Спеціальні потреби

Актуально

Як Україні не зникнути з радарів інвесторів в 2018

Легко вже не вдасться, треба - ефективно!

Як і після Майдану, в 2005-2006, Україна зараз – в центрі уваги іноземних інвесторів, про що неодноразово говорили українські політики та посадовці.

В перший день нового року, прем’єр-міністр Гройсман наголосив на тому, що Україна, продемонструвала найкращу динаміку в своєму регіоні за рейтингом Світового банку з легкості ведення бізнесу.

"Гарна новина! Financial Times визнала Україну першою серед всіх пострадянських країн світу щодо поліпшення ділового клімату. Показники темпу розвитку у нашої держави виявилися найкращими", - написва Гройсамн в Facebook.

Незважаючи на найкращі показники зростання за цим рейтингом, Україна все ж опинилась після Казахстану, Молдови та Білорусі.

Опитування Institutional Investor’s Research Group виявило найвищу привабливість України в очах інвестиційних фондів. "214 фондових менеджерів і 154 інвестиційні компанії зазначили, що планують відвідати Україну в найближчому році, щоб оцінити інвестиційні перспективи країни", - відзначив президент Порошенко, коментуючи результати рейтингу.

За Індексом конкурентоспроможності Світового економічного форуму, Україна піднялась до 81-ї з 85-ї позиції в 2017. Зниження ризиків, пов’язаних з країною для інвесторів зафіксувало агентство Moody’s в серпні, наголосивши на успішних структурних реформах. Інвестори найкраще за шість років оцінили інвестиційну привабливість України згідно з Індексом, складеним Європейською Бізнес Асоціацією на основі опитування топ-менеджерів компаній-членів асоціації. Водночас, вже у другій половині 2017 цей показник дещо погіршився.

Отож, як і після Майдану в 2005-2006, іноземні інвестори зацікавились Україною. І, як і десять років тому, оптимізм міжнародних інвесторів спричинений не стільки наявністю успішних реформ, скільки очікуваннями швидкого реформування. Потужна міжнародна підтримка України є гарантією зниження політичних ризиків в майбутньому, переконані вони.

Однак, теперішня ситуація значно відрізняється від того, що було десять років тому, коли задля залучення інвестицій Україна могла пропонувати їм участь в мегапроектах на кшталт великої приватизації, чи розбудови інфраструктури. Звичайно, врешті решт, успішними з таких великих проектів десятирічної давнини можна назвати хіба приватизацію Криворіжсталі.

Тепер додались ризики поширення воєнної нестабільності. До того ж, кількість мегапроектів, які можна було б запропонувати інвесторам, є меншою. Перспективи великої приватизації вже не викликають значного оптимізму. Після невдалих спроб в 2017, наступна спроба продати державний пакет Одеського припортового заводу, запланована на весну 2018 року може знову зірватись, якщо не буде врегульоване питання заборгованості заводу перед особами, які перебувають під санкціями. Ще одним з проектів, який потенційно може привабити масштабні інвестиції, як від приватних компаній так і від міжнародних фінансових установ – це великі інфраструктурні проекти з відбудови Донбасу. Однак, це стане можливим лише у віддаленій перспективі при інтеграції регіону.

Таким чином, з альтернативи "діяти як легко, чи як ефективно" в співпраці з інвесторами, залишається непростий шлях не яскравих мегапроектів, а щоденних копітких реформ спрямованих на покращення інвестиційного клімату. На відміну від великих проектів, такі реформи можуть не бути привабливими з точки зору політичних рейтингів, але вони є необхідними.

Подолання корупції і забезпечення захисту права власності є ключовими для створення сприятливого бізнес-середовища, стверджують бізнесмени в численних опитуваннях. До цих проблем, які історично притаманні Україні, додались нові виклики, які виникли після "гасіння пожеж" під час нестабільності 2014 року. Зокрема, нові побоювання інвесторів спричинили обмеження на репатріацію дивідендів, які було накладено в вересні 2014 року. Навіть після повного врегулювання цього питання, сам той факт, що Україна накладала такі обмеження додає ще один вид ризику для ведення бізнесу.

Масштабність викликів не обов’язково означає необхідність масштабної відповіді. Шлях покрокових реформ, серед яких, зокрема, створення антикорупційних судів, дерегуляція, підвищення прозорості майнових реєстрів, лібералізація репатріації прибутків, захист прав акціонерів та інші, здатні значно підвищити впевненість інвесторів в захисті капіталів і є легшим шляхом ніж, скажімо, реформування існуючої судової системи.

Оптимізм інвесторів та макроекономічна стабілізація – важливі досягнення країни в 2017-му. Це – гарний час для інвесторів, які все ще можуть отримати високі прибутки на ризиковому українському ринку, однак, в той же час, бачать перспективи розвитку країни, захисту своїх інвестицій і мають шанс стати першими на ринку країни, яка твердо стала на шлях зростання та прозорості. Однак, без постійного руху на шляху реформ, очікування інвесторів знову можуть залишитись нереалізованими.

Стаття містить погляди автора і не відображає позицію «Голосу Америки».

Оксана Бедратенко - економіст, журналіст Української служби "Голосу Америки"

Дивіться також: Санкції повільно вбивають російську економіку – експерти. Відео

Всі новини дня

Військо США моніторить небо над Катаром під час Чемпіонату світу з футболу 

Роздаткове фото ВПС США: пілоти 340-го Експедиційного ескадрону проводять приземлення KC-135 Stratotanker на базі ВПС Аль-Удеїд, Катар, 16 листопада 2022 року

Поки вболівальники Чемпіонату світу з футболу збираються на стадіонах по всьому Катару, близько 8000 американських військовослужбовців, дислокованих неподалік, наглядають над повітряним простором Близького Сходу з великої бази, на території країни.

Побудована на пласкій ділянці пустелі приблизно в 20 милях (30 кілометрах) на південний захід від столиці Катару Дохи, авіабаза Аль-Удеїд колись вважалася настільки неоднозначою, що американські військові повідомляли лише, що вона розташована десь «у південно-західній Азії».

Сьогодні розгалужений центр є стратегічною перлиною Катару, демонструючи тісне партнерство емірату Перської затоки у сфері безпеки зі Сполученими Штатами, які зараз вважають Доху основним союзником поза НАТО.

У розпал війни США в Афганістані, Іраку та Сирії понад 10 000 військових дислокувались на базі та інших об’єктах в Катарі. Ця кількість зменшилась на 20% після того, як адміністрація Байдена відкликала частину військових з Близького Сходу, зосереджуючись на протистоянні великих сил, включаючи Китай і Росію.

Але катарці продовжують вкладати гроші в базу — понад 8 мільярдів доларів з 2003 року. Під час візиту в п’ятницю журналісти Associated Press побачили нові казарми та їдальню, а авіатори обговорювали інші вдосконалення. Авіатори сказали, що створення нової оперативної групи, зосередженої на безпілотниках та інших готових бойових технологіях в Аль-Удеїді, показує, що Вашингтон залишиться там, незважаючи на побоювання про протилежне.

"Повітряні сили США дуже активно працюють над цим регіоном, - сказала AP підполковник ВПС США Ерін Брілла. - Ми залишаємося, щоб забезпечити тривалі спроможності".

Створення та розширення Аль-Удеїда віддзеркалюють «вічні війни», після нападів Аль-Каїди 11 вересня на Нью-Йорк і Вашингтон. Коли Саудівська Аравія попросила американські сили залишити королівство, Катар запропонував Аль-Удеїд, побудований за орієнтовною початковою вартістю 1 мільярд доларів.

Аль-Удеїд став передовим штабом Центрального командування збройних сил США. Його Об’єднаний центр повітряних операцій контролює бойові завдання, польоти спостереження та безпілотники на Близькому Сході, у Північній Африці та Азії.

Роздаткова фото ВПС США: військові США беруть участь в передачі Fox NFL Sunday "Салют ветеранів", 13 листопада 2022 року, база Аль-Удеї, Катар
Роздаткова фото ВПС США: військові США беруть участь в передачі Fox NFL Sunday "Салют ветеранів", 13 листопада 2022 року, база Аль-Удеї, Катар

«Вічні війни» згасаютть, а у регіоні все ще тривають конфлікти. Напруга у відносинах з Іраном росте, а США та союзники шукають способи протистояти недорогим безпілотникам, які використовують у регіоні Тегеран та бойовики, такі як єменські хусити.

Нова оперативна група ВПС 99, нещодавно дислокована Аль-Удеїд, зосереджена на протидії — або нав’язуванні тих самих «дилем» ополченцям, які вони пропонують США, коли змушують союзників випустити «ракету вартістю 1 мільйон доларів». проти безпілотника вартістю 1000 доларів", - каже Брілла.

Це реальний приклад. Збройні сили Саудівської Аравії відбили більшість обстрілів хуситів за допомогою американської зенітно-ракетної системи Patriot, яка зазвичай випускає дві ракети по цілі. Це дорого і неефективно, оскільки кожна ракета Patriot коштує понад 3 мільйони доларів, а запаси королівства обмежені.

Група 99 слідує за аналогічною силою 5-го флоту ВМС США, яка відправляє безпілотники у води Близького Сходу. Як і ВМС, ВПС хочуть зосередитися на широко доступних готових технологіях, якими вони могли б поділитися з країнами-союзниками, і не хвилюватися про втрату, на відміну від дронів MQ-9 Reaper вартістю 32 мільйони доларів, які вилетіли з Аль-Удеїда у минулому.

Для Катару розміщення бази забезпечує захист у роздробленому регіоні, дозволяючи йому кинути виклик своїм сусідам. Лише два роки тому Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Єгипет і Бахрейн оголосили бойкот Катару, розірвавши торговельні та туристичні зв’язки.

Як спільний центр для ВПС Катару, Королівських ВПС Великої Британії та Центрального командування, база може похвалитися стоянками для транспортників C-17 і довгими злітно-посадковими смугами для розміщення найважчих бомбардувальників, які злітають у спеку в пустелі. Це може здатися самодостатньою бульбашкою, хоч і з Burger King, Pizza Hut і тренажерним залом.

