Спеціальні потреби

Актуально

Могильов отримав «Будяк року»

Анатолій Могильов

У Міжнародний день прав людини Українська Гельсінська спілка з прав людини оголосила лауреатів конкурсу «Будяк року – 2010». Першу антипремію «Золотий будяк» за найбільш брутальні порушення присуджено міністру внутрішніх справ Анатолію Могильову. Таке звання головному міліціонерові дісталося «за свідому політику зневаги до людських прав та основоположних свобод». Експерти Української Гельсінської спілки звинувачують міністра у збільшенні удвічі насильницьких смертей у міліції та відсутності ефективних розслідувань цих випадків, а також у незаконному перешкоджанні мирним зібранням та затриманні їх організаторів.

Друге місце в антирейтингу посів голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський – «за системне обмеження громадянських свобод», зокрема за тиск на журналістів. А третє місце поділили мер Харкова Геннадій Кернес та харківський суддя Сергій Лазюк – за придушення акцій протесту проти вирубування дерев у міському парку.

Коментуючи нинішню ситуацію з правами людини в Україні, правозахисники відзначають помітний регрес. Про це заявив, зокрема, Євген Захаров з Харківської правозахисної групи на прес-конференції в Києві.

«Цього року стан з правами людини в Україні значно погіршився, якщо порівнювати з попереднім п’ятирічним періодом», – констатував Захаров.

За його словами, з’явилися нові види і тенденції в порушенні людських прав, яких не було раніше. Це насамперед використання силових структур у боротьбі з політичними супротивниками, громадськими рухами і взагалі з опонентами влади. Це також постійні порушення свободи пересувань, коли міліція зупиняє автобуси, що їдуть у Київ на акції протесту чи на свято хрещення Русі. Це, крім того, постійні системні порушення свободи мирних зібрань.

«Навіть за перші 3 місяці існування нової влади порушень свободи мирних зібрань було більше, ніж за 3 попередні роки, разом узяті», – констатує правозахисник.

Серед нових тривожних тенденцій Захаров назвав також повернення радянської практики КГБ – профілактичні бесіди з громадськими активістами; рекомендації спецслужб ректорам вишів стежити за студентами; незаконний збір персональної інформації аж до відомостей про особисті політичні уподобання, який спробувала запровадити через так звані «паспорти району» адміністрація президента.

Окрім нових проблем з правами людини, актуальними залишаються й старі – жорстокість у міліції та застосування катувань. За даними українських правозахисників, за минулий 2009 рік жертвами незаконного насильства в міліції стало понад 600 тисяч українців.

«Це величезна цифра. Це цифра страшна», – каже Захаров. Він також наводить статистику смертей в установах МВС. Якщо за минулий рік у міліцейських відділках була зафіксована 21 смерть, то лише за перші дев’ять місяців цього року – 41.

Збільшення жорстокості в міліції правозахисник пов’язує, зокрема, з рішенням міністра Могильова оцінювати роботу правоохоронних органів за кількістю порушених кримінальних справ.

«Це не може не призвести до того, що для отримання доплат, премій цих кримінальних справ будуть порушувати більше, навіть коли нема підстав; що будуть списувати нерозкриті злочини на тих, хто скоїв подібний злочин, і примушувати людей до зізнання у скоєнні таких злочинів під тортурами. І я особисто пов’язую збільшення кількості справ на 30% у першому півріччі цього року саме з цим. Крім того, це буде призводити і вже призводить до масових фальсифікацій кримінальних справ в МВС», – заявив Євген Захаров.

А тим часом президент України Віктор Янукович визнає: проблема з правами людини в Україні існує. У п’ятницю президент звернувся до співвітчизників з нагоди Міжнародного дня прав людини, заявивши таке:

«Маємо визнати – базові принципи, проголошені Загальною декларацією прав людини, в Україні доволі часто є не нормою для виконання, а лише гаслом».

Як зізнався Янукович, його особливо непокоїть те, що в Україні «ще мають місце випадки порушення прав громадян працівниками правоохоронних органів».

При цьому глава держави наголосив: «Переконаний, уже ближчими роками можна суттєво покращити ситуацію з дотриманням стандартів, передбачених Загальною декларацією прав людини».

Нагадаємо: антипремія «Будяк року» була заснована Українською Гельсінською спілкою з прав людини 2006 року з метою привернення уваги громадськості до брутальних порушень прав людини в країні. Антипремія вручається щороку в Міжнародний день прав людини 10 грудня.

Всі новини дня

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Ріші Сунак: «Ми будемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу». Відео

«Сьогодні розпочато навчання українських морських піхотинців передовим можливостям. Тож Палата громад може бути впевненою, що ми продовжуватимемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу на полі бою цього року», - заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Ріші Сунак зробив заяву про винищувачі для України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським у Британії, 8 лютого 2023. REUTERS/Peter Nicholls

Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ - не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським.

"Першим кроком у забезпеченні передових літаків є наявність солдатів або авіаторів, які здатні їх використовувати. Це процес, який потребує деякого часу. Ми розпочали цей процес сьогодні, - сказав Сунак про оголошену раніше програму навчання українських пілотів у Британії. - Нічого не зняте з порядку денного, і наше лідерство в цьому питанні є тим, чим ми всі разом маємо пишатися".

Сунак також оголосив, що обіцяні раніше танки Challenger 2 прибудуть в Україну вже "наступного місяця" і заявив, що Україна "ніколи більше не повинна залишитися вразливою для нападу", а також закликав "озброїти Україну в короткостроковій перспективі, але зміцнити Україну в довгостроковій перспективі".

За його словами, Велика Британія погодилася розширити свою програму навчання, за якою за останні шість місяців було підготовлено 10 тисяч військовослужбовців, й пообіцяв, як пише CNN, "прискорити доставку нашого обладнання", щоб забезпечити досягнення України на лінії фронту в найближчі "дні і тижні, а не роки".

Президент Зеленський під час прес-конференції висловив вдячність за підтримку України: "Сьогодні зрозуміло, що ми маємо підтримку Великої Британії. Дякую всьому народу Великої Британії, дякую за ці 350 днів єдності". Також, говорячи про програму навчань для українських пілотів, він вкотре повторив заклик про надання Україні західних винищувачів і додав, що "чув від пана прем'єр-міністра про бажання надати винищувачі" Києву.

У російському посольстві в Лондоні вже заявили, що рішення Британії про надання Україні винищувачів матиме "військово-політичні наслідки" для всього світу.

Нині міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у Twitter, що Київ продовжує говорити із західними партнерами про можливість надання бойових літаків: "Я говорив з міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, щоб скоординувати наші міжнародні кроки, оскільки повномасштабне вторгнення Росії наближається до річної позначки. Я подякував за останнє рішення щодо танків. Я також піднімав питання про F-16. Ми продовжуємо наш діалог з Нідерландами та іншими щодо бойової авіації".

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в коментарі для CNN заявив, що Україні знадобляться десятки західних бойових літаків, щоб перемогти у війні проти Росії.

При цьому оглядачі кажуть, що Захід має невеликий проміжок часу, щоб допомогти Україні новою воєнною технікою до початку очікуваного нового наступу Росії навесні чи навіть у лютому. За деякими оцінками Кремль уже намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня.

У статті використано матеріали Reuters.

Білий дім назвав "відвертою неправдою" допис блогера щодо вибуху на "Північному потоці"

Архівне фото Шведської берегової охорони - витік газу на "Північному потоці 2", 28 вересня 2022 року. (Swedish Coast Guard via AP)

ВАШИНГТОН, 8 лютого (Reuters) – Білий дім у середу заперечив допис у блозі американського журналіста-розслідувача, який стверджував, що Сполучені Штати стоять за вибухами газопроводів Nord Stream, назвавши його «відвертою неправдивою і цілковитою вигадкою».

Reuters не підтвердило звіт, опублікований американським журналістом-розслідувачем Сеймуром Гершем, у якому говориться, що напад було здійснено у вересні минулого року за вказівкою президента Джо Байдена.

«Це відверта неправдива і цілковита вигадка», — заявила Едрієн Вотсон, представниця Ради національної безпеки Білого дому. Про це також заявили представники ЦРУ та Державного департаменту.

Ці трубопроводи є багатомільярдними інфраструктурними проектами, призначеними для транспортування російського газу до Німеччини дном Балтійського моря.

Швеція та Данія, у чиїх виключних економічних зонах сталися вибухи, дійшли висновку, що трубопроводи підірвали навмисно, але не сказали, хто може нести відповідальність.

Сполучені Штати і НАТО назвали інцидент "актом саботажу". Москва звинуватила Захід у незрозумілих вибухах, які спричинили розриви. Жодна сторона не надала доказів.

У середу Міністерство закордонних справ Росії заявило, що у Сполучених Штатів є запитання щодо їхньої ролі у вибухах на трубопроводах.

Будівництво «Північного потоку-2» мало дозволити Росії подвоїти обсяг газу, який Росія могла б надсилати безпосередньо до Німеччини морським шляхом, Трубопровід було добудовано у вересні 2021 року, але так і не було введено в експлуатацію після того, як Берлін відклав сертифікацію за кілька днів до того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну минулого лютого.

«Ми знаємо, що свобода переможе. Ми знаємо, що Росія програє», – Володимир Зеленський. Відео

«Я бачу у ваших очах, що ми думаємо так само, як і ви. Ми знаємо, що свобода переможе. Ми знаємо, що Росія програє. І ми дійсно знаємо, що ця перемога змінить світ, і це буде зміна, якої світ давно потребує», – президент України Володимир Зеленський

Більше

XS
SM
MD
LG