Спеціальні потреби

Російські ЗМІ стали «помічниками терористів»?


Офіс RT, Вашингтон
Київ – У світі існує дві України. Одна з них – держава, розташована у географічному центрі Європи, яка переживає складні часи боротьби з зовнішніми і внутрішніми ворогами на шляху формування політичної нації і національної ідеї. Другу Україну створили російські ЗМІ, підконтрольні президентові Путіну. І у цій, віртуальній Україні, «фашисти» вбивають людей, які розмовляють по-російськи, а населення Донбасу нібито «проситься до Росії». Навіть всеукраїнський Марш вишиванок російські телеканали примудрилися назвати «маршем проти київської хунти».

Це – інформаційна війна, яку Україна програє. Українські ЗМІ не змогли створити ефективної протидії пропаганді, не мають технічних можливостей для поширення правдивих повідомлень з України по світових ЗМІ, стверджують одні експерти. Інші ж упевнені, що кремлівська пропаганда усе рідше виходить за межі Росії, і радять українцям використовувати в якості протидії пропаганді не лише ЗМІ, а і потужний мистецький потенціал.

Російські ЗМІ перетворились на «помічників терористів», вважають у Міністерстві закордонних справ України, і закликають Росію припинити брехню. На Донбасі сепаратисти, захоплюючи той чи інший населений пункт, намагаються вимкнути українські телеканали і підключити російське телебачення. Проросійські активісти кажуть, що українські ЗМІ неправдиво інформують людей про перебіг подій на Донбасі.

Помилка сервера

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere


У Києві Національна рада з питань телебачення і радіомовлення через суд домоглась призупинення трансляції чотирьох російських телеканалів – «Первый канал. Всемирная сеть», «НТВ-Мир», «Россия 24», «РТР Планета».
Як зазначають фахівці, ці канали порушують законодавство України та європейську конвенцію про транскордонне телебачення.

Щоправда, у Нацраді визнають, що зупинити трансляцію російських інформаційних каналів – замало, адже українські телеканали охоче демонструють численні російські серіали. Більшість цих серіалів популяризує спецслужби і силові структури Росії, які діють в Україні на її розкол і знищення державності.

Як повідомила Радіо Свобода заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак, на популяризацію російського агресора наразі працюють вісім телеканалів, де «крутять» серіали made in Russia.

Відтак, Мудрак вважає правильним і своєчасним рішення групи телеканалів «1 плюс 1» зняти з ефіру російську телепродукцію. Адже у період становлення державності і захисту її від агресора, власники ЗМІ не повинні керуватись лише бізнесовою діяльністю, комерційною вигодою, тощо, вважає експерт.
Важлива ініціатива групи компаній «1 плюс 1» з приводу відмови від російських серіалів, які пропагують силові структури Російської Федерації
Лариса Мудрак

«За умов інформаційної війни, інформаційної агресії, яка ведеться далеко не перший день з боку східного сусіда України, ефективним є припинення трансляції російських телеканалів. Також для мене, як для медіа-експерта з 25-річним досвідом, надзвичайно важлива ініціатива групи компаній «1 плюс 1» з приводу відмови від російських серіалів, які пропагують силові структури Російської Федерації. Це ініціатива медійників, і для регулятора (Нацради), який не має права втручатись у редакційну політику, є важливим те, що це ініціатива самих мовників», – пояснила Мудрак.

РНБО України: закон має стояти на захисті інформаційного поля держави

Рада національної безпеки й оборони пропонуватиме Верховній Раді ухвалити закон, який би дозволив припинити, чи то призупинити інформаційний вплив Росії на українське суспільство і політикум. Захист інформаційного поля у РНБО називають важливою складовою боротьби з російською агресією.
Ми вийдемо на закон про заборону пропагандистських впливів держави-агресора
Вікторія Сюмар

«Я думаю, ми вийдемо на закон про заборону пропагандистських впливів держави-агресора, наразі ця ідея обговорюється. Рада нацбезпеки свої пропозиції підготувала», – повідомила журналістам заступник секретаря РНБО Вікторія Сюмар.

За її словами, надзвичайно важливо також забезпечити світові ЗМІ правдивою інформацією з України. Для цього у березні був запущений телеканал «Перший Ukraine», розрахований на закордонну аудиторію. Канал посилив присутність України в іноземному інформаційному просторі, вважає Сюмар.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більд говорить, що згубна дія російської пропаганди відчутна як в Україні, так і в самій Росії.
Громадяни Росії також позбавлені правдивої інформації
Карл Більд

«Помітна величезна роль російської пропаганди у тих подіях, що відбуваються на Сході України. А з іншого боку, громадяни Росії також позбавлені правдивої інформації», – наголосив Більдт на прес-конференції у Києві 16 травня.

Митці: від зброї військової – до зброї мистецької

Але не лише від ЗМІ України залежить, чи вдасться українцям відбити агресію Росії, не менш важливим є культурний контент. Українська культура і література повинні «атакувати» і «грати на випередження», надаючи багатобарвну картинку українського життя світовій спільноті. Про це на міжнародній конференції у Києві «Мислити з Україною» говорив Карл Шльогер, культуролог й історик із Німеччини.

А відома українська письменниця Оксана Забужко на конференції у Берліні зазначила, що в Україні з’явилась нова професія – «бути письменником у час війни».

Настала пора дуже серйозних випробувань, війна вже йде і Путін на цьому не зупиниться, і треба готуватися до оборони – це усвідомлюють різною мірою в різних регіонах, вважає письменниця.

Долати ворога треба не тільки військовою зброєю, а і зброєю слова. Україна має досвід самоствердження і долання стереотипів і брехні, що лунають на її адресу, завдяки спілкуванню інтелектуалів і виробленню ними стратегії культурної боротьби за Україну. Цьому слугують, серед інших, і творчі майданчики Львівського форуму видавців, зазначила його президент Олександра Коваль у розмові з Радіо Свобода.
Ми отримали можливість доносити свою позицію, позицію українських інтелектуалів, українську літературу до людей з інших країн світу
Олександра Коваль

«Кожен інтелектуал відіграє велику роль у формуванні світогляду своїх послідовників, своїх читачів. На форумі він має можливість послідовників знайти і сказати їм те важливе, що він прагне до них донести. Форум залишається територією вільного висловлення думок, – каже Коваль. – Після того, як події Форуму вийшли на міжнародний рівень і до нас охоче почали приїжджати письменники й інтелектуали з інших країн, ми отримали можливість доносити свою позицію, позицію українських інтелектуалів, українську літературу до людей з інших країн світу».

На думку Коваль, чим більше українська держава інвестуватиме у культуру й освіту, тим менше їй доведеться витрачати на озброєння і контрпропаганду. Невігластво і неосвіченість сприяють формуванню усіляких інформаційних кліше і міфів, стверджують експерти.

Помилка сервера

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere


Щоправда, це – рецепт на довгострокову перспективу. А російська пропаганда діє нищівно прямо зараз.

Передрук з "Радіо Свобода"

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG