Спеціальні потреби

Актуально

NASA каже, що «космічне тіло» над Києвом не було їхнім супутником

Ілюстративне фото космічного корабля NASA. DNASA/Джон Хопкінс APL/Стів Гріббен

Американське космічне агентство NASA заявило, що об’єкт, який спалахнув над Києвом увечері у середу, не був їхнім супутником. Агентство пояснило, що відпрацьований супутник, який мав впасти на землю, все ще перебував у космосі в той момент, коли над Києвом зафіксували спалах.

Про це агентство повідомило у відповідь на запит, що надійшов з України, на сторінці NASA в мережі Facebook.

«Ні, об’єкт, зображений на відео над Києвом, не був супутником NASA. Ми стежили за очікуваним повторним входом нашого звільненого супутника RHESSI, але до входу (в атмосферу, – ред.) залишалися години, коли ці відео були опубліковані», – написало агентство.

Супутник NASA мав впасти на Землю того дня, але не над Києвом

Переважно, як пояснюють в агентстві, супутники, які виходять з експлуатації, перетворюються на космічне сміття, що обертається навколо Землі. Часом втакі об'єкти згорають в її атмосфері, а рештки, якщо не згоріли, падають у віддаленій частині південного Тихого океану. Вона стала відома як «цвинтар космічних кораблів».

Як повідомило NASA, супутник RHESSI, названий на честь ізраїльського вченого Реувена Раматі, мав впасти того дня, згорівши частково в атмосфері Землі. Але агентство не повідомляло про місце його падіння, а час подавало як 9:30 східного американського часу +/- 16 годин.

Цей супутник вагою 300 кг використовувався для спостереження за сонячними спалахами. Його було запущено на низьку навколоземну орбіту в 2002 році і виведено з експлуатації в 2018 році.

Супутник, «космічне тіло», чи інопланетяни – в Україні вірять у ЗСУ

Версія про супутник NASA була провідною в Україні на початку, коли у Києві побачили таємничий яскравий спалах світла над містом близько 22:00 за місцевим часом.

Голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко з посиланням на «попередні дані» заявив, що місто ввімкнуло попередження про повітряний наліт, щоб запобігти жертвам від будь-якого ймовірного падіння уламків, але «протиповітряна оборона не працювала».

Пізніше речник ВПС Юрій Ігнат повідомив в ефірі українського телебачення, що спалах, ймовірно, пов’язаний з «космічним тілом», яке ввійшло в щільні шари атмосфери.

У Києві, де на тлі війни з Росією, протиповітряна тривога є відносно частим явищем, новина про те, що спалах над містом і тривога не були пов’язані з війною, принесли значне психологічне полегшення і викликали численні меми у соцмережах.

Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко написав у своєму твіті, що українські фахівці так і визначили, що за «космічне тіло» пролітало над Києвом.

"Акустична подія високої енергії" - головний центр спеціального контролю в Українське космічне агентство. Це сталося вчора над Києвом о 21:57. У щільні шари атмосфери потрапило космічне тіло. Орієнтовне місце вибуху в Київській області.

Серед інших версій спалаху найчастіше висувалося приземлення інопланетян, яких не злякалися українські збройні сили.

«Нічого особливого. У Києві після яскравого світла в небі, звуку вибуху, а потім раптової авіаційної тривоги жителі помітили, швидше за все, зняте НЛО. Ми віримо в Збройні Сили України. Разом ми переможемо! Гарна робота, хлопці», – написала одна з користувачок Twitter.

Інші користувачі намагалися розібратися, за кого мають намір воювати новобранці з космосу і пропонували випробуваний метод.

Серйозні видання також не пропустили можливості пожартувати.

«Сьогодні ввечері українські соцмережі заполонили меми НЛО після таємничих спалахів у небі над Києвом – це, ймовірно, найкращий вибір», - написав у Twitter Business Ukraine mag.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG