Спеціальні потреби

Квіт подякував Януковичу за реформи?


Президент Києво-Мигилянської академії Сергій Квіт

«І ти, Квіт?» Підпис, який поставив президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт під подячним листом Віктору Януковичу, збурив український медіапростір. Востаннє таку реакцію викликав хіба що перехід активістки руху «Стоп цензурі!» Дарки Чепак на роботу в президентську адміністрацію.

Відкритий лист представників інтелігенції на підтримку реформ президента Януковича, окрім Квіта, підписали Віталій Коротич, Борис Патон, Віра Нанівська, Лесь Танюк, Володимир Цибулько, Ольга Богомолець та інші. Однак саме автограф президента НаУКМА, який досі – чи не єдиний з усіх керівників освітньої системи – дозволяв собі незалежну позицію і критику на адресу влади, спричинив найбільший резонанс.

Журналісти охрестили лист «уклоном інтелігенції перед Януковичем у найгірших традиціях «совка», а Інтернет-коментатори засипали президента «Могилянки» закликами піти у відставку.

Своєю чергою, Сергій Квіт підпис під компліментами Януковичу пояснив підтримкою ініціативи громадського діяча, заслуженого лікаря України Ольги Богомолець. Він заявив також , що повного тексту підписаного ним листа не бачив.

«Мені задзвонили і запропонували підписати цей лист. Сказали, що це ініціатива Олі Богомолець. Прочитали його... не повністю, тому що там, звичайно, є такі звороти, які я би поредагував. І я погодився підписати його», – сказав Квіт в інтерв’ю журналу «Український тиждень».

А тим часом Ольга Богомолець, яка була ініціатором подячного листа, заявила, що написаний нею лист підмінили. Богомолець передала «Українському тижню» оригінал, у якому дякує президентові за те, що він, на її прохання, втрутився в ситуацію з незаконною забудовою Олександрівської лікарні та парку Богомольця у Києві. Дякуючи главі держави за вирішену проблему, Богомолець, зокрема, писала:

«Багато в чому саме від Вас, пане Президенте, залежить, хто переможе у протистоянні – суспільство та його інтереси або ж існуюча корупційна система. І я вірю, що спільними зусиллями ми зможемо подолати опір корупціонерів та захистити права людей».

Проте, як стверджує Богомолець, від її імені та від імені інших відомих підписантів оприлюднили зовсім інший текст. У середу 3 липня на сайті президента України з’явилося повідомлення під назвою «Представники української інтелігенції висловили підтримку президентові в боротьбі з корупцією».

«Коли ми бачимо реальні конкретні кроки з подолання корупції, які Ви робите, ми свідомо і впевнено підтримуємо Вас на цьому шляху», – цитує президентський сайт послання української інтеліґенції.

Як зазначається далі у цитованому листі, «Кожен з нас, хто тут підписався, міг би навести реальні приклади того, як звернення до Президента давало однозначно позитивний результат. Як Ви, пане Президент, заступаєтеся за скривджених людей, як Ви обороняєте від нищення справжні державні вартості, як Ви, без огляду на особистості, займаєте принципову позицію у боротьбі з корупціонерами». «Ви завжди стоїте на позиціях захисту загальнолюдських вартостей і держави», – сказано в документі.

Якщо вірити сайту, українські інтелігенти заохочують президента до «ще більшої жорсткості» у наведенні порядку, а закінчують лист таким пасажем: «Реформи почалися. Ми дочекалися. Йдіть відважно обраною Вами дорогою – реформуйте Україну, не допустіть згортання реформ, ламайте корупцію і ведіть державу до демократичного урядування. З вами – народ».

Прес-служба президента повідомила також, що глава держави подякував представникам інтелігенції за підтримку в боротьбі з корупцією.

«Для мене дуже важливо почути слова вашої підтримки як моральних лідерів народу», – цитує прес-служба слова Януковича.

XS
SM
MD
LG