Спеціальні потреби

Опозиція скликає екстрені збори для обговорення ситуації з Тимошенко


Не буде позачергової сесії – значить, будуть позачергові збори. У четвер 31 січня опозиційні депутати перервуть канікули і зберуться у Верховній раді, щоб обговорити ситуацію з посиленням політичних репресій. Таке рішення лідери трьох опозиційних фракцій – «Батьківщини», «УДАРу» і «Свободи» – прийняли у відповідь на відмову парламентського керівництва скликати екстрену сесію.

Про спільне рішення поінформував на прес-конференції у середу народний депутат від «Батьківщини» Олександр Турчинов. За його словами, на завтрашніх зборах опозиція планує, серед іншого, висловити недовіру спікерові Володимиру Рибаку. Діями спікера, який – вперше в історії українського парламентаризму – проігнорував вимогу народних депутатів скликати позачергову сесію, в опозиції обурені. Рибак відмовляється виконати свій конституційний обов’язок, бо на нього натиснув президент, – вважає Турчинов.

«Президент Янукович не дав дозвіл на проведення позачергової сесії, і голова Верховної ради Рибак є сьогодні не головою Верховної ради, а, мабуть, просто представником Партії регіонів у президії. І виконує не Конституцію, не регламент, не законодавство України, а виконує вказівки, які він отримує з адміністрації президента», – заявив опозиціонер.

Турчинов відкинув заяви Рибака про буцімто несправжні підписи під вимогою скликати сесію. Він спростував також твердження спікера про те, що позачергова сесія задорого обійдеться бюджету. За словами бютівця, знадобиться 500 гривень на освітлення Ради, і якщо треба, опозиціонери готові скинутись.
«Президент Янукович не дав дозвіл на проведення позачергової сесії, і голова Верховної ради Рибак є сьогодні не головою Верховної ради, а, мабуть, просто представником Партії регіонів у президії».
Олександр Турчинов

Про своє остаточне рішення не скликати позачергову сесію спікер повідомив парламентарям напередодні. Опозиційним депутатам, які у вівторок прийшли до Рибака добиватися відповіді, він заявив, що не може підписати розпорядження. Мовляв, у нього є інформація, що не всі підписи, подані за проведення сесії, зроблені депутатами власноруч. Він також висловив думку, що ситуація з Тимошенко, яку опозиція хоче терміново обговорити на позачерговій сесії, може зачекати й до 5 лютого, коли відкриється чергова, друга сесія Верховної ради.

За ким правда у конфлікті з нескликанням позачергової сесії? Чи винен спікер, коли відмовляє парламентській опозиції в її конституційному праві? Чи винна сама опозиція, що не змогла зібрати бездоганні підписи, – бо, як зловтішно пишуть опоненти, «відпочинок опозиціонерів на Мальдивах для них важливіший, ніж захист Тимошенко»?

Коментуючи ситуацію, експерти кажуть: аргумент щодо справжності підписів перевірити важко, і влада цим аргументом скористалася як зачіпкою. Справжні причини відмови в проведенні позачергової сесії інші, – вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
«Я думаю, що влада просто боїться розголосу і всіляко йде на затягування слухань у парламенті».
Олександр Палій, політолог

«Перша причина полягає у тому, що влада не хоче продовження обговорення теми Тимошенко, зокрема, у парламентських стінах. Для влади важливо зараз пригасити сплеск пристрастей навколо Тимошенко і водночас продемонструвати опозиції, що її ультиматуми не будуть виконуватись. Тут така гра: хто кого. І дуже важливо психологічно, хто з цієї гри вийде переможцем. Ну, а друга причина банальна. Вона пов’язана з тим, що багато депутатів знаходяться зараз поза межами країни, в далеких екзотичних місцях і просто не хочуть повертатися. Їм це не дуже потрібно, особливо депутатам від провладної Партії регіонів. І ця банальна причина теж спрацьовує», – сказав Фесенко Голосу Америки.

На бажанні влади «зацитькати» ситуацію довкола Тимошенко наголошує політолог Олександр Палій.

«Я думаю, що влада просто боїться розголосу і всіляко йде на затягування слухань у парламенті. Графологічні експертизи можуть тривати роками, а під таким приводом зручно блокувати конституційні права опозиції. Зауваження Рибака ще можна було б прийняти, якби сама Партія регіонів була святою. Але ж ця партія постійно фальсифікує голосування у парламенті – не просто підписи, але й самі голоси, волевиявлення. І ніяких зауважень у Рибака до цього не виникало», – сказав Палій Голосу Америки.

«Тому головна причина у тому, що влада не хоче публічного розголосу ситуації з Тимошенко – з висуненням їй нового звинувачення, із застосуванням грубої фізичної сили до жінок-депутаток. Цю історію намагаються зам’яти, щоб усе пройшло максимально тихо», – зазначив експерт.

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG