Спеціальні потреби

Актуально

Казахстан поставлятиме нафту в обхід Росії - Reuters

Фото: Нафтова установка перед офісом Tengizchevroil LLP, Казахстан, 2016 рік REUTERS/Марія Гордієва

МОСКВА/ЛОНДОН, 12 серпня (Reuters) – З вересня Казахстан, за очікуваннями, продаватиме частину своєї нафти через найбільший нафтопровід Азербайджану, оскільки країна шукає альтернативи маршруту через Росію, який Росія погрожувала закрити, повідомляють три джерела, знайомі з цим питанням.

На експорт казахської нафти припадає понад 1% світових поставок, або приблизно 1,4 мільйона барелів на день (б/д).

Протягом 20 років поставки йшли трубопроводом КТК до російського чорноморського порту Новоросійськ і звідти на світовий ринок.

У липні російський суд погрожував закрити КТК, що спонукало уряд Казахстану та великих іноземних виробників укласти альтернативні контракти.

Жодна з альтернатив не є настільки практичною, як трубопровід КТК, що підвищує ризик подальшої нестабільності на енергетичних ринках.

Невдовзі після того, як Росія вторглася в Україну в лютому, міжнародні ціни на нафту досягли 14-річного максимуму, і ціни залишаються високими - в середньому вище 100 доларів за барель у липні.

Джерело безпосередньо знайоме з цією справою, повідомило, що казахстанська державна нафтова компанія Kazmunaigaz (KMG) веде переговори з азербайджанською державною компанією SOCAR щодо дозволу на продаж 1,5 мільйона тонн казахстанської нафти через азербайджанський трубопровід на рік, який доставляє нафту до турецького середземноморського порту Джейхан.

Обсяг становить трохи більше 30 000 барелів на добу, це небагато порівняно зі звичайними 1,3-1,4 мільйонами барелів на добу, які йдуть через трубопровід КТК.

Остаточний контракт має бути підписаний наприкінці серпня, а потік трубопроводом Баку-Тбілісі-Джейхан (BTC) розпочнеться через місяць, повідомило джерело.

Ще 3,5 мільйона тонн казахстанської сирої нафти на рік можуть почати надходити в 2023 році іншим азербайджанським трубопроводом до грузинського чорноморського порту Супса, повідомили два джерела.

У поєднанні з потоками Баку-Тбілісі-Джейхан обсяг становитиме трохи більше 100 000 барелів на день, або 8% потоків КТК. КМГ відмовився від коментарів, а SOCAR відмовилися коментувати конкретну угоду.

Шлях через Азербайджан дозволив би Казахстану обійти територію Росії. Минулого місяця BP Azerbaijan заявила, що перенаправить потоки з трубопроводу Баку-Супса на більший трубопровід BTC.

Однак новий маршрут BTC означає, що Казахстану доведеться використовувати флот невеликих танкерів, щоб транспортувати нафту через Каспійське море до Баку з порту Актау, який має обмежені вільні потужності, повідомили джерела.

ІНШІ МАРШРУТИ

Тенгізшевройл (ТШО), спільне підприємство на чолі з нафтовою компанією Chevron окремо веде переговори про власні трубопровідні та залізничні маршрути, повідомили два джерела.

Трубопровід BTC також може використовувати TCO, але джерело повідомило, що в разі згоди, для початку поставок необхідно до шести місяців. TCO відмовився від коментарів.

Ще один фактор, який заважає швидкому досягненню домовленості, — якість. Казахстанська суміш – це легка кисла нафта, яка продається зі значною знижкою порівняно з основним азербайджанським сортом BTC, який легше переробляти.

ТШО вже почав перенаправляти невеликий обсяг нафти залізницею до грузинського порту Батумі у квітні, коли через шторм частина терміналу КТК стала непридатною для використання.

Два джерела сказали, що ТШО бронює все більше залізничних перевезень, і ця кількість може ще зрости у вересні чи жовтні.

Казахстан окремо експортує до 1 мільйона тонн, або 250 000 барелів нафти Urals через російську трубопровідну систему до портів Чорного та Балтійського морів.

Всі новини дня

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

США запровадили санкції проти Росії через оголошення незаконної спроби анексії територій України. Обмеження оголосили три відомства: Держдепартамент, Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США. Зі свого боку Джо Байден заявив: нинішні дії Кремля не мають жодної легітимності.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до фіктивних референдумів в Україні

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні

У пʼятницю, 30 вересня, міністр закордонних справ Канади, Мелані Жолі, оголосила, що Канада запроваджує нові санкції у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, чере фіктивні референдуми та спробу анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізьких областей України.

На своїй сторінці у Twitter, Мелані Жолі, прокоментувала: "Путінська «анексія» української території не має легітимності і ніколи не буде визнана. Територія України залишиться українською".

Під час спільної прес-конференції Мелані Жолі з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні в пʼятницю, Жолі заявила, що Канада вводить санції проти 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей; так званого керівного органу у Херсоні; і 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

Додадково, у заяві на сайті Міжнародних справ Канади йдеться про заборону певних операції в або з окупованими Росією районами Херсонської та Запорізької областей, включаючи інвестиції та експорт.

Канада також продовжуватиме вивчення варіантів нових заходів у відповідь на триваючі порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України разом із своїми партнерами-однодумцями.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Британії, США та Євросоюзу заявили: “Ми ніколи не визнаємо ні так звані анексії, ні фіктивні “референдуми”, які були проведені під дулом зброї. […] Ми закликаємо ширшу міжнародну спільноту відкинути жорстоку експансію Росії, її намагання заперечити існування України як незалежної держави”.

Більше

XS
SM
MD
LG