Спеціальні потреби

Чи зашкодить арешт Тимошенко підписанню угоди з ЄС?


Чи зашкодить арешт Тимошенко підписанню угоди з ЄС?

Чи вплине арешт Юлії Тимошенко на переговори України з Євросоюзом про створення зони вільної торгівлі? В адміністрації президента вважають, що ні. Як кажуть на Банковій, внутрішня політика – це щось одне, а євроінтеграція – це щось інше.

Своїм баченням ситуації поділилась на брифінгу у вівторок перший заступник глави АП Ірина Акімова.

«Я думаю, що жодні політичні чинники не зможуть перебити важливості такого довгого переговорного шляху, який Україна з представниками Європейського Союзу уже пройшла», - сказала Акімова, відповідаючи на запитання журналістів.

А у Міністерстві закордонних справ переконані, що арешт лідера опозиції зможе завадити українським євроінтеграційним планам лише у тому разі, якщо опозиція, скориставшись увагою міжнародної спільноти до процесу Тимошенко, сама свідомо підставить підніжку євроінтеграції. За спроби «використовувати міжнародний аспект» з метою шантажу опозицію засудив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.

«Ми бачимо фактично спроби шантажувати Україну тим, що, якщо, наприклад, судова справа не буде припинена, то не буде підписана угода про асоціацію», – поскаржився Волошин на брифінгу у вівторок. Як він додав, це «атака нахабна і абсолютно цинічна».

Натомість сама екс-прем’єрка закликала країни Євросоюзу швидше укласти угоду про асоціацію з Україною. Як сподівається Тимошенко, ця угода зупинить диктаторські тенденції, що наростають в Україні.

«Зараз не можна ставити якісь умови у зв'язку з політичними репресіями, які відбуваються в країні. Навпаки, - адже політичні репресії є наслідком автократії, - треба прискорити ратифікацію договору про асоціацію між Україною та ЄС», - заявила Тимошенко, слова якої цитує прес-служба «Батьківщини».

А тим часом західні та вітчизняні експерти, у зв'язку з арештом лідера опозиції, в один голос прогнозують проблеми для України з підписанням угоди про асоціацію з ЄС. Причому як випливає з експертних прогнозів , «шантаж» і «спекуляції» українських опозиціонерів тут ні до чого. Європейців непокоїть політично мотивоване судочинство, яке створює об'єктивні перешкоди для наближення України до Євросоюзу.

Як сказав Голосу Америки політаналітик Інституту євроантлантичного співробітництва Володимир Горбач, на процес переговорів з ЄС арешт Тимошенко, може, і не вплине. А от на результат - безумовно.

«Коли пані Акімова каже про те, що арешт Тимошенко не вплине на переговори, то, очевидно, вона має на увазі технічний бік справи. Оскільки зараз переговори відбуваються на рівні експертів і делегації мають мандати на переговори саме в експертних питаннях - в усьому, що стосується підготовки тексту цієї угоди, вивірення ком і літер - то тут і справді арешт лідерки української опозиції не матиме прямого впливу. Але нас у даній ситуації цікавить не процес переговорів, а кінцевий результат. А на кінцевий результат - ухвалення, підписання і ратифікацію в Європейському парламенті та національних парламентах країн-членів ЄС це може вплинути, і дуже сильною. Тому набрання чинності угодою про асоціацію, в тому числі і про зону вільної торгівлі, може бути поставлено під запитання. І це може статися лише через нерозумну, м’яко кажучи, внутрішню політику української влади», - спрогнозував Горбач.

На думку експерта, влада наразі не усвідомлює можливих ризиків:

«Виглядає так, що влада цього поки що не розуміє. Ні президент, ані прем’єр. А радники із зовнішньополітичних питань або не можуть доповісти всі можливі наслідки, або ж на їхні поради просто не зважають і продовжують робити своє», – вважає Горбач.

Нагадаємо: Україна сподівається підписати угоду про зону вільної торгівлі з Євросоюзом до кінця 2011 року. Черговий 18-й раунд переговорів запланований на другу половину вересня у Брюсселі. Водночас після арешту 5 серпня Юлії Тимошенко у Європі заговорили про можливість зриву майже готової угоди між Україною і ЄС.

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG