Спеціальні потреби

Обама відповідатиме перед судом за участь США у військових діях у Лівії?


Військова кампанія НАТО в Лівії триває вже понад 90 днів. У неділю закінчився термін, протягом якого, згідно з Резолюцією застосування військової сили, президент США мав отримати формальне схвалення Конгресу на участь у бойових діях. Двопартійна група конгресменів подала на Барака Обаму позов до суду за порушення цього закону. Білий дім звинувачення відкидає та каже, що шукати схвалення Конгресу не буде, оскільки жоден американський солдат не перебуває на території Лівії. Президент Обама не збирається просити схвалення, стверджуючи, що формально нікому війни він не оголошував. Втім, спікер палати представників Джон Бейнер не погоджується з думкою президента:

«Ми витрачаємо десять мільйонів у день. Ми беремо участь в обстрілі будинку Каддафі. Важко стверджувати, що ми не беремо участь у військових діях».

Білий дім стверджує, що оскільки американці не беруть участь у наземних діях та діють під егідою НАТО, війною кампанію в Лівії назвати не можна. А отже закону Адміністрація США не порушує. З цим не погоджуються навіть деякі демократи, як-от сенатор Рік Дербін:

«Я думаю, що Резолюція застосування військової сили та Конституція США кажуть чітко, що військові дії, які проводяться на відстані, також вважаються військовими діями».

Навіть юристи Пентагону та Міністерства юстиції, повідомляє газета «Нью-Йорк Таймс», погоджуються, що президент мав отримати схвалення Конгресу на продовження військових дій у Лівії. Але міністр оборони Роберт Ґейтс, який незабаром залишить свій пост, каже, в цьому президент Барак Обама не сильно відрізняється від своїх попередників, які не завжди робили те, що хотів Конгрес:

«Я вірю, що президент Обама дотримується закону так само, як і його попередники. Я не думаю, що він робить щось унікальне».

Серед прихильників президента є і республіканці. Сенатор Джон Маккейн підтримує дії Барака Обами:

«Якщо Каддафі залишиться при владі, це матиме величезні негативні наслідки».

До того ж відмова від участі у кампанії НАТО в розпал військових дій пошле негативний сигнал партнерам США по коаліції та вдарить по іміджу країни.

Конгрес може вплинути на дії Білого дому і іншим шляхом – призупинивши фінансування кампанії. Очікується, що цього тижня Конгрес поставить на голосування два законопроекти із поправками до бюджету Міністерства оборони на цей рік. Це має змусити США призупинити чи сильно обмежити участь у кампанії НАТО в Лівії через брак коштів.

Наразі Білий дім каже, що ніяких змін щодо участі США у військовій кампанії в Лівії не передбачається.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG