Спеціальні потреби

Актуально

Клюєва знову призначили «маршалом Жуковим»?

Партію регіонів поведе на вибори Андрій Клюєв. Рішення затвердити секретаря РНБО керівником центрального виборчого штабу «регіоналів» було прийняте у понеділок на спільному засіданні політради партії і фракції ПР.

Повідомивши про новину, перший заступник голови Партії регіонів Володимир Рибак схарактеризував Клюєва як «найбільш підготовлену людину в партії». А депутат-«регіонал» Михайло Чечетов порівняв Клюєва з радянським маршалом Жуковим. «Андрій Петрович Клюєв у нас сьогодні – це приблизно як легендарний полководець часів війни Жуков. Тоді казали, що де Жуков, там перемога. Там де Клюєв, там перемога. Він жодної політичної баталії не програв», – сказав Чечетов журналістам.

До пари «маршалу» призначені й «генерали». Керівником публічної виборчої кампанії затверджений Сергій Тігіпко, заступниками – Борис Колесников, Володимир Рибак та Олександр Єфремов.

Сам новий очільник владного виборчого штабу пообіцяв, що проведе кампанію максимально чесно та прозоро. Клюєв заявив, що, аби ні в кого не виникало підозр щодо використання ним адмінресурсу, візьме відпустку за свій рахунок і піде з посади секретаря РНБО ще до початку виборчої кампанії.

А тим часом експерти, коментуючи призначення, звертають увагу на суперечності в діях влади. Ще недавно президент Янукович категорично заперечував можливість того, що Клюєв керуватиме виборчим штабом. Главу держави запитали про це одразу ж по тому, як він звільнив Клюєва з посади першого віце-прем’єра і «перекинув» його на РНБО. Це рішення багатьма було витлумачено як намір задіяти Клюєва на виборах. Однак президент в інтерв’ю кільком телеканалам 24 лютого заявив: «Можу однозначно сказати, що Андрій Петрович керувати штабом не буде».

«Або президент дезінформував суспільство, або позицію президента не взяли до уваги», – припустив заступник голови Верховної ради Микола Томенко. Коментуючи призначення Клюєва, віце-спікер також додав, що це рішення вказує на обмежені кадрові можливості партії влади. У цю виборчу кампанію «зміниться те, що нічого не зміниться: першим у списку буде Микола Азаров, а керівником штабу – Андрій Клюєв», – зауважив Томенко, слова якого цитує прес-служба.

На коротку «лаву запасних» як причину того, що Янукович передумав, вказує також більшість політологів. Партії регіонів бракує професіоналів з виборчим досвідом, – сказав «Голосу Америки» директор PR-групи Polittech Тарас Березовець.

«Андрій Клюєв є таким професіоналом. Він очолював усі переможні виборчі кампанії Януковича і Партії регіонів, починаючи з переможної парламентської кампанії 2006 і 2007 років; президентські вибори Януковича 2010 року, переможні місцеві вибори 2010 року. Крім того, ті люди, яких зараз отримав у підпорядкування Клюєв, тривалий час працювали як команда – Колесников, Рибак, Єфремов. Відповідно у них не буде проблем з «притиранням» між собою, які неминуче виникнуть між «Батьківщиною» і «Фронтом змін». Що ж до мотивації Клюєва очолити виборчий штаб, то вона доволі міцна. Я гадаю, він розраховує на посаду прем’єр-міністра. Це крісло, як завжди, буде призом для того, хто покаже найбільш ефективний результат. Якщо ПР покаже такий результат на виборах, то – стовідсотково – прем’єрство дістанеться навіть не першому номеру в списку. Саме Клюєв матиме тоді найбільші шанси посісти посаду прем’єра», – вважає Березовець.

Первісна заява президента – що Клюєв не очолить штаб – була пов’язана з тим, що хотіли поставити публічну особу на цю посаду, вважає голова правління центру «Соціовимір» Сергій Таран. Однак підходящої людини так і не знайшли. Тому президент подумав-подумав, і знову призначив Клюєва, – каже Таран.

«Просто нема кого. Є дуже проста причина: призначення голови штабу це питання як менеджменту, так і політики. І якщо подивитися на кадровий склад Партії регіонів, то там особливо нема кого призначати. Так і не знайшли людину, яка б об’єднувала усі ці якості – і говорити вміла, і була хоч трохи популярна, щоб презентувати партію, і водночас мала організаторський талант. Тому-то й знайшли вихід: Клюєв як добрий менеджер очолює виконавчу структуру, а обличчям кампанії, тим, хто публічно виступатиме від імені штабу, буде не Клюєв, а Тігіпко», – сказав політолог «Голосу Америки».

«Якщо не можеш побороти корупцію, очоль її», – іронізує з приводу нового призначення директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«Я не думаю, що Клюєв сам підозрював про такий шалений успіх. Адже ще недавно як глава РНБО він позиціонував себе ворогом корупції в Україні, друкував серйозні статті у західній пресі про те, що корупція з’їдає Україну і що він як глава РНБО буде з цим боротися. І ось раптом він забуває про свій антикорупційний запал і опиняється в самому центрі політичної корупції, у виборчій кампанії правлячої партії, де прохідне місце коштує від 5 до 7 мільйонів доларів. Пощастило чоловіку в боротьбі за дохідну посаду! А окрім того, саме Клюєву, який буде організовувати виборчу кампанію, будуть підпорядковуватись депутати. Люди особисто йому будуть зобов’язані успіхом. Ніхто від більшості не пройде в парламент випадково. Усі будуть погоджені виключно з Клюєвим. І тому саме до його думки більше дослухатимуться з приводу кандидатур міністрів, керівників комітетів. Саме від нього, а не від Януковича, зрештою залежатиме, хто буде майбутнім прем’єр-міністром», – вважає Небоженко.

Політолог висловив також сумнів щодо обіцянки Клюєва провести чесні вибори.

«Навряд чи буде чесна кампанія. Все буде зводитися до найжорсткішого використання правоохоронних органів, спецслужб, адмініресурсу, для того щоб отримати цей результат 35%. А Клюєв така людина, яка не церемониться з демократією. Він ніколи не мав особливих сентиментів щодо демократичних процесів. Не випадково ж колеги по партії називають його «наш Жуков». Вони сприймають Януковича як Сталіна, а Клюєва як Жукова, який здобув на війні багато перемог, – при цьому байдуже якою ціною», – сказав Небоженко «Голосу Америки».

Всі новини дня

Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Цуй Тянькай, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній посол Китаю в Сполучених Штатах, на форумі під назвою «Модернізація Китаю та світ», який відбувся у The Grand Halls у Шанхаї, 21 квітня 2023 року. ( AP Photo/Ng Han Guan)

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.

У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.

«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.

На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резниковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.

Натомість на захист НАТО як ключогово елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».

«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.

«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.

Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.

Китай намагається зіграти роль посередника у достягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».

Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Понад 200 тисяч доларів – чергову допомогу на таку суму зібрав та привіз до України американський фотограф з Каліфорнії. Джейсон Перрі вже чотири рази відвідував Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Австралія подарувала Україні "потворні, але практичні" "бойові таксі" – Forbes

Українські солдати на БТРі на передовій в Луганській області, Україна, 21 травня 2023 р. AP Photo/Libkos

Австралія подарувала Україні “справді дивні” на вигляд вантажівки для піхоти із вантажним відсіком замість пасажирського, котрий утім може перевозити людей – інформує видання Forbes.

“Країни, прагнучи підтримати українські військові зусилля, схильні віддавати будь-яку запасну військову техніку, яку вони мають, і вірять, що українці знайдуть їй застосування”, - пише Forbes про австралійське надходження. Йдеться про вантажні машини ALV на базі бронетранспортерів М-113.

Вони можуть бути найдивнішими в українському арсеналі, який налічує тисячі машин усіх марок і моделей із багатьох інших країн, пише видання.

Модернізуючи класичний М-113 американської розробки, австралійці у рамках програми початку 2000-х років просто вирізали задню частину, залишивши “відкрите ліжко” позаду зрізаного відділення для екіпажу.

“У результаті вийшов брутально простий броньований вантажний автомобіль, який настільки ж універсальний, як і потворний”, - пише Forbes.

20-тонний ALV з дизельним двигуном потужністю 350 кінських сил здатний перевозити щонайменше п'ять тонн вантажу. Або транспортувати військових. За свідченням Forbes – дає командирам взводів можливість перевозити більше солдатів на одній машині.

“БТР – це бойові таксі. Вони транспортують піхоту до краю поля бою, а потім висаджують її для бою пішки. У цій ролі дивак ALV має працювати просто чудово”, - припускає оглядач видання.

Раніше МЗС Австралії повідомляло, що шанує непохитну рішучість і силу українського народу у протистоянні агресії Росії та пишаєтся підтримкою України. Уряд Австралії повідомляв про надання Україні додаткових безпілотних авіаційних системи для розвідки на полі бою, а також про участь фахівців Сил оборони Австралії у навчальну програму для українських військових під проводом Великої Британії.

Уряд Австралії запровадив також цільові фінансові санкції щодо Росії.

63 журналісти загинули в Україні від російської війни – Томіленко

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України.

Станом на початок червня 2023 року у війні Росії проти України з 24 лютого 2022 року загинули 63 медійники, сказав в інтерв'ю Голосу Америки голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Як сказав Томіленко, 14 колег загинули, безпосередньо виконуючи журналістський обов'язок, ще 9 журналістів – цивільні жертви, чиї обставини та причини загибелі з’ясовуються. І ще 40 медійників загинули, перебуваючи у лавах ЗСУ чи правоохоронних підрозділів, захищаючи зі зброєю незалежність України.

