Спеціальні потреби

Актуально

Адвокат Надії Савченко: їм дісталася абсолютно залізна, абсолютно незламна людина

Ілля Новіков

«Голос Америки»: Ілля, скажіть, які ваші враження про судовий процес над Надією Савченко?

Ілля Новіков: У мене не найкращі враження про процес, але виключно тому, що тут працює логіка, чим гірше – тим краще. Ми чудово розуміли, беручись за справу, що якщо вона дійде до суду і нам не вдасться напоумити російську владу, щоб вона не зганьбилася і припинила цю справу, то вирок, звичайно, буде обвинувальним. Це закон жанру. Жанр називається показовий процес. Для того, щоб він повністю відповідав класичним лекалами, не вистачало тільки, щоб підсудний каявся, бив себе в груди й казав «ось, я вбивця». Нам вдалося повністю зламати цей сценарій».

Г.А.: Чому ви взялися за цю справу?

І.Н.: Моя мама українка. Достатня відповідь? Для мене так.

День, коли Надія опиниться вдома, буде означати щось нове і для неї, і для її сім'ї, і для всієї України.

Г.А.: Чи є у Надії розуміння того, що вона стала для українців новим символом боротьби проти російської агресії?

І.Н.: Надія прекрасно розуміє, що її фігура, її особистість мають величезне значення для українців. Для українців, як мені здається, буде вкрай важливим той день, коли вона буде вдома, не тільки тому, що це буде означати моральну перемогу, фактичну перемогу у вкрай гострій та вкрай важливій боротьбі добра зі злом, але й тому, що Україна отримає у лавах політиків фігуру, до якої не липне і не прилипне ніякий бруд. Незалежно від того, наскільки швидко нам вдасться витягти Надію, наскільки швидко вирішиться її ситуація і коли вона буде вдома, день, коли вона опиниться вдома, буде означати щось нове і для неї, і для її сім'ї, і для всієї України.

Г.А.: Розкажіть про побутові умови, в яких вона живе.

І.Н.: Я б не хотів розповідати про них з двох причин. По-перше, сама Надія не любить про них розповідати. По-друге, я не хочу, щоб склалося враження, що ми намагаємося тиснути на жалість: розповідати про холодну камеру, про жорстке ліжко. Цього не хоче Надія, цього не хочемо ми. Зараз вона здебільшого відповідає на листи. Їй приходить багато листів. Велика частина все одно не проходить цензуру, але все одно до Надії потрапляють сотні, тисячі листів. Вона намагається відповідати всім.

Г.А.: Чи відчуває Надія підтримку в тому числі і з боку громадян України? Що за її долею уважно стежить вся країна?

І.Н.: Так вона відчуває підтримку. Вона розуміє, що не може підвести цих людей. Власне, головним аргументом, коли ми переконували і продовжуємо переконувати її відмовитися від голодування, було те, що «Надіє, подумай про цих людей. Ти потрібна їм, вони вірять в тебе. Якщо ти помреш, якщо ти впадеш в кому, якщо ти помреш в СІЗО – це буде великим ударом для кожного з них». Розуміючи все це, вона тим не менше продовжує голодування. Вона вважає, що важливо продемонструвати приклад того, як потрібно не здаватися і не залишатися пасивною перед лицем насильства і свавілля.

Якби вони вибрали когось іншого, у них не вийшло б такої ганьби, як зараз. Їм дісталася Надія, вони самі цього захотіли. Це було їхнє рішення.

Г.А.: Що надає Надії сил продовжувати свою боротьбу та не здаватися?

І.Н.: Її тримає характер. Знаєте, у скандинавів вважали, що в кожного правителя – конунга, ярла, короля, у нього є якийсь запас удачі. Якщо він закінчується, то все – лягай і вмирай. У Путіна скінчився запас удачі. Остаточно це стало зрозумілим, особисто мені, на наступний день після нашого знайомства – 17 липня – коли я їхав на машині з Воронежа, слухав радіо й почув про те, що збили «Боїнг». Зрозуміло, що Путін цього не хотів, але ось його чорна зірка, фортуна, яка від нього відвернулася, призвела до того, що «Боїнг» збили. І те, що з усіх українських військових, які в той день були в полоні, яких можна було виставити, як цапів-відбувайлів за загибель журналістів, вибрали саме Надію – це був ось той самий перший дзвіночок. Якби вони вибрали когось іншого, у них не вийшло б такої ганьби, як зараз. Їм дісталася Надія, вони самі цього захотіли. Це було їхнє рішення. Бачили очі, що купували. Вони купили її і тепер змушені стикатися з тими наслідками: їм дісталася абсолютно залізна, абсолютно незламна людина, яку можна, напевно, заморити в тюрмі або можна спробувати заховати від усіх, але будь-яке з цих рішень буде бити по її катах, по її тюремниках, особисто по Путіну, набагато сильніше, ніж просто нарешті здатися і відпустити.

Єдиний спосіб домогтися звільнення Савченко, як і інших українців з російських в’язниць – це дотиснути, додавити конкретно Путіна.

Г.А.: Марк Фейгін – ще один член вашої команди – в інтерв’ю говорив, що особисто від Путіна залежитиме те, як закінчиться цей процес. Чи справді це так?

Я переконаний, що єдина людина, яка приймає рішення по Савченко – це Путін. Після заяви Слідчого комітету Росії від 9 липня 2014 року про те, що вони зловили вбивцю журналістів, вся система навалилася і почала працювати на цей майбутній показовий процес. Оскільки Україна, спасибі їй за це велике, не віддала Надію на поживу, оскільки вимоги про те, щоб Савченко була звільнена, не припинялися, в якийсь момент ця ситуація дійшла до того, що Путіну поставили запитання. Як тільки Путін на нього відповів, з цього моменту жоден російський чиновник, жоден російський суддя, прокурор, хто завгодно інший, дипломат, не сміє взяти на себе вирішення цієї ситуації. Росія, а це точна інформація, витрачає півмільйона російських рублів, це близько восьми тисяч доларів, за сьогоднішнім курсом, в день на те, щоб привозити Надію Савченко в суд і відвозити її назад. Ці гроші витрачаються не тому, що так вирішив місцевий керівник у Ростові, а тому що ця справа має статус особистої справи керівника держави – ця формула з 17 століття в Росії не застаріла. Тому я і мої колеги абсолютно переконані, що єдиний спосіб домогтися звільнення Савченко, як і інших українців з російських в’язниць – це дотиснути, додавити конкретно Путіна. Над цим працюють дуже високі інстанції: керівництво таких країн, як США, Німеччина, Франція, особисто обговорюють з Путіним цю ситуацію.

Г.А.: Чи відбуваються переговори про екстрадицію Надії Савченко та інших українських в’язнів до України?

І.Н.: Переговори ведуться про звільнення і Надії, як пріоритетного заручника. В сенсі про пріоритетність зараз мабуть на одному рівні з нею знаходиться Олег Сенцов, а також, з гуманітарної точки зору – це Юрій Солошенко. Це Станіслав Клих, який проходить у справі Миколи Карпюка – двоє підсудних, яких судять у Грозному за те, що нібито в 1994 році вони брали участь в Чеченській війні на боці сепаратистів. Ось ці дві людини, з тієї небезпеки, яка їм загрожує, напевно зараз повинні займати теж якесь пріоритетне місце в цьому списку на обмін. Сьогодні в нього входить понад двадцять осіб. Відносно цих людей, які входять у список політв’язнів, таке рішення в рутинному порядку не може бути прийнято ні в якому вигляді. Воно буде прийматися на вищому рівні. Певна проблема полягає в тому, що якщо ви ведете переговори про звільнення в форматі «всіх на всіх» - це означає, що такі переговори не можуть закінчиться успішно до узгодження останньої людини в цьому списку.

Г.А.: Чи оскаржуватиме Надія Савченко вирок російського суду?

І.Н.: Ні, вона не оскаржуватиме рішення. Ми радили їй протилежне. МЗС України просило її про інше, тому що без цього неможливо подати скарги в Європейський суд. Це вкрай важливо не лише для неї, але й для лінії, яку послідовно проводить МЗС України. Вона не погоджується з двох причин. По-перше, абсолютно зрозуміло, що до завершення всіх судових інстанцій в Росії Путін не може віддати її без втрати обличчя. Він же нам рік говорив про суд. Як же ж так: якщо він відпустить до вступу вироку в силу. Тому будь-яка подача скарги – це тільки затягування цього терміну. Друге, це те, що в розмовах з американцями я називаю moral dimension – тобто, моральний вимір ситуації. Надія вважає вкрай важливим не створити своїми діями враження, що вона довіряє російському суду або покладає на нього будь-то будь-які надії. У Росії немає суду, принаймні у її справі. І, подаючи апеляцію, вона погоджувалася б з тим, що нібито вона погоджується або демонструє, що вона покладає якісь надії на другу інстанцію. Надій немає, ілюзій ніяких давно вже немає. І це дуже сильний, дуже серйозний меседж. Це не відмова від подачі апеляції, бо людина погоджується зі своїм вироком. Це, якщо завгодно, такий плювок в обличчя суду. Ось ваш вирок – заберіть його! Тому я хочу вкотре підкреслити: у політиків, які можуть вплинути на це рішення, вкрай обмежений час. Домовлятися потрібно зараз, до вироку, а не після.

Г.А.: Ви вважаєте, що українські та російські політики спілкуються один з одним? Домовляються про щось?

І.Н.: Так, звичайно. Ми знаємо, що такі розмови йдуть, і ми впевнені, виходячи з того, як Путін вів себе попередні рази, що якщо учасники переговорів високого рівня доб’ються від нього особистої обіцянки щодо даної конкретної дати, Надія або інші люди будуть відпущені – вони будуть звільнені. Можна очікувати обману в якихось інших речах, але дуже важливо домогтися від нього ось цих слів. Будь-які абстрактні обіцянки, фрази «ми розберемося», «ми подумаємо», «не хвилюйтеся, все буде добре» – вони нічого не значать. Але конкретна фраза Путіна, сказана рівному йому за статусом переговірнику, чи це Меркель, на яку ми покладаємо наші надії, чи це Порошенко, за умови, що буде присутній якийсь зовнішній, виразний гарант цієї розмови: буде це Байден або Обама, ця фраза буде ключем до остаточного вирішення питання Надії Савченко. Ми вкрай потребуємо того, щоб така фраза була від Путіна отримана і була ним сказана вже в найближчі тижні.

Г.А.: Дякуємо.

Дивіться також: "Джавеліни" треба давати саме у мирний час - екс-головна Пентагону по Україні, Росії. Відео

"Джавеліни" треба давати саме у мирний час - екс-головна Пентагону по Україні, Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG