Актуально
“Після зими буде легше”, — українські медики в США про те, чого чекати від 2021 року

Для багатьох людей по всьому світу справжніми героями минулого року стали медики — ті, хто з початку пандемії був на передовій і рятував життя. В 2021 році боротьба з вірусом продовжується — і є надія, що новий рік принесе хороші новини. Ми поспілкувались із трьома українськими медичними працівницями в США і розпитали про те, яким для них був 2020-тий, і чого очікувати від цього року.
Про виклики 2020 року
Валентина Голобородько, лікарка з Нью-Йорка, доцентка
Америка почала хвилюватись з березня, коли в нас уже почали заповнюватись лікарні. А я нервувалась із січня, розуміючи, що ми не закриваємо кордони, і що нас це не омине. Ще в березні влада міста і штату Нью-Йорк казала, що COVID-19 - це не проблема, продовжуйте жити своїм життям, жодної паніки, все під контролем. А мені було моторошно, тому що я не бачила жодних передумов для того, щоб ситуація була під контролем.
Іванка Небор, лікарка на дослідницькій позиції в США
Я дуже прекрасно пам’ятаю день, коли ми прийшли до нашого професора, а він каже: “Що ви тут робите?” Я відповідаю: “Ну ми ж через місяць знову починаємо роботу? Ми продовжуємо ходити, цей карантин максимум місяць”. Він продовжує: “Я думаю, що найкраща перспектива — це карантин до липня”. В мене тобі були квадратні очі, я думала собі: “Боже, ну як це до липня?” Це було важко усвідомити.
Протягом карантину в перший місяць було важко зорієнтуватись по роботі, я дуже переживала, що я взагалі нічого не зможу зробити. Хоча загалом для мене це рік позитивних змін — я в принципі така людина, яка старається шукати більше позитиву. Але звісно, якщо брати загалом, то рік для лікарів був тяжким. Особливо для тих, хто працював у коронавірусних відділеннях.
Ірина Кіт, медсестра з Нью-Йорка
Це був такий випробувальний рік, я б так сказала. Треба було себе тримати в тонусі, бути позитивним, працювати добре і не падати духом. Це була така розтяжка.
Після першої хвилі, коли ми думали: “Окей, зараз все буде якось спокійніше”. Але прийшла ще одна хвиля — не коронавірусна, а людей з іншими хронічними захворюваннями, їх було дуже багато. А потім, коли це все трошки перейшло, і ми подумали “Окей, зараз все буде нормально, тримаємся” — відразу почалась нова хвиля COVID-19.
Про те, що було хорошим
Іванка Небор, лікарка на дослідницькій позиції в США
В Україні люди стали більше цікавості виявляти до медичних спеціальностей, і взагалі до медицини — особливо до доказової. Почали розуміти, що це важливо, що це потрібно. Більше почали обговорювати проблеми в українській медицині, проблеми в системі, проблеми з заробітними платами і так далі.
Ірина Кіт, медсестра з Нью-Йорка
Наша лікарня дуже згуртувалась. Це не було лише, мовляв “от, я тут приходжу, я заробляю гроші, і все — йду додому”. Я і всі люди довкола почали помічати, що ж дійсно є важливим. Що важливим є здоров’я, що важливим є рідні та друзі навколо тебе. Такі речі, які ти не можеш купити за гроші.
Валентина Голобородько, лікарка з Нью-Йорка, доцентка
Люди неймовірно підтримували медиків. Всіма способами, якими могли — кожен що міг, то й робив. І я цю вдячність відчувала сповна. В мене були дні, коли я йшла дуже втомлена з роботи, в реанімаційній піжамі. І незнайомі люди просто на вулиці зупинялись, дякували, інколи аплодували.
Про те, чого чекати в 2021
Іванка Небор, лікарка на дослідницькій позиції в США
Так чи інакше, ми вийдемо з цієї ситуації. Тут питання часу. Чи ми вийдемо в 2021, чи в 2022? Ми в принципі вже гарно пристоувалися. Я думаю, що відновлення буде поступовим. Але думаю, що для нас це вже не стане стресом — бо люди звикли, і психологічно буде легше.
Ірина Кіт, медсестра з Нью-Йорка
Я маю дуже велику надію на щеплення і на закінчення зими. Я думаю, що ця зима буде все одного трохи складна, тому що це неймовірний проект — всіх вакцинувати. Це займає більше часу, ніж здається. Тому я перезаряджаюсь, щоб мати багато енергії, багато сил і терпіння. Ясно, що ми справимося з цим всім, але хочеться справитись якнайкраще. Я думаю, що це буде унікальна зима, але після неї все буде трохи легше.
Валентина Голобородько, лікарка з Нью-Йорка, доцентка
В тих країнах, де більшість населення вакцинують, звісно, життя налагодиться значно швидше, ніж в інших країнах. Я думаю, що вакцина допоможе позбутись внутрішніх страхів і пересторог. Я значно вільніше зможу бачитись з батьками, зможу бачитись з друзями, я зможу подорожувати без страхів. Це дасть велику свободу в поведінці.
Чесно кажучи, я думаю, що 2021 рік буде просто божевільним. Думаю, буде вибух соціальної активності, подорожей, можливо якихось інновацій і великих проривів. Після цього року, коли пружина стиснулася, вона вистрелить. Тож думаю, що 2021 рік буде дуже яскравий, позитивний та активний для всіх.
Дивіться також: Чого вас навчив 2020? Підсумовуємо рік з українцями у США.
Всі новини дня
- Голос Америки
Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".
ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.
Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.
У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.
- Голос Америки
Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.
Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".
Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.
Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.
"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.
Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.
Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.
Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.
Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.
Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.
8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».
«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.
Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.
«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.
Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.
Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.
Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео
Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.
Форум