Спеціальні потреби

Актуально

Україна, Китай, США і «Мотор Січ»: хто кому винен 3,5 мільярди доларів

На фото: 2018-1 рік двигун компанії "Мотор Січ" на військовій виставці

Боротьба за «Мотор Січ»: не можна просто здатися і пристати на «китайсько-ярославські» пропозиції – експерт

Китайський інвестор, який купив акції українського виробника авіадвигунів, компанії «Мотор Січ», йде у міжнародний арбітраж. Як заявляє український партнер китайців, бізнесмен Олександр Ярославський, вони мають намір стягнути з України 3,5 мільярди доларів. Акції «Мотор Січі», викуплені китайцями, перебувають під арештом вже три роки, а цю угоду розслідують СБУ та Антимонопольний комітет.

Те, що Китай може отримати підприємство української «оборонки», стривожило Сполучені Штати Америки. Експерти пропонують кілька варіантів виходу з ситуації, проте український уряд, схоже, взяв паузу.

5 грудня компанія Skyrizon («дочка» китайської Beijing Xinwei Technology Group), яка придбала акції компанії «Мотор Січ», оголосила, що судитиметься з Україною. Причиною є арешт, який наклали на акції три роки тому та який не дає китайцям розпоряджатися купленим авіабудівним підприємством.

Головний вхід до підприємства «Мотор Січ» в Запоріжжі
Головний вхід до підприємства «Мотор Січ» в Запоріжжі

Суму компенсації китайці оцінюють у 3,5 мільярди доларів.

«Китайські інвестори ПАТ «Мотор Cіч» направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна, відповідно до угоди між урядом України та урядом КНР про заохочення і взаємний захист інвестицій», – повідомили в українській компанії DCH, яка є офіційним партнером китайського інвестора.

У вересні китайський інвестор повідомив про «інвестиційну суперечку» українському Мін'юсту і попередив, що вимагатиме компенсації на суму 3,5 мільярди доларів.

Раніше група DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського та компанія Skyrizon подали заявку до Антимонопольного комітету про те, що хочуть сконцентрувати акції компанії «Мотор Січ». Ця заявка, яка може розблокувати або зупинити угоду з купівлі акцій, залишається без розгляду.

«Мотор Січ»: камінь спотикання між Україною, США та Китаєм?

Від початку російської збройної агресії проти України уряд держави нарощує оборонне замовлення. Однак його все одно недостатньо для того, щоб вивести підприємство «Мотор Січ» з кризи і повністю завантажити його замовленнями на нові авіадвигуни. На тлі припинення військово-технічної співпраці з Росією, яка до війни масово купувала двигуни українського виробництва, уряд почав шукати альтернативи. І з 2017 року тодішній віцепрем'єр-міністр економічного розвитку Степан Кубів заявляє, що компанії «Мотор Січі» та Skyrizon створили спільне підприємство і вже розбудовують виробництво в китайському Чунціні. Невдовзі Генпрокуратура оголошує початок розслідування про незаконну передачу у власність акцій українського авіапідприємства. У вересні 2017 року суд арештовує ці акції за клопотанням СБУ.

Пізніше ситуацію намагаються розблокувати: китайський інвестор укладає угоду з українським державним концерном «Укроборонпром» про спільну концентрацію активів «Мотор Січі». Антимонопольний комітет починає розглядати їхню заявку про контроль над трьома чвертями акцій компанії.

Будівництво двигунів для літаків та гелікоптерів – одна з критичних потреб для армії Китаю. Однак у цей час погіршуються відносини між КНР та США, і тодішній держсекретар Майк Помпео звинувачує Китай в агресивній зовнішній політиці.

Тодійшній радник президента США Джон Болтон під час свого візиту до Києва у серпні 2019 року визнає, що він стривожений намаганнями Китаю «отримати економічні важелі в різних країнах світу, щоб отримати зиск від оборонних технологій, що їх розробили інші країни».

Україна опиняється у ситуації, коли українські власники підприємства вже продали свої акції китайському інвестору, але це може нашкодити інтересам ключового союзника України – США, які звинувачують КНР в експансіонізмі. Відмова інвестору може зіпсувати відносини України з Китаєм.

Відтак «пауза» у процесі зміни власника, яка виникла через кримінальну справу та розгляд заявок в Антимонопольному комітеті, затягнулася з політичних причин.

Що далі?

У ситуації з «Мотор Січчю» Україна пройшла таку собі точку неповернення і тепер отримає проблеми, незалежно від того, як далі розвиватимуться події, стверджують експерти – співрозмовники Радіо Свобода.

  • На думку аналітиків, рішення на користь китайського інвестора означатиме істотне погіршення відносин зі США та зменшення американської допомоги, не рахуючи ризиків для української авіабудівної галузі.
  • Якщо ж Україна остаточно відмовить китайцям у праві на акції, які вони вже купили, то буде вимушена винаймати недешевих західних юристів, платити компенсації інвесторові, а до цього – ще й посвариться з Китаєм на зовнішньополітичному рівні.
  • Навіть спроби «заморозити» ситуацію (залишивши її в тому стані, в якому вона перебуває останні три роки) – не виключають судових витрат, можливого програшу в арбітражі та незадоволення китайської та американської сторін, визнають експерти.

У цій ситуації компанія DCH Олександра Ярославського активно діє в координації з китайцями, але українська влада не виявляє жодної активності, стверджує голова організації StateWatch Гліб Канєвський.

«Ярославський зараз вибудовує такий собі ланцюг важелів тиску на українську владу. І Офіс президента зрештою може використати елементи цього тиску як пояснення, чому «Мотор Січ» зрештою віддали китайцям. Претензія на суму 3,5 мільярди доларів в арбітражі – це важіль настільки потужний, що навіть при бажанні української влади не відступати в неї може нічого не вийти. Адже Україна зараз має проблему з публічними фінансами: їй буде ніде взяти такі гроші, щоб віддати їх Китаю», – попереджає експерт.

За словами Гліба Канєвського, Україна сама винна в затягуванні цієї проблеми і в тому, що може програти суди щодо «Мотор Січі»; ситуацію лише погіршує те, що СБУ не «рухає» розслідування справи про купівлю акцій, а Антимонопольний комітет не ухвалює ніяких рішень щодо них. Експерт згадує, що в минулі роки Україна вже потрапляла у схожі ситуації та мала досвід програшу інвесторам.

Зі свого боку президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар каже: є ознаки того, що юридична позиція китайської сторони недосконала, і закликає Україну скористатися цим.

«Ситуація навряд чи проясниться найближчим часом. З боку китайських інвесторів ми не бачимо суттєвої активності, натомість вони дали повний карт-бланш самому Ярославському. І виглядає, що він обрав не так юридичний, як політичний шлях вирішення проблеми. Це означає, що юридична позиція китайців у цьому спорі не така й виграшна, як це намагаються подати. Інакше б власники акцій одразу йшли до суду і не вдавалися до політичного маневрування», – стверджує експерт.

Що робити?

Проблема навколо головного авіадвигунобудівного підприємства України виникла саме тому, що Україна досі не ухвалила законодавства, яке б давало змогу контролювати інвестиції та реагувати на подібні спірні ситуації з важливими активами, пояснює Радіо Свобода колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету Агія Загребельська.

«В Україні немає законодавства, яке б передбачало контроль за інвестиціями, як у ЄС. Тому в Україні лише Антимонопольний комітет, за замовчуванням, має можливості для «скринінгу інвестицій», паралельно з його обов'язками перевіряти концентрацію акцій та реагувати на монополізацію. В комітеті на розгляді – ще чотири справи щодо минулого руху акцій «Мотор Січі». І доки Антимонопольний комітет не ухвалить рішення по минулих справах (чи дійсно відбувалося відчуження акцій, чи потрібен був на це дозвіл АМКУ, якими мають бути наслідки цих дій), доти він не може розглядати ті транзакції, з приводу яких до нього зараз звертаються китайські інвестори разом з DCH», – вважає експертка.

Вона наголошує: передовсім держава має переконатися, що ця купівля акцій має на меті саме розвиток підприємства, а не його ліквідацію:

«Це цілком нормально, якщо держава обережно та виважено підходить до контролю інвесторів з інших держав над її стратегічними підприємствами. За матеріалами правоохоронних органів, існує ризик того, що відбувається те, що в західному світі називають «вбивча концентрація». Коли одна компанія купує іншу не для її розвитку, а для знищення конкурента, для того, щоб припинити виробництво або перебазувати його на свої об'єкти».

Між тим, компанія Skyrizon, інвестор з китайським корінням, вже зараз розбудовує філії підприємства «Мотор Січ» в Китаї. Це підтверджують Радіо Свобода і деякі працівники підприємства.

Михайло Гончар радить українській владі робити ставку на активний захист у судах: так, як Україна в останні роки діяла у судовій тяганині з Росією.

«Тут успіх для України залежатиме від створення потужної юридичної команди, із залученням закордонних юристів. Ми вже бачили такі позитивні приклади: «Нафтогаз» виграв у російського «Газпрому» в Стокгольмському арбітражі, хоча у минулі роки він такі справи постійно програвав, – пригадує експерт. – Але компанія «Мотор Січ» в тому вигляді, в якому вона зараз є, нездатна захищатися. Бо нинішні її контролери зацікавлені в поразці української сторони. В цих умовах важлива активна позиція Мінстратегпрому. Але чи буде вона – невідомо. Чого однозначно не можна робити – так це просто здатися і пристати на «китайсько-ярославські» пропозиції. Тому що китайська сторона саме на це і розраховує».

Зі свого боку Гліб Канєвський констатує, що українські органи влади лише виголошують заяви про розв'язання «кризи «Мотор Січі», проте нічого для цього не роблять.

Позиція влади: «вжити вичерпних заходів» чи довіритися суду?

Після того, як група DCH бізнесмена Олександра Ярославського долучилася до змагання за «Мотор Січ» на боці китайців, і це не могли не помітити ні на Банковій, ні у США, українські посадовці почали наввипередки реагувати на ситуацію.

Їхні заяви про «Мотор Січ» можна поділити на дві групи: заклики «захистити національні інтереси» і пропозиції «вирішити питання у судах».

Йдеться про питання національної безпеки, і потрібно вживати заходів для її захисту, так оцінили стан справ Рада національної безпеки і оборони і президент України Володимир Зеленський.

«Слід здійснити системну оцінку впливу на стан економічної безпеки держави приватизації або продажу корпоративних прав у статутному капіталі підприємств, що мають монопольне (домінуюче) становище на ринку товарів, ... а також підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, зокрема публічного акціонерного товариства «Мотор Січ», – закликав глава держави.

Він звернувся до прем'єра Дениса Шмигаля з дорученням, щоб уряд, РНБО та СБУ «вжили вичерпних заходів» захисту економічних інтересів держави.

Прем'єр Денис Шмигаль у своїх заявах, між тим, апелює до міжнародних судових інстанцій.

«Держава не може втручатися у продаж пакетів акцій тим чи іншим інвесторам, купівлю цих акцій будь-ким. І тут насправді питання в площині третейських, судових суперечок. Коли рішення мають ухвалювати не політики, а неупереджені інституції, які призначені для цього в усьому світі».

Очільник Мінстратегпрому Олег Уруський в інтерв'ю Радіо Свобода відкидає втручання свого відомства у ситуацію:

«Я не думаю, що воно ляже на мої плечі. Тому що підприємство приватне, акції перебувають у власності іноземних інвесторів. Мене вже звинуватили у тому, що я торгував акціями в Туреччині. Нісенітниця повна, що я пропонував продати акції «Мотор Січі». Як я таке можу взагалі пропонувати, як я до цього жодного дотичного стосунку не маю?! Але я знаю, що зараз там відбуваються різні процедури, ті, які повинні здійснюватися на державному рівні, ну відповідними органами. Коли вони розв’яжуться, тоді й будемо думати», – зауважив Уруський. Додавши, що питання буде вирішуватися в суді.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Компанія постачає продукцію більш ніж у 100 країн світу.

Коли стало відомо про продаж більш ніж половини акцій компанії китайським інвесторам, це викликало занепокоєння США на тлі погіршення американсько-китайських відносин.

Акції підприємства «Мотор Січ», продані китайським інвесторам, перебувають під арештом із квітня 2018 року за клопотанням слідчого СБУ з метою збереження речових доказів у порушеній у липні 2017 року кримінальній справі. До цього китайські інвестори мали домовленість про спільну концентрацію акцій компанії з державним концерном «Укроборонпром»: він мав отримати близько 25% акцій, китайський інвестор – сконцентрувати понад 50%. Наразі українська й китайська сторони називають ту угоду неактуальною.

4 серпня 2020 року китайська компанія Skyrizon відкликала з Антимонопольного комітету заявку на концентрацію активів, яку вона раніше подавала разом із ДК «Укроборонпром». Того ж дня китайська Skyrizon і українська DCH Олександра Ярославського домовилися про співпрацю і подали нову спільну заявку до Антимонопольного комітету України про намір сконцентрувати активи «Мотор Січі».

4 вересня китайські інвестори ПАТ «Мотор Січ» направили Міністерству юстиції України повідомлення про інвестиційну суперечку з вимогою відшкодувати 3,5 мільярди доларів, зафіксувавши свій намір звернутися до міжнародного арбітражу.

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG