Спеціальні потреби

Актуально

"Я просто хотіла допомогти дітям" - 7-річна американка Лілі надихнула тата на великий проект із допомоги Україні

Ініціатори проекту "Швидкі зі США для України" Крис Менсон та його донька Лілі 

У штаті Іллінойс маленька американська дівчинка Лілі надихнула тата на великий проект із допомоги Україні. Донька попросила батьків допомогти українським дітям. У відповідь її тато зайнявся пошуком та відправкою в Україну автомобілів швидкої допомоги. Він вже відправив понад 20 швидких і кілька пожежних машин. Кореспонденти "Голосу Америки" зустрілись з родиною і розпитали про цей сімейний благодійний проект.

Маленька Лілі Менсон разом з татом вчаться говорити українською. У свої 7 років вона знає, як сказати українською “привіт”, “дякую”, "добрий вечір".

Ще рік тому Лілі не знала про існування України. Наприкінці лютого вона дізналась, що десь далеко за океаном почалась велика війна.

"Я дивилась новини з татом, і там в новинах була війна. Тато хотів змінити канал, щоб я не бачила поганих речей.

Я знала, що такі дітки, яким стільки ж років як мені, страждали, змушені були евакуюватись зі свого дому, може, втрачали батьків. І я насправді просто хотіла допомогти, будь-яким чином.
Лілі Менсон, мешканка штату Іллінойс, 7 років

Але я хотіла допомогти і почала молитися за них перед сном", - згадує Лілі Менсон.

Її тато Крис згадує, що дізнавшись про війну Лілі кілька днів не знаходила собі місця, вона розпитувала батьків про українських дітей і часто сумувала.

“Це її настільки турбувало, що якось за вечерею ми молились і вона попросила: "А давайте помолимось за народ України". Це нас з дружиною здивувало, заскочило мене зненацька. Ми тоді сказали: "Звісно, давай і за Україну". Так тривало кілька днів. Ми бачили, що її це хвилює. І потім, в якийсь момент, вона мені сказала: тату, а ми якось можемо їм допомогти?” - згадує Крис Менсен, батько Лілі.

Основне, що Лілі знає про війну в Україні, що там страждають багато дітей.

Лілі Менсон: "Я знала, що такі дітки, яким стільки ж років як мені, страждали, змушені були евакуюватись зі свого дому, може, втрачали батьків. І я насправді просто хотіла допомогти, будь-яким чином".

Її тато Крис Менсен - колишній військовий. Наразі працює у відділі комунікацій в медичній компанії. Саме тому після прохання доньки в нього виникла ідея - спробувати знайти для українських потреб автомобілі швидкої допомоги. Так стартував його проект “Швидкі зі США для України”.

Крис Менсон: "Я - звичайний пересічний американець. Я подзвонив другові, з яким працював, розповів йому про свою ідею, а він такий: це божевілля. Але запропонував подзвонити у місцевий медичний центр і спитати, чи в них немає швидкої, яку можна віддати на благодійність. Я туди подзвонив, розповів ситуацію, і єдине їхнє питання було до мене: яке авто треба - на бензині чи дизель? Так ми відправили першу машину швидкої в Україну".

Всі ці американські швидкі мають всередині інвентери. Коли працює двигун, виробляється тепло та електрика. Фактично, це генератори на колесах.
Крис Менсон, ініціатор проекту "Швидкі зі США для України"

Кожен автомобіль швидкої, який надсилає Крис за підтримки небайдужих, обладнаний необхідним медичним спорядженням.

Там є “кардіомонітори, дефібрилятори, різні типи медичного транспортування поранених", - розповідає Крис.

"Коли ми домовляємось про швидкі, завжди просимо людей наповнити машини якомога більшою кількістю обладнання. Щоб машина була готова їхати на виклик", - ділиться ініціатор благодійного проекту.

Ці автомобілі під час руху спроможні самостійно виробляти тепло та електрику для забезпечення медичних потреб.

"Всі ці американські швидкі мають всередині інвентери. Коли працює двигун, виробляється тепло та електрика. Фактично, це генератори на колесах. А нещодавно ми отримали швидку, яка має сонячні панелі. То ж на цій машині ніколи не турбуватимуться, що там можуть сісти батареї", - зазначив Крис Менсон.

Крис Менсон, його донька Лілі, сенатор з Іллінойсу Дік Дурбін та активісти благодійної організації UMANA під час урочистого підписання благодійних пожежних машин для України
Крис Менсон, його донька Лілі, сенатор з Іллінойсу Дік Дурбін та активісти благодійної організації UMANA під час урочистого підписання благодійних пожежних машин для України

Щоб привабити увагу потенційних благодійників, Крис влаштовує урочистості із офіційної передачі автомобілів. Під час цих заходів політики, бізнесмени та місцеві урядовці підписують машини, які поїдуть в Україну.

“Швидка допомога - сам цей автомобіль вже є доказом нашої підтримки, - каже Крис. - Але підписати швидку чи пожежну є свого роду повідомленням до українців, що вони не одні. У нас сенатори підписували автомобілі, люди в Україні це бачитимуть і відчуватимуть підтримку".

Майже кожен автомобіль має один особливий підпис - від маленької Лілі.

Я б хотіла сказати українським дітям, що ця війна скоро закінчиться, і що мій тато, і моя мама, і я також - ми дуже пишаємось, що вони такі сміливі і пройшли через так багато випробувань.
Лілі Менсон, мешканка штату Іллінойс, 7 років

На пожежній Лілі намалювала серце і цифру 19, бо це був їхній 19-тий автомобіль для України.

"Тату, а тут я намалювала соняшник, тому що соняшники - це національна квітка України", - гордо вигукує дівчинка.

Після війни Лілі мріє відвідати Україну і побачити соняшникові поля, про які розповідав їй тато. Вона також знає від тата, що в Україні смачна їжа і чудові люди.

Лілі Менсон у розмові з журналістами передає послання українським дітям: "Я б хотіла сказати українським дітям, що ця війна скоро закінчиться, і що мій тато, і моя мама, і я також - ми дуже пишаємось, що вони такі сміливі і пройшли через так багато випробувань".

Вона розмірковує, якою американською їжею буде пригощати колись українських дітей: "думаю, українські діти любили б наші бургери. Мій тато робить дуже смачні бургери. А ще багато дітей любили б нашу кукурудзу і барбекю".

До війни в Україні Крис ніколи не був за кордоном. Втім з початком благодійного проекту, каже, відчув потребу поїхати в Україну і на власні очі переконатись, куди потрапляють ці медичні авто.

Згадує, як після першої поїздки в Україну зрозумів для себе, що Україна ніколи не програє цю війну: "Я говорив з людьми, я бачив їх, і вони мене дуже надихнули. Коли я повернувся, то сказав собі: треба подвоїти зусилля і знайти більше автомобілів швидкої допомоги, щоб допомогти людям в Україні. Моя дружина це сприймає як моє покликання від Бога".

Під час подорожей Україною Крису Менсону доводиться інколи ховатись від обстрілів або змінювати маршрути. Втім, він каже, завжди намагається привезти доньці українських смаколиків.

"Я йому сказала: окей, якщо ти їдеш в Україну, принаймні, привези мені трохи українського шоколаду. І це було круто, він привіз дві чи три коробки українського шоколаду", - розповідає Лілі.

Минулої весни Лілі пообіцяла татові торт, якщо Крис доставить в Україну 20 автомобілів. Переможну двадцятку святкували наприкінці жовтня.

Лілі Менсон: "Він отримав шоколадний торт із ванільним кремом і на ньому було написана цифра 20”.

До кінця 2022 року Крис Менсон сповідається подвоїти "переможну двадцятку". Крім того, каже, почав отримувати для України американські пожежні машини.

За 7 місяців роботи, Крис запевняє, жодного разу не сумнівався у правильності того, що він робить для України.

"У мене було кілька разів, коли навертались сльози. Якось в Україні мені дали мені список речей, що їм потрібно для обладнання автомобілів швидкої, і в тому списку були педіатричні мішки Амбу - це така пластикова річ, схожа на пляшку, яку ви інколи бачите у фільмах. Її здушують, щоб допомогти людині дихати, і воно має маску. Я домовився, мені їх багато прислали. Коли я відкрив коробку і побачив ці мішки Амбу - маска біля цих мішків була дуже маленька. Це означає, що там в Україні є немовлята, які не можуть дихати.

Машина швидкої допомоги, яку Крис Менсон готує до відправлення в Україну
Машина швидкої допомоги, яку Крис Менсон готує до відправлення в Україну

І життя цих новонароджених дітей залежить від того, хто стискає цей мішок. Коли я їх побачив, мене дуже пробрало, я заплакав”, - каже американський благодійник.

Під час інтерв'ю у Криса постійно дзвонить телефон. Він домовляється про черговий автомобіль швидкої. Наступне авто, каже, буде фіолетового кольору.

Крис Менсон: "Лілі, я зараз вже домовився про 29 швидких. Як буде тридцять, може скажемо мамі, і ще один тортик?"

"Окей, тату, тортик буде готовий для тебе!" - відповідає Лілі і з гордістю обіймає свого тата.

Всі новини дня

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Більше

XS
SM
MD
LG