За даними Інституту масової інформації, станом на 31 травня 2023 року, з 24 лютого 2022 року загинув 61 журналіст як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань, зазначено на сайті IMI.

З них 10 було вбито журналістів під час виконання професійних обов’язків. Серед цих десяти – четверо українських та шестеро іноземних журналістів, повідомляє ІМІ.

Голова НСЖУ розповів, що чимало українських журналістів, не чекаючи мобілізації, добровільно подалися до війська захищати свою країну.

“Ми у жодному разі не заохочуємо змішувати службу в армії із незалежною журналісткою. Це принципово різні речі. Люди у війську підкоряються військовій дисципліні”, – додав Томіленко в інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Анні Черніковій.

Керівник спілки сказав, що 20% українських редакцій ЗМІ повідомляють, що їхні працівники мобілізовані до служби в армії.

Минулого місяця, як повідомляв Голос Америки, Сергій Томіленко виступав у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, де повідомив, що серед загиблих є "і професійні журналісти, і цивільні жертви, і герої-медійники в лавах ЗСУ".

Евакуація з Бєлгородщини означає, що у Росії «нервують» з приводу майбутнього контрнаступу – експерти ISW

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року губернатором Бєлгородської області Росії В’ячеславом Гладковим, є знищені автомобілі після, як стверджується, обстрілу українських військ. Місто Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Telegram/через REUTERS

Масова евакуація з Бєлгородської області Росії, що межує з Україною, є «непропорційною реакцією» на кілька рейдів на територію Росії, вважають американські військові експерти. На їхню думку, імовірно, російська влада намагається таким чином показати свою впевненість та здатність реагувати на потенційні загрози.

Як повідомив місцевий губернатор, близько 2500 людей були евакуйовані з Бєлгородської області до регіонів далі всередині Росії після кількох днів українських обстрілів і вторгнень. Це, на думку газети New York Times (NYT) підкреслює швидке перетворення частини західного кордону країни в зону бойових дій.

Губернатор В’ячеслав Гладков у своєму каналі в Telegram повідомив, що четверо людей у Бєлгородській області були вбиті артилерійськими снарядами в п’ятницю, у тому числі дві жінки, які загинули після того, як їхній автомобіль був підбитий біля міста Шебекіно, неподалік українського кордону.

Як пише газета, кількість людей, які евакуювалися, не вдалося підтвердити, але жителі Бєлгорода, які їздили в Шебекіно в четвер, описали місто, в якому проживало 40-тисяч людей як місто-привид. Вони сказали, що багато жителів виїхали, не дочекавшись офіційної евакуації після того, як по кілька годин ховалися в підвалах під час бомбардування.

Американська газета зауважує, що занепокоєння в Бєлгородській області зростає після того, як минулого тижня дві воєнізовані групи перетнули кордон і недовго утримували два села в іншій частині області.

Аналітики американського дослідницького центру Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Міністерство оборони Росії продовжує реагувати «непропорційно» на кілька рейдів на територію Росії. На думку експертів, цим російська влада намагається продемонструвати «впевненість і компетентність у здатності реагувати на передбачувані загрози».

Як зазначають аналітики ISW, керівництво Міністерства оборони Росії навіть нагородило командира мотострілецького батальйону підполковника Олександра Нікітіна за керівництво обороною. Як вважають експерти ISW, мабуть, це було зроблено для того, щоб «перемогу» не приписав собі інший командир – генерал-полковник Олександр Лапін, як про це уже повідомлялося в інформаційному просторі.

Американські аналітики звертають увагу на те, що російські військові блогери «продовжують використовувати ситуацію в Бєлгородській області для критики російського керівництва». Коментатор, пов’язаний з «Групою Вагнера», взагалі заявив, що Міністерство оборони Росії «не ставиться до Бєлгородської області як до російської території». Він стверджував, що російські населені пункти заносять в один список з українськими, які постраждали від українських обстрілів.

Деякі військові блогери вважають, що російські сили добре відреагували на рейди, які, як вони стверджують, є просто «терористичними атаками», спрямованими на психологічний вплив, а не на забезпечення контролю над конкретними територіями.

Один російський блогер, як кажуть в ISW, «абсурдно заявив», що реакція Росії змусила українців дійти висновку, «що починати контрнаступ зараз надто ризиковано».

Експерти ISW навпаки вважають, що рейди, чи інші українські розвідувальні акції були «надзвичайно малими» в порівнянні з тими силами, які Україна готує до контрнаступу.

«Гіперфокус Росії на другорядних тактичних боях підкреслює нервозність і невпевненість Росії щодо майбутнього контрнаступу», – вважають експерти ISW.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG