Спеціальні потреби

Німеччина відкрила перший плавучий термінал газу, щоб компенсувати газ з Росії


Канцлер Німеччини Олаф Шольц та міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер на новому терміналі регазифікації, Німеччина, 17 грудня 2022 року
Канцлер Німеччини Олаф Шольц та міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер на новому терміналі регазифікації, Німеччина, 17 грудня 2022 року

ВІЛЬГЕЛЬМСХАВЕН, Німеччина, 17 грудня (Reuters) – Швидкість, з якою Німеччині вдалося побудувати та ввести в дію перший плавучий газовий термінал, щоб замінити втрачені поставки російського газу, має слугувати моделлю для нової, більш спокійної німецької економіки, сказав канцлер країни Олаф Шольц під час відкриття терміналу.

90-кілотонний Hoegh Esperanza, плавучий термінал регазифікації зрідженого газу, у майбутньому зможе постачати достатньо газу для 50 000 домогосподарств на рік. Планується запустити в роботу більше плавучих терміналів зрідженого природного газу.

«Багато хто казав, що цього року його побудувати буде неможливо, — сказав Шольц. - Працюючи разом, ми можемо досягати результату дуже швидко: це новий темп Німеччини».

Більшість робіт із забезпечення поставок енергії для промислової машини Німеччини виконувались із шаленою швидкістю: 26 км трубопроводу, що з’єднує новий термінал із існуючими мережами, було закладено лише за п’ять місяців. Німеччина сподівається ввести 30 мільярдів кубометрів імпортних потужностей до кінця наступного року

Вторгнення Росії в Україну в лютому змусило Німеччину, яка десятиліттями процвітала завдяки великій кількості російського газу, шукати альтернативні джерела енергії, коли вона вирішила, що не бажає фінансувати війну Москви.

Незважаючи на багатство та промислову могутність найбільшої економіки Європи, Німеччину часто критикували за її повільність у розбудові інфраструктури, візантійські структури управління та традиції ретельних консультацій, що часто гальмували роботу.

Проекти, які нескінченно відкладалися, як-от новий аеропорт Берліна, відкритий із недостатньою пропускною спроможністю через десять років, або новий транспортний вузол для міста Штутгарт, змусили говорити про те, що німецький слон не може танцювати.

«Швидкість, з якою ми побудували це, має бути моделлю для майбутнього будівництва інфраструктури, — сказав Шольц. - Не лише для цієї станції, а й для багатьох інших».

Форум

XS
SM
MD
LG