Спеціальні потреби

Актуально

Президент Обама виголосив промову про закінчення бойових дій в Іраку

Президент Обама виголосив промову про закінчення бойових дій в Іраку

Президент Барак Обама, виступаючи з промовою у Білому домі, повідомив про закінчення бойової місії американських військ в Іраку і підкреслив, що відтепер іракці несуть головну відповідальність за безпеку своєї країни.

Президент звернув увагу, що конфлікт в Іраку був однією з найдовших війн в історії Америки. Проте він додав, що американські чоловіки і жінки служили з мужністю і рішучістю. Як головнокомандувач, додав президент, він надзвичайно гордий з приводу їх служби і, як всі американці, захоплений їх самопосвятою і самопосвятою їхніх родин.

Президент підкреслив, що американці, які служили в Іраку, виконали кожну місію, яку їм було доручено, та перемогли режим, що тероризував свій народ. Американські війська, разом з іракцями та коаліційними партнерами допомогли Іракові скоритися нагодою на краще майбутнє. Президент Обама заявив, що тепер вони перейшли до тактики захисту іракців, навчання іракських сил безпеки і знешкодження лідерів терористів.

Президент сказав, що він дотримується своєї обіцянки, яку дав як президентський кандидат, закінчити війну в Іраку. Американський уряд вивів з Іраку приблизно 100 тисяч американських військовослужбовців, закрив або передав іракцям сотні баз і вивіз звідти мільйони одиниць військової техніки. І хоча в Іраку і далі трапляються терористичні атаки, додав президент, їх кількість найнижча з початку війни. Тепер іракські сили продовжують боротьбу з аль-Кайдою, знешкоджуючи чималу частину її керівництва.

Він також закликав іракське керівництво вдатися до негайних кроків для сформування уряду за участю різних партій.

Тимчасові американські частини залишаться в Іраку, але з іншим завданням: вони служитимуть порадами і помагатимуть іракським силам безпеки, підтримуватимуть іракські війська в антитерористичних місіях і захищатимуть цивільних американців.

Згідно з угодою, наприкінці наступного року американські війська залишать Ірак. Пан Обама сказав, що хоча насильство не припиниться із закінченням бойової місії американських військ, і екстремісти чинитимуть атаки на цивільних іракців, їм не вдасться досягти своєї цілі. Закінчення війни – сказав президент – є в інтересах не лише Іраку, але також і Сполучених Штатів. Саме США заплатили «величезну ціну, щоб майбутнє Іраку передати до рук його народу».

Президент Обама сказав, що американці різних політичних поглядів підтримали застосування сили проти тих, хто заатакував США 11 вересня 2001 року. Угруповання аль-Кайда і далі веде змови проти Америки. Керівництво цього угруповання перебуває в прикордонному районі між Афганістаном і Пакистаном. Пан Обама рішуче підкреслив, що Сполучені Штати підірвуть, розіб’ють і переможуть аль-Кайду та не дозволять, щоб Афганістан знову служив базою для терористів.

Наступного року США почнуть передавати афганській стороні відповідальність за втримання безпеки в країні і що скорочення військ залежатиме від ситуації на місці. Тому що безконечна війна не служить ані інтересам США, ані інтересам афганського народу.

Президент Обама сказав, що в середу у Вашингтоні розпочинаються нові заходи задля миру на Близькому Сході.

Водночас він висловив думку, що США не зробили досить для запевнення економічного добробуту, витрачаючи понад трильйон доларів на війну. Тому він закликав до розв’язки економічних проблем у Сполучених Штатах з такою ж рішучістю, з якою люди у військових формах служили за кордоном.

У своїй промові президент сказав, що найнеобхіднішим завданням є тепер відновити економіку США, працевлаштувати мільйони американців. Це повинно посилити середній клас, забезпечити дітям освіту, а робітникам дати знання, які потрібні для змагання у глобальній економіці. Тим особам, які служили у збройних силах, слід запевнити відповідну медичну опіку та дати можливість скористатися тим, на що вони заслужили.

Президент Обама заявив, що у війні в Іраку загинуло понад 4400 американських військовослужбовців і що в тій країні служило майже півтора мільйона американців.

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG