Спеціальні потреби

Актуально

Нове сховище, яке збудували у Чорнобилі американці, готують до «гарячих» випробувань

У Чорнобилі готуються до «гарячих» випробувань та введення в експлуатацію нового сховища для відпрацьованого ядерного палива. Об’єкт призначено виключно для палива Чорнобильської АЕС. Сховище збудувала американська компанія Holtec International.

З даху нового сховища, яке збудувала Holtec International, станцію видно як на долоні. Зруйнований четвертий блок накритий саркофагом. Видно і решту енергоблоків, які продовжували працювати ще довгі роки після аварії.

За весь час експлуатації ЧАЕС – після запуску в сімдесяті і аж до остаточної зупинки у 2000-у – тут накопичилось багато відпрацьованого ядерного пального. Понад 20 тисяч тепловидільних збірок з урановими елементами. Це паливо і досі тут. Мокне під водою у басейні старого пристанційного сховища (СВЯП-1).

Тепер замість старого, запрацює нове, надійніше – сухого типу зберігання (СВЯП-2).

Володимир Пєсков
Володимир Пєсков

«Воно будується на 100 років аби безпечно зберігати паливо», – розповідає заступник головного інженера з експлуатації сховища Володимир Пєсков.

На початку цього року Holtec International передала новозбудований об’єкт Чорнобильській станції. «Холодні» випробування – на імітаторах – завершилися минулої осені; цієї весни стартують «гарячі» – з реальним пальним, яке почнуть перевозити зі старого сховища на нове.

Володимир Пєсков пояснює «Голосу Америки», як усе відбуватиметься. Доправлений небезпечний вантаж спочатку потраплятиме на установку, де паливо готуватимуть до зберігання.

в "гарячій" камері сховища
в "гарячій" камері сховища

Вагон заженуть всередину і краном піднімуть ядерне паливо в так звану «гарячу камеру». Там паливну збірку розріжуть, вкладуть у паливний патрон, а патрон у двостінний контейнер. За принципом «голка в яйці, яйце у качці, качка у скрині».

Ми всередині «гарячої камери». Поки тут іще можуть перебувати люди. Але скоро сталеві двері замкнуть, і управління відбуватиметься дистанційно. Коли камера запрацює, рівень радіації всередині сягатиме смертельних 600 рентгенів на годину.

Компанія Holtec, яка звела об'єкт, зараз бере участь у комплексних випробуваннях та підготовці до експлуатації. Американський інженер Майкл Пенс провів тут у Чорнобилі два з половиною роки: допомагав встановлювати і тестувати обладнання, проводив тренінги для персоналу.

Майкл Пенс
Майкл Пенс

«Ми абсолютно переконані, що сховище цілком безпечне і до експлуатації готове», – сказав Пенс «Голосу Америки». Він додав: «Ми застосували тут ту саму технологію, яку використовуємо у Сполучених Штатах. Насправді ми навіть посилили безпеку завдяки подвійній стінці контейнерів. У США вони одностінні, а тут двостінні».

«Цей об’єкт - моя радість і гордість. Я задоволений побудованим і не можу дочекатись, щоб побачити, як його введуть в експлуатацію», – усміхається представник компанії Holtec.

в "гарячій" камері сховища
в "гарячій" камері сховища

Побувавши в «гарячій камері», відпрацьоване ядерне пальне готове до зберігання. Далі його транспортуватимуть до бетонних блоків, що розташовані тут же, на території сховища. Зараз ці бетонні модулі порожні. Але все готово для того, щоб їх почали заповнювати сталевими контейнерами з чорнобильським пальним.

На те, щоб перевезти і зашити в бетон усе відпрацьоване пальне ЧАЕС, знадобиться від 8 до 10 років. Тоді вже зітхнемо з полегшенням: безпечне зберігання на наступне сторіччя гарантоване.

чорнобильська зона
чорнобильська зона

Крім сховища для Чорнобильської станції, Holtec зводить тут у зоні ще один об’єкт – Централізоване сховище (ЦСВЯП). Воно призначене для пального з трьох інших українських атомних станцій – Рівненської, Хмельницької, Південноукраїнської. Будівництво почали наприкінці 2017-го; основні будівельні роботи уже завершені.

Власні сховища, кажуть експерти, Україні вкрай необхідні. Це енергетична незалежність. А ще економія мільярдів гривень з бюджету. Шалені гроші, які Україна, за послуги зберігання, роками платила Росії.

Дивіться також: У Чорнобилі готуються до «гарячих» випробувань і введення в експлуатацію нового сховища. Відео

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG