Спеціальні потреби

Янукович вимагає змінити закон про місцеві вибори


Українська влада погодилася внести зміни до розкритикованих опозицією і міжнародними організаціями правил провдення місцевих виборів. Президент Віктор Янукович погодився, що корекція деяких норм закону про місцеві вибори відповідатиме настроям суспільства і має відбутися до початку виборчої кампанії:

«25 серпня, одразу після Дня Незалежності, я підпишу зміни до закону про вибори і буду наполягати на тому, щоб відбулося позачергове засідання Верховної Ради, щоб ми змінили цей закон і щоб політичні сили мали можливість брати участь у виборах за оновленим законом. Я це зроблю обов’язково. Я таке рішення прийму», – цитує президента офіційний веб-сайт глави держави.

Віктор Янукович також критично оцінив практику внесення змін виборчого законодавства напередодні початку виборчих кампаній і пообіцяв ініціювати ухвалення виборчого кодексу, який би в майбутньому гарантував стабільність правил гри.

Парламент може ухвалити нову редакцію закону ще до кінця серпня. Спікер Володимир Литвин планує скликати позачергову сесію Верховної Ради щоб встигнути проголосувати за поправки до початку виборчої кампанії. Для цього депутатам доведеться перервати відпустки.

Експерти називали ухвалений парламентом закон про місцеві вибори найбільш реакційним за часи незалежності країни. Вони вказували, що окремі його норми могли створити преференції для правлячої Партії регіонів. Раніше цього місяця положення закону різко розкритикувли деякі міжнародні організації, зокрема представництва американських Національного демократичного інституту і Міжнародного республіканського інституту. Вони вказували, що закон обмежує права нових партій і блоків, суперечить принципам Конституції України і міжнародним зобов'язанням, які взяла на себе українська влада.

Офіційні джерела не повідомляють, які саме зміни ініціюватиме глава держави. Впливовий український тижневик «Дзеркало тижня», посилаючись на власні джерела, вказує, що в адміністрації президента схвалили принаймні дві важливі поправки. По-перше, осередки партій зареєстрованих пізніше року до дати голосування знову отримають право висувати своїх кандидатів. По-друге, очікуються зміни в способі формування виборчих комісій.

Оглядачі кажуть, що найбільш зацікавлені в поправках до виборчих правил дві політичні сили – партія Сильна Україна Сергія Тігіпка і Фронт змін Арсенія Яценюка. Саме вони могли найбільше постраждати від передбачених законом обмежень, адже рік тому не мали зареєстрованих осередків в багатьох районах країни. На початку серпня Арсеній Яценюк звернувся до Конституційного суду України з вимогою визнати неконституційним суперечливий закон.

Експерт Центру досліджень регіональної політики Олександр Хоруженко зауважує, що за пропонованими змінами знову проглядаються інтереси правлячої партії, рейтинги якої останнім часом почали знижуватися:

«Хоча на перший погляд це виглядає як здача позицій Партією регіонів, насправді це вигідно «регіоналам». Закон, який нині діє, грає на руку Блоку Юлії Тимошенко. Він вибиває з виборчого поля конкурентів цієї політичної сили – передусім партії Анатолія Гриценка, Арсенія Яценюка і Сергія Тігіпка. Я думаю, в Партії регіонів просто порахували, що їм не варто вибивати з гри ці молоді проекти, а краще з ними після виборів домовитися про створення більшості в місцевих радах. Плюс українська влада збереже обличчя перед міжнародними організаціями, які тиснули на президента Януковича з вимогою лібералізувати найбільш реакційний виборичий закон за всю історію країни».

Відео - найголовніше

Церква в пам'ять жертв Голодомору.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
XS
SM
MD
LG