Актуально
- Голос Америки
Мікроби – зброя у боротьбі з виливом нафти?
У Мексиканській затоці триває безперецендента операція для подалання наслідків виливу нафти. Відповідальна за катастрофу компанія БП та уряд США випробовують та застосовують різні методи й засоби для очищення води та берегів. Найскладніше це зробити у болотистих місцевостях, які є унікальними екосистемами. Група науковців та компаній зі штату Луїзіана пропонують це робити за допомогою нафтоїдних мікробів.
На болотах гніздяться тисячі пеліканів. Ще донедавна вони знаходилися у списку видів, яким загрожує вимирання. Тепер їх екосистема занечищена нафтою – великою кількістю нафти, а очищати болота – дуже складно. Одначе ситуація, можливо, не є безвихідною.
В Управлінні з питань живої природи і рибних ресурсів штату Луїзіана професор Ральф Портір наглядає за процесом ферментації сотень літрів нафтоїдних бактерій. Цими мікробами будуть оббризкані пляжі та болота вздовж узбережжя Мексиканської затоки. За словами професора Портіра, який працює в Університеті Луїзіани, у цих мікробів унікальна специфіка.
«Ці мікроорганізми живуть у болотах у південній частині Луїзіани. Їх не слід називати супер мікробами, а радше акліматизованими мікробами. У них є потяг, чи, так би мовити, любов до поглинання нафти».
Портір уже понад 30 років веде дослідження в цьому районі і не раз брав участь у очищенні середовища від шкідливих відходів, використовуючи мікроорганізми. Він запевняє, що ці мікроби не шкодять навколишньому середовищу.
«Якщо їх запустити у достатній кількості, то вони з’їдять нафту. А коли не стане нафти, вони самі стануть їжею для інших мікробів і відтак зникнуть».
Професор Портір каже, що нафта, як правило, піднімається на поверхню води, де мікроби починають її розкладати через кілька днів.
Застосування дисперсних засобів на морській поверхні виявилось ефективним. Однак Портір остерігає, що використання їх глибоко під водою і в болотах може отруїти середовище:
«Збирати нафту під поверхнею – це можливо неправильне рішення. Прожерливі чи голодні мікроби знаходяться саме у верхніх шарах океану».
ТДМ Технолоджіс – фірма, яка мікробами очищує забруднені землі і води. Свого часу вона купила ліцензію на розроблену Портіром технологію. Про те, як працює компанія, розказав її віце-президент ТДМ Пітре Лаборд.
«Ми розводимо наші мікроби у дуже високих концентраціях, щоб вони могли відтак розкладати і поглинати високі концентрації нафти, що вилилася у болота».
Пітре Лаборд каже, що її компанія чекає на дозвіл від Берегової охорони США, і відтак почне розбризкувати мікроби в найбільш уразливих болотах штату Луїзіана. Фірма, каже вона, спроможна щотижня виготовляти 170 тисяч літрів висококонцентрованих мікробів.
Науковці згідні в тому, що після того, як більшість розлитої нафти буде зібрано і пляжі частково очищено, лише Мати Природа, з її незліченними мікробами, може завершити справу очищення навколишнього середовища.
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум