Актуально
Наростити військові м’язи НАТО і дати Україні все, що їй потрібно, закликали у Вашингтоні парламентарі України, Польщі та Литви

Дипломатичний десант країн Люблінського трикутника, що об'єднує Україну, Литву та Польщу, у Вашингтоні закликав Захід збільшити підтримку України – голови парламентських комітетів трьох країн виступили у Hudson Institute і розказали про свої зустрічі з представниками американської влади. Вільнюс та Варшава найкраще знають Кремль, тож разом з Україною мають найкращу у світі експертизу протистояння Путіну, кажуть учасники дискусії.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.
Тому голови парламентських комітетів закликають США та Захід до них дослухатися, адже саме країни Східної Європи тривалий час попереджали про войовничу стратегію Путіна.
«Я можу порадити президенту США: слухайте країни, які знають Росію, країни, які попереджали, але їх не слухали» - закликає Радослав Фогель, голова комітету з закордонних справ парламенту Польщі.
Політики згадують, що до широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, Захід лише відмахувався від східноєвропейців і поблажливо вказував, що, мовляв, ті помиляються: з Москвою можна мати справи, мовляв, якщо вести бізнес з Росією і при цьому іноді критикувати за порушення демократії, то це дозволить зробити путінський режим краще. Литовський парламентар Жиґімантас Павільоніс символічно називає спроби умиротворити Кремль – обіймами зі злом.
«Дурна ідея, що грошима можна змінити вбивцю, коли ти кладеш йому гроші в кишеню, відриваєш ринок, даєш технологію, а він після цього стає священником», - каже він.
І литовський, і польський парламентарі категорично відкидають ідею, що сьогодні Україна має йти на переговори з Росією та погоджуватися на умови Кремля, нехтуючи власними інтересами. Путін сприйматиме це як слабкість. Адже ніхто не покарав Кремль в попередні роки за порушення міжнародного права. Жиґімантас Павільоніс нагадує:
«США та Захід були вражені путінською промовою на мюнхенській конференції в 2007. Колективний Захід почав дослухатися до його порядку денного. І що це за порядок денний? Вбивства, окупація, руйнування. Це фашистський порядок денний. Питання до Заходу. Чи він продовжить мюнхени, ялти, мінськи? Чи ви продовжите співпрацю зі злом? Просто здаватиме території? Дозволите, щоб демократія була вбита глобально? Чи ви будете битися за цінності, які записані в Конституції та Статуті ООН? На мою думку, час битися».
Польський парламентар Радослав Фогель вважає – зараз потрібно зупинити Росію. І для цього надати всю необхідну зброю Україні. Він відкидає аргументи тих, хто вважає, що передача західних винищувачів призведе до нової ескалації війни:
«Путін у Мюнхені говорить, що розширення НАТО приведе до війни. І ми не збільшили НАТО. Ми щось пообіцяли щось теоретичне Україні і Грузії на саміті в Бухаресті. Ми зробили, що хотів Путін. І до чого це призвело? До війни. У Грузії у 2008 році. І анексія Криму у 2014 році. І повномасштабна війна зараз. Путін не потребує бути спровокованим. Він cам провокує, якщо ми прогинаємося під його волю».
У Литви є стратегія протистояння Кремлю, каже представник країни і додає, що Вільнюс як ніхто інший знає тактику Путіна – створити провокацію, підняти ставки і запропонувати розв’язати кризу, але за рахунок іншої сторони. Кремль нагнітає страх і шантажує ним. «Вони знають, що ви боїтеся ескалації, і вони контролюють вас завдяки страхові» - підсумовує Жиґімантас Павільоніс.
Кремль погрожує ядерним ударом, щоб стримати український наступ, натомість український представник в дискусії переконує: атомний шантаж - це блеф Москви і не потрібно на нього піддаватися
Кремль погрожує ядерним ударом, щоб стримати український наступ, натомість український представник в дискусії переконує: атомний шантаж - це блеф Москви і не потрібно на нього піддаватися. Голова Комітету ВР із питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко каже: «Не можна погоджуватися на ядерний шантаж. Якщо ми на це підемо, одного дня Путін шантажуватиме США, вимагаючи Аляску. Це неправильна логіка. З того, що ми бачимо, Путін боягуз. Коли його провокації зустрічають силу, він відходить. Найкращий приклад – Швеція і Фінляндія і їх вступ в НАТО. Путін нічого не зробив проти цього».
І литовський, і польський парламентарі закликають владу США не зменшувати військову підтримку України.
«Зараз ми можемо завдати удару по імперії зла, без залучення американських та європейських сил НАТО. Якщо Україна впаде, то далі будуть Молдова, Грузія, Литва, можливо, Польща. І тоді це вимагатиме присутності американських солдат, тоді буде активована стаття 5. Якщо ми хочемо уникнути ескалації, ми маємо ухвалювати рішення і бути сильними зараз», - переконує Радослав Фогель.
А наступним кроком має стати швидке набуття членства Україною як в НАТО, так і в ЄС.
«Відкриття дверей – справжнє відкриття дверей для України, яка має одну з найсильніших армій в світі. Україна - контрибутор стабільності. І це сигнал Росії – не можна більше загрожувати», - вважає Жиґімантас Павільоніс.
Саме оборонна парасолька блоку допоможе стримати подальшу агресію Кремля, каже Мережко.
«Ми включили в Конституцію України положення, що Україна має стати членом НАТО і ЄС. Я проводжу кампанію, що Україну потрібно прийняти до НАТО негайно, бо я вірю, що це зупинить путінську агресію, – каже український парламентар. – І це одна з причин, чому ми всі троє, перебуваємо тут у Вашингтоні. Я отримав досить різну реакцію. Частина наших колег з ентузіазмом зустріли цю ідею і повністю підтримували нас. Інші – все ще вагаються. Наше завдання – переконувати тих, хто сумнівається просто зараз».
Щоб не піддаватися на провокації Росії, країни НАТО мають відновити свою військову міць і припинити тактику останніх років, коли на власних арміях країни блоку заощаджували, говорять парламентарі. Литва і Польща подають приклад, витрачаючи на оборону більше, ніж того вимагають правила НАТО.
Ми не хочемо ховатися за спиною США. Цього року Польща витрачає 4 відсотки [ВВП] на потреби оборони.Радослав Фогель
«Ми робимо свою частину роботи. Ми не хочемо ховатися за спиною США. Цього року Польща витрачає 4 відсотки [ВВП] на потреби оборони. Це вдвічі більше, ніж вимагає НАТО. Є інші, хто цього не робить. І ми маємо на них тиснути і мотивувати», - підсумовує Радослав Фогель.
Мережко відповідає і на страхи американської преси про те, що допомога США може використовуватися нецільовим чином. Він каже, що українська влада не приховує випадки корупції і активно бореться з нею: «Корупція це наш ворог під час війни. І це може зашкодити західній підтримці і ми віддані продовжити боротьбу з корупцією».
Український, польський та литовський парламентарі відзначили, що всі їхні зустрічі показали: Україна має двопартійну підтримку в Конгрес і Америка залишається надійним союзником.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум