Фордс Маккензі. "Вони [ЗСУ] дуже успішно тактично виснажили росіян в цьому регіоні, - сказав Маккензі. - Лисичанськ не є ключовим - їм не потрібно мати це місто, щоб виграти війну". Маккензі переконаний - наступна фаза війни вирішить багато. Він припускає, що українці перейдуть на західний бік дороги між Слов'янськом та Бахмутом і готуватимуться до нової атаки.

Інші ж кажуть про важливість Лисичанська як бази для наступу на Донецьку область. Якщо Краматорськ та Слов'янськ, які вже зазнають масштабних ударів з боку Росії, падуть, то це означатиме фактичний контроль Росії над Донбасом, "що стане демонстрацією перемоги для Путіна у війні, яка, за всіма ознаками, триває довше, ніж Кремль спочатку очікував", пише американське видання NPR. Подібні оцінки озвучує і американське оборонне видання Stripes."Захоплення Луганської [області] надає російським військам більш міцну базу для просування на Донбасі", - йдеться у статті видання.

Британське оборонне відомство прогнозує, що виснажливі бойові дії триватимуть впродовж наступних тижнів. "Битва за Донбас є затяжною і виснажливою і це навряд чи змінеться у наступні тижні", - йдеться в повідомленні.

Як і українські посадовці, британське відомство вважає, що наступною ціллю РосіЇ, "практично напевно" стане Донецька область, значна частина якої залишається під контролем українських сил.

Росія не бажає США щасливого Дня незалежності

Репетиція святкування Дня незалежності в Бостоні, США, 3 липня 2022 року

У понеділок Росія заявила, що не надсилатиме добрих слів на День незалежності в Сполучених Штатах.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що привітання "навряд чи доцільні", і посилався на те, що він назвав "недружньою політикою" Сполучених Штатів.

США виступають проти війни Росії в Україні, надсилають зброю та допомагають навчати українські сили а також очолюють зусилля щодо запровадження санкцій проти Росії.

Президент Росії Володимир Путін вітав зі святом попередніх лідерів США, зокрема колишніх президентів Дональда Трампа та Барака Обаму.

У понеділок президент України Володимир Зеленський побажав «миру та процвітання» президенту США Джо Байдену та американському народу.

«Ціную лідерську допомогу Сполучених Штатів у відстоюванні Україною спільних цінностей — Свободи, Демократії та Незалежності», — написав Зеленський.

Деяка інформація для цієї статті надійшла від Reuters.

В Китаї посол США розкритикував Росію за війну в Україні

Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс виступає на Світовому форумі миру в Пекіні, 4 липня 2022 року. (AP Photo/Нг Хан Гуан)

На Світовому форумі миру в понеділок в Пекіні західні дипломати розкритикували Росію за війну проти України а також закликали Китай не поширювати російську дезінформацію про війну.

Подія, на якій виступили представники держав - п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН, стала рідкісною нагодою для західних дипломатів висловити опозицію до війни в Україні, вказують ЗМІ.

Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс, посол Росії в Китаї Андрій Денисов та інші учасники Світового форуму миру в Китаї
Фото: посол США в Китаї Ніколас Бернс, посол Росії в Китаї Андрій Денисов та інші учасники Світового форуму миру в Китаї

Посол США в Китаї Ніколас Бернс назвав російську агресію "найбільшою загрозою для світового порядку".

"Той факт, що Росія без провокації перетнула кордон збройними силами і розпочала війну, що принесла такі людські страждання, таку кількість загиблих цивільних в Україні, є прямим порушенням Статуту ООН, прямим порушенням того, що підписала Росія, коли набула членства", - вказав Бернс.

У відповідь російський посол в Китаї Андрій Денисов заявив, що провокацією для Росії стали п'ять років розширення НАТО і сказав про "надзвичайні зусилля моєї країни із просування Мінських домовленостей".

Напад Росії та Україну "є неприйнятним і безперечно порушує Статут ООН", додав Лорен Білі, посол Франції в Китаї. Британська посол в Китаї Керолайн Вілсон підтримала західних колег, запитавши риторично у Денисова про розширення НАТО: "Хто напав на Грузію? Хто напав на Україну? Хто розмістив війска в Молдові без їхньої згоди?".

Звертаючись до посла Росії, Бернс заявив, що Росія блокує українські порти, що погіршує проблему голоду в світі. Денисов же вказав, що найшвидшим і найдешевшим шляхом було б доставити зерно через Білорусь до портів Балтії. Питання вивезення зерна з України іншими шляхами розглядають країни під егідою ООН, однак морський шлях, на який припадало до 70% експорту українського зерна, поки не вдалось замінити.

Бернс також звернувся до Міністерства закордонних справ Китаю і висловив сподівання, що відомство "припинить поширювати брехню про американські біолабораторії, яких в Україні не існує". В той же день речниця китайського зовнішньополітичного відомства на брифінгу для преси заявила, що "це американська, а не китайська сторона поширює неправдиву інформацію".

В статті використані матеріали АР, Reuters

Якісна відбудова України можлива лише з міжнародним сприянням, каже Зеленський

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, швейцарський президент Іґнаціо Касссіс та український прем’єр-міністр Денис Шмигаль на міжнародній конференції з відбудови України в Луґано 4 липня 2022 р.

Президент Володимир Зеленський у відеозверненні до учасників міжнародної конференції з відбудови України повідомив, що після 24 лютого від бойових дій в Україні постраждали 10 областей України, де більшість населених пунктів потребують відбудови, «а 100 були повністю знищені російською армією».

Зеленський наголосив, що проводити масштабну відбудову за новими стандартами і з новою якістю життя «можливо лише залучивши міжнародні можливості».

Це покаже Путіну, що результатом його намагань зруйнувати Україну стала сильніша, заможніша і більш об'єднана країна.
Ліз Трасс.

Він сказав, що у деяких частинах України, звільнених нещодавно від російського вторгнення, повертається життя, але застеріг, що «війна не закінчилася».

«На жаль її жорстокість подекуди тільки наростає. Не можна про неї забувати, тому обов’язково допомагайте армії, допомагайте волонтерам», - сказав Зеленський, закликавши аудиторію «використовувати контакти за кордоном, всі інформаційні можливості навіть просто соціальні мережі, щоб поширювати правду про війну і про злочини окупантів на нашій землі».

У дводенній конференції (4-5 липня) в швейцарському місті Луґано бере участь, зокрема президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс.

Швейцарський президент Іґнаціо Кассіс вітав українського прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та представників установ, організацій та активістів.

Завданням конференції називають створення плану відбудови України та збір коштів.

Велика Британія з нагоди конференції оголосила, що виділить на підтримку України 100 мільйонів фунтів ($120 млн.), а також гарантуватиме міжнародних позик на 1,5 мільярда доларів.

Британський уряд також повідомив, що планує провести у себе наступну міжнародну конференцію з відбудови України 2023 року.

«Відродження України від наслідків російської агресивної війни стане символом переваги демократії над автократією. Це покаже Путіну, що результатом його намагань зруйнувати Україну стала сильніша, заможніша і більш об'єднана країна», - проголосила британська міністерка закордонних справ Ліз Трасс.

У Лондоні повідомили, що президент Зеленський просив Велику Британію очолити відбудову Києва та регіонів довкола.

Америка святкує День незалежності

Фото: Святковий феєрверк, Міссурі, 2022 рік

4 липня американці відзначають День незалежності. Президент США Джо Байден і перша леді Джилл Байден проводять барбекю для родин військових на південній галявині Білого дому в понеділок. Пізніше того ж дня вони дивитимуться феєрверк до Дня Незалежності на головній алеї американської столиці.

Четверте липня, можливо найбільш патріотичний день календаря у США. У День незалежності американці відзначають рішення 13 початкових колоній відмовитися від британського панування та утворити Сполучені Штати. Однак 4 липня це рішення не було прийняте.

Представники колоній фактично проголосували за незалежність 2 липня 1776 року. Через два дні вони схвалили Декларацію незалежності, документ, який пояснював голосування. Багато хто вважав, що країна повинна святкувати 2 липня, річницю голосування, однак копії декларації були настільки поширені, що 4 липня стало пам’ятним днем.

Репертиція щорічного святкування Дня Незалкжності в Бостоні, 3 липня 2022 року (AP Photo/Майкл Дваєр)
Репертиція щорічного святкування Дня Незалкжності в Бостоні, 3 липня 2022 року (AP Photo/Майкл Дваєр)

Сучасні святкування Четвертого липня включають паради, пікніки, виголошення політичних промов та феєрверки.

Все ж, поневолення темношкірих широко практикувалося в колоніях, поки батьки-засновники працювали над здобуттям власної незалежності від Британії.

Очевидно, колоністи не вважали, що їхні раби також мають право на те, чого вони прагнули для себе, хоча Декларація містить такий уривок:

«Ми вважаємо ці істини самоочевидними, що всі люди створені рівними, що їхній Творець наділив їх певними невід’ємними правами, серед яких — життя, свобода та прагнення до щастя».

З тих пір Америка бореться з цією невідповідністю.

Чака Хан на щорічному святкуванні, присвяченому Дню Незалежності, Бостон. (AP Photo/Майкл Бваєр)
Чака Хан на щорічному святкуванні, присвяченому Дню Незалежності, Бостон. (AP Photo/Майкл Бваєр)

Більше

XS
SM
MD
LG