Спеціальні потреби

Актуально

Чилійським гірникам допомагають експерти НАСА

У Чилі триває операція з порятунку тридцяти трьох гірників які уже понад місяць перебувають у заваленій шахті на глибині у понад 700 метрів. Щоб розважити чоловіків рятувальники передали у сховище гірників невеликий проектор, на якому вони можуть переглядати телевізійні програми та фільми. У вівторок гірники вболівали за свою національну футбольну команду, яка проводила товариську гру у Києві зі збірною України. Чилійські коментатори, під час прямого ефіру, передавали гірникам спеціальні вітання.

Важливість підтримки духу та психологічного здоров'я застряглих під землею чоловіків підкреслюють і фахівці американського аерокосмічного агентства НАСА, яких уряд Чилі покликав на допомогу. У НАСА знають як допомогти людям долати тривалі періоди ізоляції.

Відео, яке надходить з заваленої шахти показує, що гірникам через спеціальну свердловину у капсулах постачають їжу і навіть музику. Фахівці НАСА кажуть, що влада Чилі докладає неймовірних зусиль щоби врятувати шахтарів.

Доктора Ела Голланда, психолога НАСА, відправили у Чилі на допомогу.

«Гірники багато зробили для свого порятунку ще до того, як їх знайшли під землею живими. Вони організувалися у групи і призначили відповідальних за певні дії», - говорить американський психолог.

Разом із своїми партнерами доктор Ел Голланд переконав місцеву владу зосереджувати зусилля не лише на тому, як витягнути гірників з 700 метрової глибини, але й на тому, яких заходів вживати після їх врятування.

Лікар НАСА Майкл Дункан пояснює, що коли їх витягнуть на поверхню, то це буде лише початком, адже їх треба буде заново інтегрувати у суспільство та у їхні родини.

З ним погоджується керівник відділу космічної медицини НАСА, доктор Джеймс Полк, який відзначає, що подібних операцій ще не було, адже люди ще ніколи так довго не сиділи під землею.

Доктор Полк каже, що чилійські рятувальники чудово впоралися з завданням, поставляючи обмежену кількість їжі гірникам. Це, вважає він, було нелегким завданням.

«Починати годувати людей, які голодували довгий час – не просто. Якщо цей процес неправильно організувати, то люди можуть і померти».

НАСА рекомендує і далі не давати гірникам багато їжі, щоби вони, не маючи достатньо фізичної активності, не поправилися. Капсула, у якій планують витягувати з-під землі людей, є досить вузькою у діаметрі.

Поряд з копальнею родини шахтарів розбили наметове містечко. Минулого тижня, вони розмахували прапорами і вголос зачитували імена шахтарів, відзначаючи в такий спосіб місяць з часу аварії на шахті.

«Я не втратив надії, я знаю що ми їх витягнемо», - каже Хосе Вега, родич одного з гірників.

Одними з тих, хто допомагає родичам шахтарів не втрачати надію, є люди, які врятувалися в авіакатастрофі у 1972 році в Андах. Тоді 16 пасажирам довелося 2 місяці чекати на допомогу в горах. Серед них Рамон Сабелла, який переконує людей не здаватися:

«Ця ситуація нагадала мені ті часи, коли літаки гуділи над нашими головами і, не помічаючи нас, летіли далі. Ми були в розпачі».

Шахтарі змушені будуть сидіти в ізоляції ще кілька місяців, поки інженери не пробурять тунель для спасіння гірників. Очікується, що ця операція буде однією із найскладніших в історії гірничої справи.

Всі новини дня

Вбивства скоєні російськими окупантами підтверджують свідки, відео, фото і зізнання

Полонений російський солдат Вадим Шишимарін на суді у Києві визнав, що 28 лютого застрелив беззбройного українського цивільного мешканця в селі Чупахівка Сумської області. Світлина 18 травня 2022 р.

Американська газета New York Times опублікувала розслідування того, що журналісти називають одним з низки масових розстрілів російськими окупаційними військами затриманих українців у Бучі поблизу Києва.

Газета вказує, що зібрані матеріали є доказами воєнного злочину.

Українська влада каже, що Буча стала одним з багатьох місць, де після відступу росіян були виявлені докази затримань людей, знущання, тортури, зґвалтування і вбивства.

Москва, яка відмовляється називати своє вторгнення в Україну війною, беззастережно відкидає звинувачення про злочинні дії своїх військових, а президент Росії Путін навіть нагородив спеціальною відзнакою підрозділи, які наступали на Київ.

Окремо міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила 18 травня свій звіт з даними про скоєні російськими військовими страти, катування та інші злочини у контрольованих ними з кінця лютого по березень частинах Київської та Чернігівської областей.

Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця.

