Актуально
США закликають Європу взяти більшу роль у відповіді на агресію Росії щодо України

Міністри закордонних справ 29 країн НАТО зібралися 4 грудня у Брюсселі для обговорення відповіді альянсу на морський конфлікт Росії з Україною та для узгодження позицій стосовно долі американсько-радянської угоди про обмеження ракетних арсеналів.
Ми хочемо бачити, як європейські союзники беруть на себе більшу відповідальність за проблему безпекою, що лише за 200 миль від кордону Німеччини, і ми будемо з ними на кожному кроці.
Москва досі відмовляється виконувати міжнародні вимоги про звільнення трьох українських військових суден і понад двадцяти моряків, захоплених Росією 25 листопада біля Керченської протоки.
Представник американської делегації на чолі з державним секретарем Майком Помпео у дорозі до Брюсселя сказав журналістам, що США далі нарощуватимуть вимоги до Москви про повернення українських суден та громадян.
“Ми плануємо на цій міністерській зустрічі працювати з союзниками над шляхом до просування у справі цих екіпажів і кораблів”, - сказав представник.
Посадовець наголосив, що у Вашингтоні керченський інцидент вважають російською агресією проти України і закликав європейських союзників виявити лідерство у ситуації, яку американський посадовець назвав “проблемою у власному обійсті Європи”.
“Ми хочемо бачити, як європейські союзники беруть на себе більшу відповідальність за проблему безпекою, що лише за 200 миль від кордону Німеччини, і ми будемо з ними на кожному кроці”, - поясний американський представник, вказавши на безпековий, гуманітарний та правовий вимір проблеми, пов’язаний з міжнародними правилами мореплавства.
“Акт агресії в Керченській протоці позначив однозначну ескалацію з боку росіян, бо вони вперше відкрито використовували свої сили і робили це беззастережно”, - додав представник державного департаменту у відповіді на запитання журналістів.
Президент Трамп раніше назвав дії Росії причиною скасування переговорів з російським президентом Путіним, що планувалися у межах минулого саміту країн “Двадцятки” в Аргентині.
Часткове розблокування протоки
У день початку міністерських нарад НАТО у Брюсселі український уряд повідомив, що Росія частково розблокувала прохід українських вантажних суден через Керченську протоку до українських портів Маріуполя та Бердянська в Азовському морі.
Міністр інфраструктури Володимир Омелян повідомив, що Росія і далі зупиняє судна, вимагаючи оглядів, але фактична повна блокада наразі припинена.
На думку міністра розблокуванню сприяли дії України, а також міжнародна увага та реакція, і він висловив надію, що наступним кроком буде звільнення українських моряків.
Проблема для НАТО
Президент Порошенко після інциденту поблизу Керченської протоки закликав НАТО ввести кораблі альянсу в Азовське море, щоб допомогти Україні й гарантувати безпеку судноплавства.
У НАТО на цей заклик відповіли заявою, що альянс вже має свої кораблі у Чорному морі, де три країни регіону: Болгарія, Румунія і Туреччина входять до організації.
Україна користується підтримкою, але не може розраховувати на автоматичний захист НАТО, оскільки не є членом альянсу.
Важливою обставиною називають і те, що Азовське море згідно з угодою між Росією та Україною 2003 року визнане не міжнародним простором, а спільними водами двох країн.
Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен висловив думку, що альянс вчинив неправильно, коли на саміті у Бухаресті 2008 року вирішив не задовольняти прохання України та Грузії про початок приготувань до набуття членства тими країнами.
“Я вважаю, що нам треба було це зробити, а не зробивши це ми послали неправильний сигнал Путіну, коли утрималися від надання плану набуття членства. Він відтоді подумав, що може діяти агресивно і зробив це того ж року; у серпні 2008 року він напав на Грузію”, - сказав Андерс Фоґ Расмуссен в інтерв’ю організації The Institute for War & Peace Reporting.
Дивіться також: Якою повинна бути відповідь НАТО та країн Заходу на дії росіян
Всі новини дня
Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео
Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.
Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.
- Голос Америки
Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео
Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.
Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.
«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео
Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.
Facebook Forum