Спеціальні потреби

Ісламофобія в Америці все ще існує


Мусульманський світ засудив теракти, втім для багатьох американців іслам досі асоціюється з тероризмом. План побудувати мусульманський центр неподалік місця, де колись стояли вежі близнюки, викликав загальнонаціональну дискусію щодо доречності обраного місця. Подібні дискусії виникають і далеко за межами уражених терористами місць. Так мешканці невеликого містечка у штаті Теннессі судять місцеву владу через плани побудови мусульманського центру.

Містечко Мерфісборо відоме тим, що у часи громадянської війни тут відбулася досить важлива битва. Перед історичної будівлею суду зберігається примірник Біблії. Сьогодні у місцевому суді велелюдно. Іде слухання справи щодо спорудження нової мечеті. Багатьом ця ідея не до вподоби.

«Після терактів я читала все що потрапляло в руки про іслам, мене цікавило, що це за мислення таке, що змушує людей ненавидіти так, щоби вони були готові вбивати невинних людей», – розповідає мешканка Мерфісборо Сюзан Койнер.

Сюзан прийшла до суду підтримати позивачів, які хочуть зупинити будівництво ісламського центру у передмісті Мерфісборо. Останніми роками місцева мусульманська громада помітно розрослася, у старому приміщенні стало затісно і вони почали шукати нову ділянку. Один з аргументів противників спорудження центру, що лідери мечеті підтримують зв’язки з ісламістами за кордоном. Однак Імам Осама Бахлул заперечує ці звинувачення.

«Цей клаптик землі є мрією для мусульманської громади Мерфісборо. Ми плануємо мати молитовну залу, що для нас є мечеттю, мати багатоцільову кімнату і мати величезний басейн для дівчаток, вони дуже радіють з цього приводу», – говорить імам.

Муніципалітет схвалив проект ще минулого року, але потім розгорілася суперечка з приводу спорудження ісламського центру у Нью-Йорку, поблизу місця, де колись височіли вежі-близнюки Всесвітнього торговельного центру. Загальнонаціональні дебати прийшли і до Мерфісборо.

Окрім позову, каже імам, місце забудови руйнують вандали. Діма Сбенаті, організатор молодіжних заходів при мечеті каже, що її вихованці, більшість з яких американські мусульмани, вперше у житті зіштовхнулися з проявами ісламофобії:

«Вони підходили і питали, чому мій товариш називає мене терористом, чому я не можу піти у гості до друга, чому це стається?»

Мусульмани кажуть, їм подобається Мерфісборо. Вони цінують спокій і розмірений спосіб життя, що негайно відчуваєш у місті.

«Ми дружня громада. Тож питання у тому: чи це радикально змінить нашу громаду? Подивіться на Мічіган, Дірборн. І запитайте себе: «Чи я хочу, щоб моє місто так виглядало?», – висловлює своє занепокоєння один з позивачів Кевін Фішер.

Місто Дірборн у штаті Мічіган має величезну мусульманську громаду. Однак не всі стурбовані тим, що Мерфісборо може стати «Дірборном півдня». Місцева протестантська церква влаштовує зібрання на знак солідарності з місцевими мусульманами.

«Я особисто вважаю ганебним, що люди не можуть проповідувати свою віру у відкритий спосіб у цьому місті», – каже директор музичної програми при церкві Люсінда Нельсон.

Мусульмани роками жили у місті, не створюючи жодних проблем, навіть після терористичних нападів 2001-го року їх ніхто не турбував. Люсінда каже, що чимало місцевих навіть не знали, що тут мешкають мусульмани допоки не розгорілися суперечки довкола центру. На її думку, противники мечеті грають на страхах перед невідомим:

«Вони бачать, що світ довкола них міняється, вони бачать, що президент на них не схожий, вони бояться, що їх стиль життя, їх релігію, якимось чином, від них заберуть».

Правом вільно сповідувати свою релігію не може похвалитися багато країн світу. Тому це привілей, який варто захищати і пильно оберігати.

XS
SM
MD
LG