Спеціальні потреби

Янукович призначив Могильова керувати Кримом


Анатолій Могильов

Рокіровка «донецьких» у владі. Колишній головний міліціонер буде прем’єром Криму, міліцією керуватиме колишній головний податківець, а місце керівника податкової посяде його колишній заступник.

Президент України звільнив Анатолія Могильова з посади міністра внутрішніх справ. Указ з’явився у понеділок на сайті глави держави. При цьому президент узгодив призначення Могильова головою Ради міністрів АР Крим. Питання про призначення нового прем’єра кримський парламент розгляне уже у вівторок 8 листопада.

Іншим указом президент призначив міністром внутрішніх справ Віталія Захарченка, який раніше обіймав посаду голови податкової адміністрації. Новий глава МВС родом з Донецької області, і його вважають креатурою сина Віктора Януковича Олександра.

Своєю чергою, звільнене місце глави податкової посів 31-річний уродженець Макіївки Олександр Клименко, який раніше працював у відомстві заступником голови.

Анатолій Могильов, заради призначення якого в Крим і відбулася вся згадана рокіровка, тримав кермо Міністерства внутрішніх справ від початку президентства Януковича – з березня 2010 року. До цього Могильов, якого відносять до «макіївської групи» у владі, працював в органах міліції на Донеччині, а також мав недовгий досвід роботи у правоохоронних органах Криму.

Нинішнє призначення Могильова прем’єром Автономії вже викликало побоювання щодо загострення напруги на півострові. Таким прогнозом поділився, зокрема, голова кримського Меджлісу народний депутат Мустафа Джемільов, нагадавши про минулі дії міліцейського чиновника з «обмеження прав кримських татар у Криму».

Невтішний прогноз поділяє нардеп від НУНС Геннадій Москаль, який у різні часи працював в Автономії на різних керівних посадах. Як він заявив в інтерв’ю журналістам, цим призначенням президент «кинув виклик усім кримським татарам», які, за його словами, Могильова «просто ненавидять». «Усі найгарячіші новини будуть надходити з Криму, починаються спекотні дні», – пророкує Москаль.

Натомість експерти, коментуючи призначення Могильова «начальником Криму», кажуть про очікуваність цього призначення. Якщо виходити з логіки влади, то в Криму їй потрібна віддана людина саме з силових структур, – зауважує політолог Сергій Таран.

«Річ у тім, що Крим для нинішньої влади має особливе значення. Влада переконана, що півострів – винятково її територія. Але ж у Криму вже давно визріла своя еліта. І перше, що зробила нова влада Януковича, прийшовши до влади, це почала нищити кримську еліту – навіть ту, яка свого часу підтримувала Партію регіонів. Проти багатьох кримчан сьогодні порушені кримінальні справи, багато хто сидить у СІЗО. Так виглядає ситуація з одного боку. З іншого – там достатньо складна ситуація з кримськими татарами. А також із Росією, яка час від часу надсилає туди незрозумілі десанти з людей, які намагаються розігрувати свою проросійську карту. Зважаючи на таку складність політичної ситуації, а також на ті завдання, які ставить перед собою нинішня влада в Криму, найлогічнішим було поставити туди саме людину з силових структур. І тому призначення Могильова не виглядає несподіванкою; навпаки, це був абсолютно очікуваний крок. Спочатку вони призначили силовика Джарти, а зараз поставили людину, яка так само має відношення до силових структур і особисто лояльна до Януковича», – сказав Таран «Голосу Америки».

Відповідаючи на запитання, чи зміниться, на його думку, стиль роботи українського МВС після відходу Могильова – однієї з найодіозніших постатей в уряді, експерт зауважив:

«Нічого не зміниться. Тому що за великим рахунком, міліція виконує те, що їм наказують згори. І незалежно від того, ким є міністр, зрозуміло, що без санкції першої особи в країні міліція не буде розганяти мирні мітинги чи влаштовувати провокації, як 9 травня у Львові чи 24 серпня у Києві. Справа зовсім не в Могильові, а у тій системі, яку насаджує Янукович. І від того, що він переставить Могильова на інше місце, ані діяльність міліції, ані принципи цієї діяльності не зміняться», – вважає експерт.

Нагадаємо: посада прем’єр-міністра АР Крим залишається вакантною з літа цього року, коли після тривалої хвороби помер Василь Джарти, який обіймав цю посаду після приходу президента Януковича до влади, з березня 2010 р.

XS
SM
MD
LG