Незважаючи на це, лихоманка Чемпіонату світу відчувається і на базі. Написи арабською мовою рекламують Чемпіонат світу з футболу. Американські військовослужбовці сказали, що вони часто виїжджають на вісім стадіонів у Досі та навколо неї, щоб вболівати за національну збірну Сполучених Штатів, коли мають час, а один військовослужбовець навіть заслужив репутацію фаната чемпіонату світу після відвідування семи матчів.

«Я дуже радий бачити, як ми змагаємось і вкладаємо серце й душу в поле, так само як наші льотчики тут вкладають свої серця й душу в місію», — сказала капітан ВПС США Кейшел Труделл, яка бачила, як США перемогли Іран з рахунком 1-0 на початку цього тижня на стадіоні, де виступали учасники оркестру ВПС.

Вона також сказала, що одягне червоне, біле та синє, коли вболіватіме за збірну США під час матчу проти Нідерландів у суботу — це шанс країни вийти до чвертьфіналу вперше з 2002 року.

Спортивний бар FOX Аль-Удеїда транслює турнір, дозволяючи військовим стежити за матчами. ФІФА надала дозвіл на трансляцію матчів Міністерству оборони США.

«Це захоплюючий час у Катарі, адже незабаром відбудеться Чемпіонат світу з футболу», — сказала Брілла, додавши, що «майже кожен телевізор» у командному центрі показує матчі. Вона замовкла, мабуть, розмірковуючи над численними екранами, що відстежували небо. «Не тих, хто стежить за повітряною картинкою, а інших».

НАСА: Українські аграрії втратили $1 млрд врожаю на окупованих РФ землях

Архівне фото серпня 2022 року. Збір врожаю пшениці поблизу селища Згурівка, Україна

Попри війну, аграрії змогли провести здебільшого успішну кампанію збору врожаю в Україні, згідно з даними американської космічної агенції НАСА.

На основі аналізу супутникових знімків аналітики програми "НАСА Врожай" підрахували, що фермери зібрали 26,6 млн тонн пшениці, що менше ніж рекордний врожай попереднього року, але відповідає середньому врожаю 27,9 млн тонн.

"Наші дані на основі супутникових знімків врожаю озимої пшениці в 2022 році в Україні чітко свідчать, що фермери мали здебільшого успішний врожай", - каже директор програми "НАСА Врожай" Інбал Бекер-Решеф.

Однак, згідно з аналітичними даними, близько 6 мільйонів тонн зерна було зібрано з територій, які не контролює Україна. Це означає, що українські фермери втратили щонайменше 1 мільярд доларів надходжень, говорить Сергій Скакун, аналітик програми "НАСА Врожай".

Чорноморська зернова ініціатива, укладена влітку за посередництва ООН й Туреччини, дозволила розблокувати експорт української пшениці через порти Чорного моря. Однак, майбутнє ініціативи під питанням після того, як у жовтні Росія, що півроку блокувала українські порти, тимчасово вийшла з угоди. Пізніше Кремль повернувся до угоди, а домовленість продовжили на 120 днів.

В листопаді президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію в перешкоджанні втіленню ініціативи. Він вказав, що наразі 80 кораблів із зерном затримуються в Босфорі.

Також міністр інфраструктури України Олександр Курбаков повідомив, що Росія "все ще має інструменти для штучного обмеження" можливостей угоди: "77 суден стоять у черзі для проходу інспекції в Туреччині, порти Великої Одеси використовують до 50% своїх потужностей [...] Ми мали досвід проведення 40 інспекцій на добу, зараз через позицію РФ на день інспектується в 5 разів менше. У жовтні Зернова ініціатива дозволила експортувати 4,2 млн тонн зернових, у листопаді не вийдемо і на 3 млн тонн. При цьому, технічно ми можемо вийти на 6 млн тонн на місяць".

Близько 450 тисяч тонн українського зерна щомісяця експортується через Польщу, це на 50% більше, ніж було станом на середину року, повідомив Анджей Адамчик, міністр інфраструктури Польщі. За його словами, в порівняні із жовтнем минулого року, обсяги перевезень зерна зросли у 16 разів.

Як Голос Америки повідомляв раніше, до оголошеної Зеленським програми "Зерно з України" приєднались 20 країн. В межах ініціативи планується надіслати 60 кораблів із зерном, щоб забезпечити продовольством щонайменше 5 мільйонів людей, переважно в країнах Африки та Азії.

Українці у в’єтнамській війні – в Україні набуває популярності книжка «Ми були солдатами... і молодими». Відео

Як подолати на війні страх? Як розкрити свій потенціал в бою? Деякі воєнні практики, якими користуються сьогодні ЗСУ, напрацьовувались на війні у В'єтнамі. Зокрема, і солдатами українського походження.

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з Владіміром Путіним і закликав його вивести російські війська з України. Тим часом Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Деталі - від Богдана Цюпина.

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Дипломати Євросоюзу остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Обмеження вводять щодо тієї нафти, яку транспортують морем. Заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо раніше привітав таку домовленість.

Більше

XS
SM
MD
LG