«У квітні дослідники Human Rights Watch відвідали 17 сіл і невеликих міст Київської та Чернігівської областей і розслідували 22 випадки сумарних страт, 9 інших випадків незаконних вбивств, 6 ймовірних насильницьких зникнень і 7 випадків катувань. Двадцять один цивільний мешканець розповів про незаконне позбавлення волі й утримання в нелюдських і принизливих умовах», - звітує організація.

Українська поліція каже, що у Київській області кількатижневої окупації зазнали 180 населених пунктів, в яких після відступу росіян виявили принаймні 900 загиблих цивільних людей, сотні з яких були вбиті зі стрілецької зброї і деякі поховані в групових могилах.

У великій публікації New York Times зібрані розповіді свідків, а також відеозаписи та фотографії, які показують випадок, коли російські солдати у перші дні березня затримали групу чоловіків у цивільному одязі, і вісьмох з них застрелили.

Відеозаписи в Бучі датовані 4 березня чітко показують, як російські військові, навівши зброю на людей, ведуть їх вулицею, потім заводять їх у двір.

Свідки розповіли журналістам, що згодом відбулися розстріли і на відеоматеріалах 5 березня й на фотографіях видно тіла вбитих у дворі будівлі номер 144 на Яблунській вулиці.

Перший суд

Українська генеральна прокуратура та інші органи збирають докази злочинів скоєних російськими військовими і вже висувають обвинувачення.

18 травня на суді в Києві полонений 21-річний російський солдат Вадим Шишимарін зізнався, що він 28 лютого у селі Чупахівка Сумської області вбив беззбройного 62-річного українця, який їхав на велосипеді, розмовляючи по телефону.

Шишимарін сказав, що застрелив його, бо росіяни, як пояснив обвинувачений, остерігалися, що той розповість про них українським військовим.

Очільниця Генеральної прокуратури України Ірина Венедіктова розповіла, що зокрема в Ірпені під Києвом є свідчення про принаймні 7 випадків розстрілів цивільних людей російськими солдатами, а загалом слідство вже обстежило 290 тіл.

Судово-медична експертиза, сказала вона, вказує, що «причиною смерті 35 осіб є осколкові, а 40 – вогнепальні поранення. Стосовно 5 осіб підтвердженою причиною смерті є закриті черепно-мозкові травми і навіть вплив голоду. У 210 випадках встановлення причини смерті потребує проведення додаткових гістологічних досліджень, що вимагає тривалого часу».

«Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця», - сказала Ірина Венедіктова 3 травня в Ірпені.

Речник російського президента Путіна заявив журналістам, що у Москві «вважають неприйнятними звинувачення російських військових у воєнних злочинах.

«Багато з тих випадків, про які говорить Україна, очевидно є фальшивими, а найбільш кричущі з них були інсценовані», - наполягав Дмитрій Песков.

Twitter впроваджує нові правила, щоб долати неправдиву інформацію щодо війни в Україні

Архівне фото:  Додаток Twitter на цифтовому пристрої  (AP Photo/Gregory Bull, File)

Соцмережева компанія Twitter додаватиме позначки до очевидно неправдивої інформації щодо війни в Україні а також обмежить поширення інформації, яка може бути неправдивою. Такі зміни компанія запровадила з 19 травня в рамках нової "Політики з подолання неправдивої інформації в часи кризи".

Ця політика покликана "допомогти захистити обговорення у Twitter, починаючи з російського вторгнення до України", вказав відповідальний за безпекову політику компанії Йол Рот.

"Особливо в часи кризи, неправдива інформація набуває вірусного поширення, поки правда ще спить, - йдеться в дописі Рота. - У відповідь на таку динаміку, ми не будемо стимулювати поширення, або рекомендувати контент, який може потенційно бути неправдивим і стосується криз, щойно ми знайдемо свідчення, що заслуговують на довіру, про можливу неправдивість такої інформації".

Користувачі не зможуть ставити "лайк", відповідати на дописи, чи поширювати дописи, які порушують нові правила. Такі обмеження, здатні зменшити розповсюдження дописів на 30-50%, вказав посадовець компанії.

Обидві сторони війни "поширювали інформацію, яка може бути неправдивою та оманливою", заявив Рот журналістам. Він пояснив, що політика однаково стосуватиметься обох сторін конфлікту.

Заступник голови Держспецвз'язку України Віктор Жора привітав нові правила соцмережі і вказав, що міжнародна спільнота має "знайти відповідні шляхи для запобігання поширенню неправдивої інформації в соцмережах", повідомляє АР.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, соцмережеві платформи запроваджували обмеження щодо поширення інформації, зокрема Twitter обмежив поширення інформації з більш ніж 300 акаунтів російських посадовців, включаючи президента Володимира Путіна.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

Більше

XS
SM
MD
LG