Спеціальні потреби

Актуально

"Увесь регіон знаходиться під російською загрозою", - Марк Бжезінський, посол США в Польщі

Варшава, Польща, травень, 2022 р. Голова бюро "Голосу Америки" у Східній Європі Мирослава Гонгадзе бере інтерв'ю у Марка Бжезінського, посла США в Польщі. Фото: кадр з відео

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Польща стала центром прихистку для українців, які вимушені тікати від війни. Активна участь Варшави у допомозі Києву викликала низку погроз та критичних заяв від Кремля.

"Я бачу, що українці перемагають. Я бачу, що український народ робить те, що він дуже добре вміє. Українці мають історію опору, і російські військові трагічно це відчують та побачать".
Марк Бжезінський, посол США в Польщі

За словами експертів, наразі Польща не лише захищає себе від потенційної атаки РФ, але й наражає на небезпеку. У вівторок, 31-го травня, секретар ради безпеки Росії Ніколай Патрушев заявив, що Польща переходить до захоплення територій на заході України. Про це він сказав на нараді з національної безпеки в Приволжі, повідомляє російське агентство "Интерфакс".

Голова бюро "Голосу Америки" у Східній Європі Мирослава Гонгадзе поспілкувалась із Марком Бжезінським, послом США в Польщі, про нинішній стан подій в сусідній до України державі.

Мирослава Гонгадзе, голова бюро "Голосу Америки" у Східній Європі: Як посол США в Польщі, чи вважаєте ви, що інші країни Європейського Союзу поділяють таке ж прагнення, як і Польща в допомозі Україні?

Марк Бжезінський, посол США в Польщі: Коли мова йде про українську кризу, Польща нині є передовою державою для НАТО. Ця держава взяла на себе важку роль як з точки зору безпеки, так і з точки зору гуманітарних зусиль, що стосуються біженців. Те, що відбувається в Україні, насторожує усіх: геноцид, напади на мирне населення, масове знищення сіл, квартир, будинків для людей похилого віку, лікарень, - усе це суперечить будь-якій людській вірі. І я думаю, що усі союзники в Європі зараз єдині щодо того, наскільки поганою є ситуація і що потрібно щось робити. Тому я не хочу ставити оцінку, хто серйозніше сприймає нинішні події, я не знаю нікого, хто б не сприймав це серйозно. Є відмінності в плані тактики, є відмінності в плані стратегій. І я вражений тим, що президент Байден дійсно зберіг єдність і консенсус в альянсі. Я вважаю, що саме цього найбільше боїться Путін. Він хотів би створити розкол між Польщею та Америкою або Польщею та іншими частинами Європи, але йому це не вдасться. Своїми діями він власноруч об’єднав країни Європи та трансатлантичну спільноту.

МГ: Наразі Польща стала одним із головних союзників Сполучених Штатів у цій кризі. Раніше, було багато питань щодо внутрішньої політики Польщі. Яка ситуація тепер? Що об’єднало Польщу та США в підтримці України?

"У нас тут зараз 12 500 військовослужбовців, а також є F-35, у нас тут є системи "Patriot". Триває велика передача до Польщі танків, які поляки вже купили, – танки Абрамс. Ці військові та це обладнання розміщені по усій території Польщі. Таким чином ми можемо покрити територію усієї країни".
Марк Бжезінський, посол США в Польщі

МБ: Немає сумніву, що з причин необхідності, ця криза підняла співпрацю (між Польщою та США ред.) на вищий рівень, - це зрештою, дуже складна криза. Але Америка завжди мала хороші стосунки з Польщею. У нас є спільні інтереси і є розбіжності. Так само, як у відносинах США з будь-якою іншою країною. Однак, саме ця криза сформувала єдність цілей і спільний виклик між США, Польщею та іншими європейськими державами. Польща є найближчим сусідом України і вона дуже важлива в плані прихистку українців та підтримки воєнних зусиль. Ми дійсно маємо інтенсивну співпрацю і вона лише зростає. Інші країни також визнають, що це не лише польська проблема і не лише американська. Для них важливо долучитись власними силами до вирішення цієї кризи. І це визнають не лише країни Європи, а й країни усього світу. Коли ви їдете в конференц-центр "G2 Arena", що в польському місті Жешув, на зустріч "Спільноти інтересів" (eng. Community of Interests meeting), - то ви бачите представників таких країн, як Нова Зеландія, Японія, Австралія. Країни, які знаходяться територіально далеко від конфлікту, також присутні за столом. Вони обіцяють надати ресурси і допомогти у вирішенні кризи.

МГ: Ви багато розмовляєте з польським керівництвом. Очевидно, що ця криза і сильна позиція Польщі зробили їх також мішенню для російської агресії. І ми вже чули підтвердження цього від російського керівництва. Як, на вашу думку, польський уряд сприймає таку загрозу?

МБ: Так, я чув ці погрози від "російських лідерів". Тому, коли я виступаю на польському телебаченні, я кажу: "Польща в безпеці і Польща має захист". І це не лише мої слова, президент Сполучених Штатів сказав, що захищатиме кожен квадратний метр територій НАТО. Він сказав це, перебуваючи в Польщі. А це означає, що кожен квадратний метр польської території захищений. Зрештою, ми вже зараз маємо 12 500 військових на місцях, щоб виконати обіцяне. Це залізне зобов’язання. Воно засноване на п’ятій статті НАТО. Ми пліч-о-пліч з поляками у воєнній підтримці України, в підтримці українських бійців і в спробах допомогти полякам із прихистком вимушених переселенців. Немає сумніву, що це визначальний момент для уряду Польщі. І вони чудово справляються з цим викликом. Ми пишаємося тим, що співпрацюємо з польським керівництвом.

