Спеціальні потреби

Актуально

Досвід для України і НАТО: військові навчання Rapid Trident-2019 більш масштабні

Rapid Trident-2019 стартував 16 вересня 2019 року

3800 військовослужбовців, 700 одиниць техніки залучені на навчання Rapid Trident-2019, що стартували на Львівщині

На Львівщині у Міжнародному центрі миротворчості і безпеки (Яворівський полігон) 16 вересня розпочалися наймасштабніші в Україні українсько-американські командно-штабні навчання Rapid Trident-2019 («Стрімкий тризуб»). Близько 3800 військовослужбовців із 14 країн світу – членів і партнерів НАТО, а це США, Канада, Польща, Велика Британія, Литва, Молдова, Грузія та Україна – протягом двох тижнів спільно відпрацьовуватимуть бойові навики. Цього року вперше у такому вишколі бере участь українська бригада.

Цьогоріч у міжнародних навчаннях Rapid Trident-2019 на Яворівському полігоні беруть участь близько 3800 військовослужбовців із 14 країн і це ще більш масштабний вишкіл, аніж торік, коли спільно тренувались 2200 військовослужбовців. На полігоні залучено майже 700 одиниць автомобільної техніки і бойових броньованих машин, 4 гелікоптери Мі-8 бригади армійської авіації, що вдвічі більше, аніж у 2018 році.

Розмах навчання вражає військовослужбовців 10-ї гірсько-штурмової бригади. Вони проходять тримісячний вишкіл із військовими інструкторами країн НАТО і, водночас, залучені до командно-штабних навчань Rapid Trident-2019. Відтак вперше українська бригада проходитиме навчання на рівні з військовослужбовцями країн і партнерів НАТО.

Командир бойової машини 10-ї гірсько-штурмової бригади Юрій Гуцуляк зауважує, що попри його бойовий досвід на Донбасі з 2015 року, навчання під керівництвом натовських інструкторів, а також протягом двох тижнів спільно з військовослужбовцями з 14 країн, включно з Україною, лише зробить його професійнішим бійцем.

Нам це все пригодиться у зоні бойових дій
Юрій Гуцуляк

«Те, що співпало навчання, думаю, і наша заслуга. Бо наша бригада бойова і гідна цього. Дуже багато вже дізнався нового, як із мінно-вибухової справи, знешкодження саморобних вибухових пристроїв, із топографії, а ще дуже багато корисного з медицини, бо вона потужна у країнах НАТО. Нам це все пригодиться у зоні бойових дій: індивідуальне злагодження, злагодження відділень, працювали, як в обороні, так і наступі, пройшли злагодження у складі взводів і рот. І все це ще досконаліше, за більшої кількості військовослужбовців із різних країн на Rapid Trident. Після цих навчань ми повертаємось в нову ротацію і виїжджаємо на лінію розмежування», – говорить боєць Юрій Гуцуляк, який пройшов багато гарячих місць на Донбасі.

Українські військовослужбовці під час відкриття Rapid Trident-2019
Українські військовослужбовці під час відкриття Rapid Trident-2019

Власне, його досвід та інших українських військовослужбовців цікавий капітанові Нацгвардії штату Каліфорнія Джейсону Луалину. Він у 2016 році також був на Rapid Trident.

Ми тут, щоб підтримати українців
Джейсон Луалин

«Ми тут, щоб підтримати українців. Навчання – це спільний досвід, бачу що українське військо стає кращим. Вони беруть участь в Операції Об’єднаних сил. Навчальний центр розвивається у плані інфраструктури, щодо своїх можливостей. Важливо те, що під час навчань є великий рівень взаємосумісності українських військових і НАТО. Мені дуже цікавий досвід українців», – зауважив капітан армії США Джейсон Луалин.

Під час навчань військовослужбовці спільно виконуватимуть завдання з медичної евакуації, висадки десанту, вправи з бойової стрільби, виконуватимуть завдання з урахуванням досвіду протистояння збройної агресії, загалом гібридним війнам. Діятимуть за підготовленим сценарієм, зокрема відпрацьовуватимуть бойові дії під час водного захоплення території і звільнення населеного пункту від ворога.

Медичній підготовці приділяють велику увагу під час навчань
Медичній підготовці приділяють велику увагу під час навчань

Навчання проходитиме у дві фази
Олександр Жакун

«Навчання проходитиме у дві фази: командно-штабна 19–21 вересня. Під час неї будуть відпрацьовуватися питання планування та управління застосування багатонаціональної дивізії і відновлення положення по охороні державного кордону, з використанням системи імітаційного моделювання. І друга, польова фаза – із 24 по 26 вересня, під час якої будуть відпрацьовані спільні дії під час оборони, стабілізації і наступу багатонаціональної бригади у взаємодії з іншими військовими формуваннями з використанням системи MILES», – каже співкерівник навчання від української сторони, полковник Олександр Жакун.

Ми, власне, хочемо досягнути цієї взаємодії, взаємосумісності ЗСУ, США, інших держав-членів НАТО і партнерів
Тімоті Клівленд

Від України у навчаннях, окрім 10 гірсько-штурмової бригади, беруть участь Національна гвардія, Національна поліція,Прикордонна служба, Управління державної охорони, Служба з надзвичайних ситуацій.

«Rapid Trident-2019 показує напрямок, по якому рухаються сили безпеки України. І ціль, яку вони ставлять, – це взаємосумісність зі Збройними силами НАТО. Ми, власне, хочемо досягнути цієї взаємодії, взаємосумісності ЗСУ, США, інших держав-членів НАТО і партнерів», – говорить співкерівник навчання від американської сторони, полковник Тімоті Клівленд.

Тімоті Клівленд (ліворуч) і Олександр Жакун
Тімоті Клівленд (ліворуч) і Олександр Жакун

Міжнародні навчання – це досвід

Останні 4 роки НАТО запрошує українських військовослужбовців на навчання, які відбуваються в Європі. Сержант ЗСУ Євген Мохтан у серпні побував у німецькому місті Гоенфельс на багатонаціональних навчаннях Combined Resolve-12. Зведений український підрозділ брав участь у вишколі у складі багатонаціональних сил BLUFOR, OPFOR, у штабах батальйону, бригади та дивізії. Євген Мохтан був у складі української групи спостерігачів, яка оцінювала дії підрозділів, згідно з натовськими стандартами. У цих навчаннях взяли участь військовослужбовці з 21 країни.

«Було чому повчитись. Забезпечення на дуже високому рівні, планування, накази, те, як особовий склад командирів реагує і втілює в життя від бригади до останнього солдата. Настільки це швидко, і кожен розуміє свої завдання. Люди всі мотивовані на 100%. Якщо українські інструктори беруть участь у міжнародних навчаннях, передусім, це досвід. Ми маємо можливість подивитись, куди Україні слід йти, як працювати, втілювати досвід», – зауважив сержант Радіо Свобода.

Є певна кількість військовослужбовців, яка не відійшла від старої радянської схеми
Євген Мохтан

На запитання, як реалізувати натовський досвід в українській армії, Євген Мохтан відповів: «Ми намагаємось, але ще нам потрібно багато років, тому що в українській армії небагато, але є, залишалась певна кількість військовослужбовців, яка не відійшла від старої радянської схеми. Ці люди повільно переходять на нову систему і гальмують весь процес. Треба працювати, продовжувати роботу, яка почалась у 2015 році, коли військовослужбовців вчать за стандартами НАТО», – каже сержант ЗСУ.

Rapid Trident-2019 на Яворівському полігоні триватиме 2 тижні. 20 вересня навчання відвідають високі гості.

Військово-мистецький колектив подарував закарпатський танець під час відкриття
Військово-мистецький колектив подарував закарпатський танець під час відкриття

Rapid Trident стартував в Україні у 1994 році.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: У Лос-Анджелесі благодійники допомагають душевно та фізично хворим безхатченкам знаходити житло

Всі новини дня

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Байден і Сунак перед зустріччю в Білому домі відзначили спільну допомогу Україні

Президент США Джо Байден та прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак у Білому домі, 8 червня 2023 року. Фото: AP/Susan Walsh

Прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак відвідує сьогодні, 8 червня, Білий дім. Після прибуття до Овального офісу Сунак разом з президентом Джо Байденом вийшли до журналістів і, серед іншого, відзначили, як США та Велика Британія спільно допомагають Україні в боротьбі проти російської агресії.

"Вперше за півстоліття ми бачимо війну на Європейському континенті, і як це було раніше, США та Велика Британія об’єдналися, щоб підтримати Україну, відстоюючи цінності демократії та свободи, щоб зробити все, аби вони перемогли. І я знаю, ми це зробимо", - наголосив Ріші Сунак, прем’єр-міністр Британії.

Президент Байден, вітаючи британського прем’єр-міністра, також згадав про Україну: "Разом ми надаємо економічну, гуманітарну та безпекову допомогу Україні в її боротьбі проти жорстокого вторгнення з Росії".

"Як союзники по НАТО, ми працюємо разом, щоб забезпечити колективну оборону всіх нас. І, я сподіваюся, ми обговоримо сьогодні плани щодо подальшого зміцнення наших економічних відносин", - додав Байден.

Більше

XS
SM
MD
LG