Спеціальні потреби

Актуально

«Ця зарплата їх не мотивує» – чому українські медики емігрують в ЄС та за яких умов готові повернутися?

За даними міністра Дмитра Дубілета, лише за неповний 2019 рік з України виїхало півтора мільйона громадян

Чеські лікарні звертаються до свого уряду із проханням пришвидшити оформлення документів українським лікарям

Прага 4 мільйони українців – стільки, за інформацією українського Кабміну, емігрувало з України за останні 10 років. Відповідний графік нещодавно оприлюднив міністр Дмитро Дубілет. На ньому чітко видно, що показник заробітчан, які виїхали з України, постійно зростає, до речі, безвіз суттєво не вплинув на ситуацію. Тим часом чеські лікарні звернулись до свого уряду із проханням пришвидшити оформлення документів українським лікарям. Тамтешнім медзакладам не вистачає персоналу, зокрема молодшого. Тож вакантні місця займають спеціалісти з України. Тож від чого тікають українці і за яких умов готові повернутися?

До 2014 року існувало 2 основні шляхи трудової міграції – західний та східний. У період з 2002-го до 2017-го на ці обидва напрямки припадало приблизно по 3 мільйони трудових мігрантів. Після початку війни на сході кількість охочих шукати кращої долі за кордоном особливо не змінилася, хіба що тепер основним напрямком стала Європа.

Найближчою та найпривабливішою, судячи зі статистики, є Польща. Станом на листопад 2019 року там зареєстровано майже 900 тисяч українських заробітчан – переважно це фізична праця та сфера послуг.

Однак в Європі із задоволенням забирають і, до прикладу, українських лікарів та медсестер. Деякі країни навіть створюють під це спеціальні програми.

Ось приміром Чехія – у 2015 році там створили пілотний урядовий проєкт «Україна» для залучення кваліфікованих працівників. Більше того, чеським лікарням цього виявилося замало, і вони просять чеський уряд пришвидшити оформлення документів українським медикам, бо своїх не вистачає.

«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами» – Петр Аренбергер
«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами» – Петр Аренбергер
В нашій лікарні працює 50 медсестер з України, але ми б хотіли збільшити цю цифру
Петр Аренбергер

«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами, зокрема у хірургічній галузі, там ми були змушені навіть закрити кілька відділень. Частково проблема вирішується саме завдяки українським дівчатам. На цей момент в нашій лікарні працює 50 медсестер з України, але ми би хотіли збільшити цю цифру», – розповів Радіо Свобода директор празької факультетської лікарні «Королівські Виногради» Петр Аренбергер.

В цій же лікарні Радіо Свобода вдалося знайти одну з українських медичних сестер, яка вже рік працює на цій посаді. У 2017 році Маряна Майба емігрувала до Чехії якраз за програмою «Україна». Уродженка Калуша (Івано-Франківська область) закінчила медичний коледж, виграла у Києві конкурс на найкращу медсестру, мала дві роботи.

В Україні Мар'яна Майба заробляла на двох роботах не більше за 6 тисяч гривень на місяць
В Україні Мар'яна Майба заробляла на двох роботах не більше за 6 тисяч гривень на місяць

«Проробивши три роки на двох роботах, я зрозуміла, що 80 відсотків мого часу займає тільки робота, а зарплатні з двох робіт я не отримую відповідної, і тому вирішила щось міняти», – розповідає Мар’яна.

Для таких, як Мар’яна, вже все готово – посередники, які за певну суму допомагають оформити усі потрібні документи. Більше того – вони обіцяють ще й курси чеської, харчування, проживання. Хоча у випадку дівчини – більшість цих послуг так і лишились обіцянками. За свої ж кошти дівчина склала обов’язкові іспити, і ось офіційно – Мар’яна медсестра. Щоправда, працювати у Європі, як виявилося, не так просто.

Всі думають, що набагато простіше в Європі працювати – але ні!
Мар'яна Майба

«Всі думають, що набагато простіше в Європі працювати – але ні! В обов’язки європейської медсестри входить набагато більше. Такі речі, як гігієна пацієнта протягом дня і ранкова. Годування і стеження за станом пацієнта протягом дня – це все входить в обов’язки молодшого медичного персоналу», – продовжує Мар’яна.

Дискримінації ж на свою адресу Мар’яна не відчуває. Каже: чехи ставляться до неї та її колег чемно.

А такого булінгу до українців, що «ви от такі приїхали сюди», такого немає?

– Ні, дуже гарно до нас ставляться, з розумінням, допомагають. Коли ми чогось не розуміємо – пояснюють. Спочатку все на жестах було, звичайно, на міміці чи з перекладачем.

Разом із Мар'яною у відділенні працює ще 4 українки
Разом із Мар'яною у відділенні працює ще 4 українки

Більше того, з Мар’яною працює ще четверо українок. Жартома вона каже, що це вже «українське» відділення. А от у справжньому українському відділенні, де дівчина працювала до переїзду в Чехію, на зростаючі тренди професійної еміграції дивляться дуже скептично. Голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден показує статистику – за 2019 рік звільнилися 134 працівники. Такі цифри, каже, вже п'ятий рік поспіль. Здебільшого йдуть фахові хірурги та медсестри.

Ця зарплата їх не мотивує
Євген Штайден

«Ця зарплата їх не мотивує. Думаю, із тих людей, які звільнилися, мабуть, відсотків 20 приблизно опинилися за кордоном. Це люди, на підготовку яких ми витратили багато часу, багато сил, багато коштів, в тому числі лікарняних коштів, державних», – розповів голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден.

За 2019 рік з Івано-Франківської обласної лікарні звільнилося 134 працівники
За 2019 рік з Івано-Франківської обласної лікарні звільнилося 134 працівники

Арифметика така – мінімальна зарплата медсестри в Івано-Франківській обласній у 2019 році – 4 173 гривні. А от у празькій лікарні, де працює Мар'яна, медсестра, яка склала іспити, отримує від 25 тисяч крон на місяць (25 293 гривні).

Чеські лікарні, які так само втрачають свої кадри, все частіше звертаються до свого уряду, аби там спростили процес отримання українськими медиками робочих віз. Нині цей процес триває в середньому 6 місяців.

«Представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу» – Давід Нові
«Представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу» – Давід Нові

«Так, ми отримували звернення від лікарень і зараз міркуємо, як із цим упоратись. Але є тут і негативний бік – представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу. Утім, Чехія теж стикається із цією проблемою – наші працівники емігрують до Німеччини або Швейцарії», – розповів Радіо Свобода директор візового департаменту МЗС Чехії Давід Нові.

Згідно з чеським урядовим проєктом «Україна», щороку відкривають певну кількість квот на отримання робочих віз. І якщо на пілотному етапі у 2015 році це було 500 місць на рік, то на 2020-й ця цифра зросла до 40 тисяч.

Євген Перебийніс
Євген Перебийніс

Ці програми штучно стимулюють виїзд українських громадян за кордон
Євген Перебийніс

«Для нас це надзвичайно чутлива тема, оскільки, з одного боку, йдеться про те, що українські громадяни виїжджають на роботу за кордон. Тобто ці програми штучно стимулюють виїзд українських громадян за кордон – що, звичайно, не є в інтересах української держави. Але, з іншого боку, ці проєкти унормовують врахування всіх прав українських громадян з тим, щоб вони були максимально наближені до прав, які мають чеські громадяни. З цієї точки зору, існування цих проєктів є позитивним», – прокоментував ситуацію посол України в Чехії Євген Перебийніс.

Не так давно президент України Володимир Зеленський оголосив про запуск програм, які спрямовані на створення сприятливих умов для повернення трудових мігрантів до України. Коротше кажучи – закликав заробітчан повертатись додому.

Мар’яно, що б ви відповіли президенту на такий заклик?

– Знаєте, я цього й не чула, якщо чесно. Я не слідкую за українськими новинами. Це мені не те, що нецікаво... Я дізнаюсь дещо від батьків, від близьких, але своє найближче майбутнє я планую тут жити і працювати.

–​ Що має змінитися в Україні, аби ви подумали про те, аби повернутися?

– Насамперед я хочу, аби у нас почала працювати страхова медицина. Друге – щоб почав працювати такий, як «практичний лікар» тут, це у нас сімейний терапевт. Аби люди більше слідкували за своїм здоров’ям, щоб були профілактичні якісь огляди хоча б раз на рік. Ну і третє – зарплатня.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: ​Студія Вашингтон. Різдвяні привітання від президента Трампа і Першої леді

Студія Вашингтон. Різдвяні привітання від президента Трампа і Першої леді
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Всі новини дня

Фільм “20 днів у Маріуполі” отримав нагороду на фестивалі Sundance

Відеокадр з фільму "20 днів у Маріуполі". В кадрі - Євген Малолєтка (Sundance Institute via AP)

Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова отримав глядацьку нагороду на найбільшому в Америці фестивалі незалежного кіно Sundance.

"Для нашої команди, це не досягнення, це честь. Це привілей представляти українську документалістику і використовувати цю платформу, щоб привернути увагу до складнощів, стійкості та хоробрості українського народу, особливо мешканців Маріуполя", - написав Чернов в Instagram.

Чернов разом із колегами з Associated Press Євгеном Малолєткою та Василисою Степаненко виявилися єдиними журналістами, які задокументували, що відбувалося у Маріуполі перші 20 днів з моменту повномасштабного вторгнення.

"Коли я робив цей фільм, то сподівався, що люди зможуть побачити ширший контекст — це розповідь про місто, про людей. Це багато болю, але і надії. Я сподіваюсь, що це надихне міжнародну аудиторію робити більше і не забувати — адже скоро рік з моменту повномасштабного вторгнення і дев’ять років цій війні", - згадує Чернов в інтерв'ю Голосу Америки.

«Напівзаходами війну не виграєш». Законодавці США про наступні поставки зброї Україні

Архівне фото. Реактивний винищувач F-16 ВПС США злітає з авіабази під час CRUZEX, багатонаціональних повітряних навчань, організованих ВПС Бразилії, у Наталі, Бразилія, 21 листопада 2018 року. REUTERS/Пауло Вітакер

Бюджет США прийнятий в грудні минулого року, передбачає майже 45 мільярдів доларів допомоги Україні. Рішення підтримати Україну, включаючи шляхом надання танків та, можливо іншої наступальної зброї, узгоджене з іншими партнерами по НАТО, свідчить про те, що Захід єдиний у своїй підтримці України і розрахунок Москви на те, що партнери «втомляться» від цієї підтримки, не виправдався, кажуть конгресмени, з якими поспілкувався "Голос Америки".

Деякі зі співрозмовників «Голосу Америки» заявили, що поставки зброї відбуваються згідно з тим, які потреби висловлює Україна та тим, як оцінюють ці потреби американці. Тому, скажімо, танки надходять зараз, а не на початку російського вторгнення. Також деякі із законодавців кажуть, що на часі обговорювати не лише поставки танків, але і літаків.

У розмові з «Голосом Америки», Тім Кейн, сенатор-демократ зі штату Вірджинія, каже, що запит надходив від України і саме у Києві вирішують, яка зброя потрібна збройним силам України.

«Це питання залежить від українських Збройних сил. Тут, ми слухаємо їх і не беремо на себе ініціативу. Ми не кажемо їм, як це робити, але ми ведемо з ними активні перемовини. Нещодавній бюджет в якому було закладено 45 мільярдів доларів на додаткову військову та іншу допомогу Україні показує, що ми з ними, але ми не ухвалюємо рішення, що саме їм потрібно», – говорить сенатор Кейн.

Його колега сенатор-республіканець Мітт Ромні заявив в коментарі "Голосу Америки": "Я не можу почати описувати військову стратегію, яку повинні застосувати українські лідери. Західні країни об’єднуються, щоб надати зброю, про яку просить Україна. Але стратегія захисту України від російської агресії – в руках українських військових".

Його колега, сенатор-демократ зі штату Делавер Кріс Кунс вважає, що було дуже важливим показати, що Україну в її протидії майбутньому контрнаступу Росії підтримує весь альянс НАТО, включно з ключовими європейськими країнами.

«Я вважаю важливим те, що Сполучені Штати і Німеччина, а також низка інших партнерів по НАТО та в Європі надають не тільки передові бойові танки «Леопард» та «Абрамс», але й «Страйкери» і «Бредлі». Уся ця бронетехніка у поєднанні забезпечить значно більші можливості для України. Я сподіваюсь, це допоможе протистояти ймовірному контрнасту Росії, який може статися незабаром», – сказав сенатор Кунс.

Він наголосив, що наполягає на тому, щоб ці нові системи були доставлені в Україну «якомога швидше». Я думаю, що це дає сигнал Москві, що Захід продовжує рішуче підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією», – сказав сенатор Кунс.

Коментуючи закиди щодо того, що США довго вагалися, чи надавати Україні наступальну зброю, сенатор-демократ від штату Нью Джерсі Боб Менендес зауважив, що йдеться про ухвалення оптимального рішення для перемоги України, і «ніхто не зробив для цього більше, ніж Сполучені Штати».

«Коли ми вживаємо слово “вагатися”, ми насправді маємо на увазі процес аналізу. Ми не говоримо, що ви попросите і усе одразу отримаєте. Ми маємо проаналізувати, чи кожне прохання є найкращим проханням для досягнення спільної мети. А мета полягає в тому, щоб Україна перемогла», – каже Менендес у розмові з «Голосом Америки».

Винищувачі після танків? Майбутнє підтримки України від США. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

На думку Джин Шагін, сенаторки-демократки з Нью-Гемпширу, надання наступальної зброї «підтверджує, що Москва увесь цей час була неправа» щодо витривалості та спроможності України та Заходу чинити опір.

«Вони помилилися і недооцінили волю українців захищати свою країну. Вони помилялися й недооцінювали відповідь альянсу та зобов’язання, які ми маємо щодо підтримки України та їхньої боротьби за демократію. Тож, сподіваюся, цей крок знову надішле сигнал Володимиру Путіну, що ми не збираємося відступати. Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – запевнила сенаторка.

Конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який нещодавно побував в Україні, разом зі своїми колегами, сенаторами-демократами Тімом Кейном та Джин Шагін вважають, що на часі говорити про поставки Україні винищувачів. Тому що це дозволить Україні швидше закінчити війну та зберегти життя цивільних громадян, яких продовжує обстрілювати Росія.

«Я підтримую надання Україні винищувачів. Тому що, напівзаходами війну не виграєш. І я не кажу, що ми зараз діємо у півсили. Але коли тут із візитом були депутати Верховної Ради, це було дуже потужно. Тоді, п’ять жінок показали нам сповіщення на своїх телефонах, що в цей момент йде ракетний удар. У них є діти, вони дуже сильні. І одна з них сказала щось, що мене дуже вразило, - вона сказали, зараз зброя – це і є гуманітарна допомога», – вважає Квіглі.

Загалом, за даними Пентагону Сполучені Штати виділили на безпекову допомогу Україні понад 27,8 мільярда доларів з початку правління адміністрації Байдена.

З 2014 року Сполучені Штати виділили для захисту України понад 29,9 мільярда доларів та понад 27,1 мільярда доларів «з початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року».

Чехія: на президентських виборах переміг генерал у відставці Петр Павел

Петр Павел під час виборчої кампанії, 14 січня 2023 року

На президентських виборах у Чехії переміг колишній очільник Військового комітету НАТО, генерал у відставці Петр Павел.

За нього проголосували понад 58 відсотків виборців, а за його опонента – колишнього прем'єра Андрея Бабіша – майже 42 відсотки виборців.

«Я хотів би подякувати тим, хто проголосував за мене, а також тим, хто не проголосував, але прийшов на вибори, тому що вони дали зрозуміти, що шанують демократію та піклуються про цю країну. Я бачу, що на цих виборах перемогли такі цінності як правда, гідність, повага та смирення», – сказав Павел, якого цитує агенція AFP.

Як повідомляє агенція Reuters, Андрей Бабіш визнав поразку на виборах і привітав Петра Павела з перемогою у своїй промові перед прихильниками.

Петро Павел – кадровий військовий, перший в історії Чехії та країн колишнього радянського блоку голова Військового комітету НАТО (у 2015–2018 роках). Займає жорстку позицію до російського повномасштабного вторгнення в Україну, виступає за західну орієнтацію Чехії, при цьому апелює і до патріотичних почуттів. Його підтримують переважно прихильники правих, консервативних та ліберальних поглядів.

Експертна думка: Марк Еспер - про нинішню американську політику стосовно України і про те, що він вважає помилками уряду Байдена. Відео

Надати Україні літаки та ракети далекого радіусу дії “Атакамс” закликав колишній міністр оборони США Марк Еспер. Він проаналізував нинішню американську політику стосовно України і те, що він вважає помилками уряду Байдена. Деталі - в сюжеті Ярини Матвійчук.

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Більше

XS
SM
MD
LG