Жодна країна у світовій історії ніколи не мала національної політики щодо розміщення кожного біженця у когось в квартирі чи в будинку. Польща встановила високу планку, щодо того як має діяти країна, коли відбувається масове, вимушене переміщення людей, - чи то внаслідок стихійного лиха, чи то внаслідок війни. Ми вражені і ми дякуємо польському народу та дякуємо уряду Польщі за те, що вони роблять.

МГ: Польща просить більше військ НАТО на місцях, а також більше військової підтримки. Чи є плани щодо розширення військової присутності НАТО в цій країні?

МБ: У нас тут зараз 12 500 військовослужбовців, а також є F-35 (літаки винищувачі-бомбардувальники ред.), у нас тут є системи "Patriot" (американський зенітний ракетний комплекс ред.). Триває велика передача до Польщі танків, які поляки вже купили, – танки Абрамс. Це найкращі в своєму класі танки для наземної війни. Ці військові та це обладнання розміщені по усій території Польщі. Вони не лише на одній базі чи в одному місці, вони сплановано знаходься скрізь. Таким чином ми можемо покрити територію усієї країни, щоб разом із польськими військовими, захистити її. І це те, що ми будемо робити.

МГ: Чи Польща зараз у безпеці?

МБ: Чи Польща та загалом світ захищені від того, що робить Путін? Відповідь - ні. Тому що ми маємо справу із дещо непередбачуваною, божевільною особою, яка робить жахливі речі. Народ України зараз переживає найжорстокіші етапи однієї зі світових воєн, які бачила ця земля. Чим більше ми дізнаємося, чим більше кадрів ми бачимо, чим більше розповідей ми чуємо від жінок та дітей в Україні, тим більше ми запитуємо себе, - хто ці чоловіки в російській армії, що вони спроможні на такі речі? Це не бійці. Це люди, які хочуть навести терор. Це не мужні військові, у будь-якому професійному сенсі. Якщо їхнім лідером є Володимир Путін, то я не думаю, що насправді хтось застрахований. Американо-польські відносини насправді ніколи не були такими міцними, як зараз, тому що ми маємо справу з надзвичайно серйозною і непередбачуваною кризою. Але Польща в безпеці і Польща має захист, тому що ми знаємо, що будемо захищати Польщу. Але питання того, що Путін робитиме далі, викликає занепокоєння.

МГ: Польща дуже голосно говорить про необхідність додаткових санкцій з боку Європейського Союзу. Вони домагаються повної заборони енергоносіїв з Росії, а також арешту російських активів у Європі. Яка позиція Сполучених Штатів щодо зусиль Польщі?

МБ: США наклали санкції на понад 400 організацій та установ, наближених до Володимира Путіна. Ці санкції дуже цілеспрямовані та засновані на дослідженнях і даних про те, "хто" та "що" є наближеним до Путіна і хто відчує найбільше болю через ці санкції. Це наш підхід до санкцій. Потрібен деякий час, щоб отримати ефект від санкцій, але у нас є досить великий та постійно зростаючий список санкцій. Тож зусилля будуть продовжуватись. Однак, це лише частина багатосторонньої роботи, яка включає у себе підтримку біженців та підтримку зусиль українського народу чинити опір і боротися. Російські суб’єкти, які перебувають під санкціями, з часом відчуватимуть усе більше болю від них, тому що саме так діють санкції. Їм потрібен час, щоб мати ефект.

МГ: Переходячи до питання регіональної безпеки, зокрема Росії, України, Білорусі та Молдови. Ми бачимо, що РФ намагається підняти напругу в Придністров’ї. Які загрози ви бачите в цьому регіоні?

МБ: Увесь регіон знаходиться під російською загрозою. Ми наполегливо працюємо, щоб він не лише був у безпеці, але й відчував захищеність. Тому що ніхто не хоче, щоб цей регіон був дестабілізований, і я не думаю, що це станеться. Це важливо, тому що цей регіон зараз є прикордонним, він межує із цією кризою. Але я певний, що ми можемо запевнити ці країни в безпеці та партнерстві, зокрема в економічних питаннях. Ми маємо величезні комерційні підприємства в цій частині світу. Посольство США у Варшаві провело масштабну конференцію, на якій ми об’єднали великі американські та польські підприємства з польськими неурядовими організаціями, які виконують велику частину роботи з надання допомоги біженцям. Це був тест із синхронізації роботи. Ми хочемо, щоб економіки та неприбуткові сектори в цій частині світу відчували, що ми підтримуємо їх. Саме цим, ми займаємося в Польщі. І на мою думку, наша робота має бажаний ефект: вселяє довіру, просуває зв’язки та допомагає людям з України, які приїжджають сюди.

МГ: Яким ви бачите кінець цієї війни?

МБ: Я бачу, що українці перемагають. Я бачу, що український народ робить те, що він дуже добре вміє. Українці мають історію опору, і російські військові трагічно це відчують та побачать. І я думаю, що це насправді прикро, тому що ми могли уникнути такої кількості кровопролиття та руйнувань. Я знаю, що народ Польщі повністю підтримує своїх братів-українців. Для людей в цій частині світу, це повторення 1939-го року. І це також є стимулюючим фактором. Ми продовжуватимемо підтримувати бійців. Ми продовжуватимемо підтримувати біженців. З кожним днем ми все більш організовані. З кожним днем у нас все більше ресурсів.

Дивіться також: Війна Росії розділила мільйони українських родин: історія сім’ї Олени та Андрія з Києва.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG