Спеціальні потреби

Актуально

«Ця зарплата їх не мотивує» – чому українські медики емігрують в ЄС та за яких умов готові повернутися?

За даними міністра Дмитра Дубілета, лише за неповний 2019 рік з України виїхало півтора мільйона громадян

Чеські лікарні звертаються до свого уряду із проханням пришвидшити оформлення документів українським лікарям

Прага 4 мільйони українців – стільки, за інформацією українського Кабміну, емігрувало з України за останні 10 років. Відповідний графік нещодавно оприлюднив міністр Дмитро Дубілет. На ньому чітко видно, що показник заробітчан, які виїхали з України, постійно зростає, до речі, безвіз суттєво не вплинув на ситуацію. Тим часом чеські лікарні звернулись до свого уряду із проханням пришвидшити оформлення документів українським лікарям. Тамтешнім медзакладам не вистачає персоналу, зокрема молодшого. Тож вакантні місця займають спеціалісти з України. Тож від чого тікають українці і за яких умов готові повернутися?

До 2014 року існувало 2 основні шляхи трудової міграції – західний та східний. У період з 2002-го до 2017-го на ці обидва напрямки припадало приблизно по 3 мільйони трудових мігрантів. Після початку війни на сході кількість охочих шукати кращої долі за кордоном особливо не змінилася, хіба що тепер основним напрямком стала Європа.

Найближчою та найпривабливішою, судячи зі статистики, є Польща. Станом на листопад 2019 року там зареєстровано майже 900 тисяч українських заробітчан – переважно це фізична праця та сфера послуг.

Однак в Європі із задоволенням забирають і, до прикладу, українських лікарів та медсестер. Деякі країни навіть створюють під це спеціальні програми.

Ось приміром Чехія – у 2015 році там створили пілотний урядовий проєкт «Україна» для залучення кваліфікованих працівників. Більше того, чеським лікарням цього виявилося замало, і вони просять чеський уряд пришвидшити оформлення документів українським медикам, бо своїх не вистачає.

«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами» – Петр Аренбергер
«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами» – Петр Аренбергер
В нашій лікарні працює 50 медсестер з України, але ми б хотіли збільшити цю цифру
Петр Аренбергер

«У нас в лікарні була і надалі лишається проблема із медсестрами, зокрема у хірургічній галузі, там ми були змушені навіть закрити кілька відділень. Частково проблема вирішується саме завдяки українським дівчатам. На цей момент в нашій лікарні працює 50 медсестер з України, але ми би хотіли збільшити цю цифру», – розповів Радіо Свобода директор празької факультетської лікарні «Королівські Виногради» Петр Аренбергер.

В цій же лікарні Радіо Свобода вдалося знайти одну з українських медичних сестер, яка вже рік працює на цій посаді. У 2017 році Маряна Майба емігрувала до Чехії якраз за програмою «Україна». Уродженка Калуша (Івано-Франківська область) закінчила медичний коледж, виграла у Києві конкурс на найкращу медсестру, мала дві роботи.

В Україні Мар'яна Майба заробляла на двох роботах не більше за 6 тисяч гривень на місяць
В Україні Мар'яна Майба заробляла на двох роботах не більше за 6 тисяч гривень на місяць

«Проробивши три роки на двох роботах, я зрозуміла, що 80 відсотків мого часу займає тільки робота, а зарплатні з двох робіт я не отримую відповідної, і тому вирішила щось міняти», – розповідає Мар’яна.

Для таких, як Мар’яна, вже все готово – посередники, які за певну суму допомагають оформити усі потрібні документи. Більше того – вони обіцяють ще й курси чеської, харчування, проживання. Хоча у випадку дівчини – більшість цих послуг так і лишились обіцянками. За свої ж кошти дівчина склала обов’язкові іспити, і ось офіційно – Мар’яна медсестра. Щоправда, працювати у Європі, як виявилося, не так просто.

Всі думають, що набагато простіше в Європі працювати – але ні!
Мар'яна Майба

«Всі думають, що набагато простіше в Європі працювати – але ні! В обов’язки європейської медсестри входить набагато більше. Такі речі, як гігієна пацієнта протягом дня і ранкова. Годування і стеження за станом пацієнта протягом дня – це все входить в обов’язки молодшого медичного персоналу», – продовжує Мар’яна.

Дискримінації ж на свою адресу Мар’яна не відчуває. Каже: чехи ставляться до неї та її колег чемно.

А такого булінгу до українців, що «ви от такі приїхали сюди», такого немає?

– Ні, дуже гарно до нас ставляться, з розумінням, допомагають. Коли ми чогось не розуміємо – пояснюють. Спочатку все на жестах було, звичайно, на міміці чи з перекладачем.

Разом із Мар'яною у відділенні працює ще 4 українки
Разом із Мар'яною у відділенні працює ще 4 українки

Більше того, з Мар’яною працює ще четверо українок. Жартома вона каже, що це вже «українське» відділення. А от у справжньому українському відділенні, де дівчина працювала до переїзду в Чехію, на зростаючі тренди професійної еміграції дивляться дуже скептично. Голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден показує статистику – за 2019 рік звільнилися 134 працівники. Такі цифри, каже, вже п'ятий рік поспіль. Здебільшого йдуть фахові хірурги та медсестри.

Ця зарплата їх не мотивує
Євген Штайден

«Ця зарплата їх не мотивує. Думаю, із тих людей, які звільнилися, мабуть, відсотків 20 приблизно опинилися за кордоном. Це люди, на підготовку яких ми витратили багато часу, багато сил, багато коштів, в тому числі лікарняних коштів, державних», – розповів голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден.

За 2019 рік з Івано-Франківської обласної лікарні звільнилося 134 працівники
За 2019 рік з Івано-Франківської обласної лікарні звільнилося 134 працівники

Арифметика така – мінімальна зарплата медсестри в Івано-Франківській обласній у 2019 році – 4 173 гривні. А от у празькій лікарні, де працює Мар'яна, медсестра, яка склала іспити, отримує від 25 тисяч крон на місяць (25 293 гривні).

Чеські лікарні, які так само втрачають свої кадри, все частіше звертаються до свого уряду, аби там спростили процес отримання українськими медиками робочих віз. Нині цей процес триває в середньому 6 місяців.

«Представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу» – Давід Нові
«Представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу» – Давід Нові

«Так, ми отримували звернення від лікарень і зараз міркуємо, як із цим упоратись. Але є тут і негативний бік – представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу. Утім, Чехія теж стикається із цією проблемою – наші працівники емігрують до Німеччини або Швейцарії», – розповів Радіо Свобода директор візового департаменту МЗС Чехії Давід Нові.

Згідно з чеським урядовим проєктом «Україна», щороку відкривають певну кількість квот на отримання робочих віз. І якщо на пілотному етапі у 2015 році це було 500 місць на рік, то на 2020-й ця цифра зросла до 40 тисяч.

Євген Перебийніс
Євген Перебийніс

Ці програми штучно стимулюють виїзд українських громадян за кордон
Євген Перебийніс

«Для нас це надзвичайно чутлива тема, оскільки, з одного боку, йдеться про те, що українські громадяни виїжджають на роботу за кордон. Тобто ці програми штучно стимулюють виїзд українських громадян за кордон – що, звичайно, не є в інтересах української держави. Але, з іншого боку, ці проєкти унормовують врахування всіх прав українських громадян з тим, щоб вони були максимально наближені до прав, які мають чеські громадяни. З цієї точки зору, існування цих проєктів є позитивним», – прокоментував ситуацію посол України в Чехії Євген Перебийніс.

Не так давно президент України Володимир Зеленський оголосив про запуск програм, які спрямовані на створення сприятливих умов для повернення трудових мігрантів до України. Коротше кажучи – закликав заробітчан повертатись додому.

Мар’яно, що б ви відповіли президенту на такий заклик?

– Знаєте, я цього й не чула, якщо чесно. Я не слідкую за українськими новинами. Це мені не те, що нецікаво... Я дізнаюсь дещо від батьків, від близьких, але своє найближче майбутнє я планую тут жити і працювати.

–​ Що має змінитися в Україні, аби ви подумали про те, аби повернутися?

– Насамперед я хочу, аби у нас почала працювати страхова медицина. Друге – щоб почав працювати такий, як «практичний лікар» тут, це у нас сімейний терапевт. Аби люди більше слідкували за своїм здоров’ям, щоб були профілактичні якісь огляди хоча б раз на рік. Ну і третє – зарплатня.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: ​Студія Вашингтон. Різдвяні привітання від президента Трампа і Першої леді

Студія Вашингтон. Різдвяні привітання від президента Трампа і Першої леді
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Всі новини дня

Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова, 18 квітня 2023 р. у Вашингтоні, США. AP Photo/Jacquelyn Martin

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.

Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.

У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.
Оксана Маркарова

“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.

Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.

Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.

На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.

Внаслідок контрнаступу Україна відвоює "стратегічно важливу територію" – посадовець Білого дому

Радник з національної безпеки США Джейк Салліван (праворуч) розмовляє із президентом США Джо Байденом (ліворуч) та держсекретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном на полях саміту Групи семи у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 р. AP Photo/Susan Walsh

"Ми віримо, що контрнаступ України буде успішним", - заявив радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван в неділю в ефірі каналу CNN.

Салліван наголосив, що контрнаступ – "це не іспит". "Ми не оцінюємо український контрнаступ [очікуваний - ред.] і не кажемо - ви впоралися добре завдяки тому, що ми надали вам, чи що ви цього не зробили", - сказав посадовець. За його словами, США прагнуть підтримати Україну, щоб надати їй змогу досягнути якомога більшого прогресу на полі бою, щоб мати з часом найсильнішу позицію у перемовинах.

Салліван не назвав жодних очікувань щодо дати можливої готовності сторін до переговорів, але сказав, що контрнаступ матиме значний вплив на це. “Я ось що скажу: президент Зеленський сам сказав, що ця війна врешті-решт завершиться дипломатичним шляхом”, - цитує Джейка Саллівана CNN.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати, союзники та партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу. Таку заяву озвучив цього тижня координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

А газета Wall Street Journal цитувала слова українського президента про те, що Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні.

Секретар РНБО України Олексій Данілов у інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera повідомив, що стратегія України щодо контрнаступу — повернути свої кордони та запевнив, що Збройні сили України готові до нього.

Тим часом Міністерство оборони України 4 червня оприлюднило відеоролик "Плани люблять тишу". Заступниця міністра оборони Ганна Маляр підписала відео словами "Оголошення про початок не буде".

Раніше головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний також публікував у соцмережах відеоролик зі закликом “Прийшов час повертати своє”. На ньому під молитву, в якій вояки просять «благословити наш рішучий наступ», показане відео тренуваннями військових.

Дивіться також:

Блінкен: Україна ніколи не стане Росією. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Дитяча іграшка на місці багатоквартирного будинку, пошкодженого російським ракетним ударом, Підгороднє, поблизу Дніпра, Україна, 4 червня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.

Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.

Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.

Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.

Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.

"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.

Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.

Дивіться також:

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG