Спеціальні потреби

Волосся з перукарень – засіб боротьби з нафтовою плямою?


Нафтова пляма, що утворилася у результаті аварії на буровій платформі у Мексиканській затоці, досягла берега. Влада та мешканці прибережних штатів кинули всі сили на очищення узбережжя. Ліквідація наслідків катастрофи, ймовірно, триватиме кілька місяців, а то й років. Розлив нафти уже загрожує перерости в найбільшу екологічну катастрофу в історії США. Компанія Бритиш Петроліум застосовує різні методи очистки води. Тим часом, по всій країні організувався рух навколо ідеї використання волосся, як фільтрів для збирання нафти.

Майже кожна перукарня у районі Мексиканської затоки тепер збирає волосся замість того, аби викидати його, як раніше.

Клієнт перукарні, власником якої Ейдан Ґілл, вважає це доброю ідеєю. Ейдан погоджується:

«Ми сподіваємося, що таким чином люди відчують свою причетність до справи. Принаймні буде відчуття, що ти щось робиш».

Шерсть тварин настільки ж ефективна, наскільки і людське волосся. Собачий перукар Енджолі Панел каже:

«Хто міг подумати що ми можемо таким чином допомогти?»

Волонтери у місті Мобіл-Бей на узбережжі Алабами активно набивають панчохи вовною альпака, п’ять тонн якої прибуло сюди напередодні. Тоня Торрес демонструє, як працюють зроблені волонтерами буйки-очищувачі. За кілька хвилин фільтр всмоктав у себе відпрацьоване машинне масло вилите у дитячий басейн. Аманда Бейкон, яка організувала цих добровольців, розповідає:

«Я прийшла працювати тому що хочу, аби мої діти, мої собаки, мої друзі могли насолоджуватися нашим узбережжям».

До роботи залучаються цілими родинами, працюють навіть діти. Вілльям пояснює:

«Я набиваю панчохи вовною альпака, щоб очистити воду від нафти».

Місцеві мешканці розуміють, що розлив нафти не зникне за кілька днів, а швидше за все даватиме про себе знати ще кілька років. Однак вони сподіваються, хоча б трошки змінити ситуацію на краще.

Волонтер Омар Мулла говорить:

«Я прагну зробити все можливе, щоб негативний вплив нафти на нас був меншим, ніж він може бути».

Чимало людей, включно з владою та компанією Бритиш Петроліум, скептично дивляться на подібну технологію очищення води від нафти. Однак дослідник університету Південної Алабами професор Даґ Гейвік говорить, що ця ідея має наукові підстави:

«Волосся може вибірково поглинати певні матеріали оскільки його стовбурова структура дозволяє йому збільшувати свою площу».

Як запевняють автори ідеї, фільтри з волосся пропускають воду, але зупиняють і вбирають у себе нафту. Втім професор Гейвік радить не поспішати з висновками про ефективність цього методу, доти поки не будуть проведені серйозні експерименти:

«Певно хтось скаже, що не час експериментувати у розпал такої кризи. Але ми повинні скористатися цією нагодою, аби запобігти подібнім проблемам у майбутньому».

Опоненти використання фільтрів із волосся говорять, що вони можуть лише ускладнити проблему засмічення Мексиканської затоки. Тож уряд, принаймні поки що, не дозволяє їх застосування.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG