Актуально
- Голос Америки
Майкрософт знешкодив масштабну операцію російськомовних хакерів, яка могла загрожувати виборам у США

Компанія Майкрософт повідомила про знешкодження, принаймні тимчасово, серверів хакерської мережі TrickBot, мережі, що могла бути використана для блокування роботи комп’ютерних систем під час вибрів президента США в листопаді. Майкрософт отримав дозвіл федерального суду США на відключення серверів та іншого обладнання зловмисників.
Том Бурт (Tom Burt), віце-президент Майкросфт з питань безпеки та довіри користувачів, в своєму блозі описує TrickBot botnet як найбільшу у світі вірусну програму, якою керують російськомовні злочинці. За його словами це угруповання становило «теоретичну але реальну загрозу» для виборів у США.
Хакери через TrickBot отримували можливість інфікувати вірусами комп’ютерні мережі приватних компаній та організацій, викрадаючи дані з комп’ютерів або блокуючи до них доступ. За повернення доступу до документів, злочинці вимагають викуп, як правило у вигляді Bitcoin.
Досі TrickBot використовувався для різноманітних видів атак, від викрадення банківських паролів окремих користувачів, до нападів на мережі корпорацій, муніципалітетів та лікарень з метою отримання викупу. Серед жертв нападів хакерів – мерії міст у штаті Флорида, шкільні адміністрації у штаті Джорджія, міська влада Нового Орлеану, урядові установи в штаті Луїзіана. Нещодавно, за допомогою TrickBot було здійснено найбільший в історії США напад на мережу із 400 лікарень.
Прямого втручання у виборчі системи з боку TrickBot зафіксовано не було, заявляють у Майкросфот. Але, за оцінками компанії, хакери мали операційну можливість заблокувати мережі окремих виборчих дільниць у день виборів. «Це як підливати гасу до вогнища у час теперішніх суперечок в країні стосовно законності результатів виборів… Це було б величезним виграшом для Росії», - заявив Том Бурт, який очолював контрхакерську операцію Майкрософт. У компанії кажуть, що могли заблокувати сервери TrickBot раніше, але спеціально готувалися провести цю операцію за кілька тижнів до виборів, аби зруйнувати можливість злочинців втрутитися у вибори.
Паралельно з Майкрософт, нейтралізацією хакерської мережі TrickBot займалися у Кіберкомандуванні США, офіційному підрозділ збройних сил США, повідомляє The Washington Post. Відповідно до даних компанії Intel 471, яка моніторить події у сфері кібербезпеки, Кіберкомандування США здійснило нещодавно принаймні 2 атаки на інфраструктуру TrickBot. Метою атак було нейтралізувати сервери мережі і відрізати їх від можливості управляти інфікованим комп’ютерами. Повідомляється, що ці операції нейтралізували роботу TrickBot на півдня, після чого хакери відновили до них доступ.
Дії Майкросфот проти TrickBot можуть мати більш тривалі наслідки, оскільки компанія має законні підстави вилучати з мережі сервери хакерів по всьому світу.
Ні у Майкросфот, ні в Кіберкомандуванні США не повідомляють чи є зв’язок між «російськомовними хакерами» мережі TrickBot та Кремлем.
Дивіться також: Як емігрантка популяризує українську кухню у США. Відео
Всі новини дня
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Форум