Спеціальні потреби

Пропаганда від А до Я - розповідь колишньої ведучої Russia Today


Колишня ведуча "Раша Тудей" розповіла про суть пропаганди Кремля. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Колишня ведуча "Раша Тудей" розповіла про суть пропаганди Кремля. Відео

У Вашингтоні на експертному рівні почалася дискусія про необхідність реєстрації телеканалу RT в якості іноземного лобіста. Про це, зокрема, заявив у пресі опозиційний депутат російської Держдуми Ілля Пономарьов, який зараз живе у Каліфорнії. Так вважає і колишня ведуча телеканалу Russia Today Ліз Вол.

Відео ролик, в якому Ліз Вол оголошує про свій намір звільнитися з телеканалу на знак протесту проти його політики, миттєво став Інтернет- сенсацією.

В інтерв'ю Голосу Америки Ліз розповідає, що спочатку методи, які використовуються на телеканалі, не були для неї та її колег очевидними.

«Коли я тільки почала там працювати, ми висвітлювали протести «Захопи Вол-Стріт» з якоюсь одержимістю. Якщо це виставляє Америку і Захід в поганому світлі, показує його корумпованим, на межі розвалу, якщо ми представляємо цю лінію, то вона підходить Russia Today. І багато працівників себе переконують: ну ми показуємо іншу точку зору, основні ЗМІ не висвітлюють цього, ми робимо щось корисне».

Ніхто не говорить: ми сьогодні говорили з Кремлем і вони сказали, що ми повинні сказати те чи інше. Але чим довше ти там працюєш, тим краще ти розумієш, що від тебе вимагається. По суті, ти повинен сам здогадатися.
Ліз Вол, колишня журналістка RT

Серед коментаторів Russia Today багато тих, хто щиро вважає Захід силою зла та вірить у теорії змови. А от з журналістами – інша справа.

«Там багато різних прошарків і це сприяє самоцензурі. Ніхто не говорить: ми сьогодні говорили з Кремлем і вони сказали, що ми повинні сказати те чи інше. Але чим довше ти там працюєш, тим краще ти розумієш, що від тебе вимагається. По суті, ти повинен сам здогадатися», - пригадує вона.

Ліз розповідає, що, якщо до подій в Україні інформаційна політика на каналі викликала у неї дискомфорт, то з їх початком – тривогу:

«Це безпрецедентне використання російських медіа, щоб сконструювати альтернативну дійсність, поширювати брехню і врешті-решт використовувати в якості зброї під час війни або кризи. І коли цю зброю необхідно було мобілізувати, інфраструктура вже була готова. І я бачила своїми очима, як телеканал застосовувався в якості зброї і пропаганди».

Один з методів пропаганди, говорить вона, - подання правдивих фактів, але вирваних з контексту:

«Якщо ти дивишся на фрагменти інформації, то ці факти існують, але вони перекручуються до такої міри, що перестають бути правдою, бо ти не даєш ніякого контексту, наприклад, підкреслюючи фашистів і неонацистів в рядах опозиції в Україні. Добре, такі люди існують. Неонацисти і в США існують. Але не було ніяких спроб показати це як частину більшої картини».

Коли цю зброю необхідно було мобілізувати, інфраструктура вже була готова. І я бачила своїми очима, як телеканал застосовувався в якості зброї і пропаганди.
Ліз Вол, колишня журналістка Russia Today

Відразу після того, як в Криму з’явилися російські війська і почалася підготовка до анексії, Ліз Вол прийняла рішення звільнитися. Вона хотіла це зробити тихо, однак те, що вона побачила в апаратній, вплинуло на її рішення.

«Того дня кожна історія була пропагандою. Я записала інтерв'ю з колишнім членом Конгресу. Тоді було чітко зрозуміло, що в Криму є російські війська, але ми не повинні були такі питання ставити. Я запитала колишнього конгресмена – що ми будемо робити у відповідь, якщо Росія вторгнеться в Україну? Це питання було вирізане. Я вийшла зі студії і побачила, як редактор мої слова вирізає», - згадує вона.

Сьогодні Ліз Вол намагається донести правду про те, що таке російська пропаганда і чим вона небезпечна:

«Це дуже складне явище. Мені здається, що воно діє на психіку таким чином, що ти ламаєшся і в один момент говориш «я більше не знаю, де правда». Стає неможливим вести дискусію, яка базується на фактах, про те, що справді відбувається. Це один з основних інструментів російської пропаганди».

Інший метод - активізація людей з радикальними поглядами.

Мені здається, що воно діє на психіку таким чином, що ти ламаєшся і в один момент говориш «я більше не знаю, де правда». Стає неможливим вести дискусію, яка базується на фактах, про те, що справді відбувається.
Ліз Вол, колишня журналістка RT

«Я приведу власний приклад. Російські ЗМІ представляють мене частиною такої неоконсервативної теорії змови, говорять, що я – агент ЦРУ, що моїми діями хтось керував. І кількість ненависті, негативної реакції людей, які це сприймають, лякає. Я думаю, що більшість людей у США не вірять у теорії змов, але російські ЗМІ апелюють до типу людей, які страждають параноєю, мають психічні розлади, негативно ставляться до Заходу - будь то радикальні праві або радикальні ліві. Вони об'єднують цей тип людей і дають їм платформу. Вони згуртовують цю базу скрізь, де тільки можуть в усьому світі».

Дивіться також: Днем Перемоги Росія маскує своє фашистське єство - оцінки, аналіз

Днем Перемоги Росія маскує своє фашистське єство - оцінки, аналіз. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG