Спеціальні потреби

Актуально

Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії

Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії

Поки більшість країн світу страждає від природніх та соціальних потрясінь, Росія підраховує свої прибутки від високих цін на нафту. Ці кошти, вірогідно, дозволять країні ліквідувати свій бюджетний дефіцит у 2011 році.

Лівія призупинила експорт нафти. Політичні безпорядки в арабських країнах тримають у напруженому стані регіон Перської затоки. Німеччина і Японія закрили 25 відсотків своїх ядерних реакторів.

В енергетичному секторі нинішнього світу, за всіма ознаками, виграє Росія. Вона є найбільшим у світі експортером нафти, виробляючи 11 відсотків всієї у світі енергії.

Леонід Григорієв із Московської вищої школи економіки займається навчанням енергетичних компонентів російської економіки:

«Це колосальна кількість енергії - приблизно у 5 разів більша, як частина, яку Росії посідає у глобальному ВВП чи в населенні планети».

Цього року, коли передбачається, що пересічна ціна за барель нафти перевищить 100 доларів, це нафтове «золоте дно» дозволить Росії ліквідувати бюджетний дефіцит.

Для Кремля, це дуже своєчасно, оскільки він збільшує зарплату і пенсію в країні, де починається цикл виборів. Нещодавно, президент Дмитро Медведєв оголосив, що зі січня наступного року зарплати військовослужбовців збільшаться у три рази, -- саме за 10 тижнів до дня виборів.

Доходи від продажу нафти і газу становлять приблизно 40 відсотків надходжень у бюджет Росії. Як тільки ціна перевищує 27 доларів за барель Міністерство фінансів Росії отримує 90 центів з кожного долара.

Продовжує Леонід Григорієв:

«Саме тому Росія так сильно залежить від цін на нафту і газ.Тому будь-яке потрясіння і неспокій у світі негайно приносить гроші Міністерству фінансів».

Сьогодні, валютні резерви іноземних країн зростають на 100 мільйонів доларів на тиждень. У кінці березня загальна сума російських резервів досягне 500 мільярдів доларів. Це означає, що Росія стане на третє місце, після Китаю і Японії.

За прогнозами економістів, у 2011 році економіка Росії зросте на 5 відсотків - саме найвищий покажчик з докризисного 2008 року. Таку вигоду від збільшення доходів від нафти одержать також російські споживачі.

Торік, об’єм продажу автомобілів та число туристичних путівок за кордон стрибнув на третину. Приблизно 10 відсотків росіян провели відпустку за межами країни. Наступного року, Росія стане найбільшим в Європі ринком авто, відсунувши на задний план Німеччину. У лютому, Ford, GM i Volkswagen оголосили нові спільні проекти для виробництва більшої кількості своїх автомобілів у Росії.

Росіяни витрачають гроші тепер, оскільки вони ніколи не знають, що буде у майбутньому.
Протягом одного десятиліття, зареєстровано коливання цін на нафту від 8 доларів за барель у 1998 році до пікового рівня 147 доларів за барель у 2008 році.

Аналітики кажуть, що на довотермінову перспективу ядерна криза у Японії може стати на користь Росії, оскільки світовий енергетичний маятник може хитнутись від атомної енергії в бік природного газу. Німеччина імпортує майже половину свого газу з Росії. Навіть перед кризою, вона вкладала капітал у збільшення виробництва газу на 50 відсотків протягом наступних 20 років.

Проблема в тому, що високі ціни відкладають на задний план необхідність боротьби з корупцією, диверсифікації економіки та послаблення державного контролю за бізнесом.

Згідно з результатами опитувань громадської думки, головними проблемами для росіян являються корупція і ціни на продукти харчування. Згідно з даними органзіації Transparency International, із Групи-20 найбільш розвинутих країн світу, Росію вважають найбільш корумпованою.

Під час нещодавніх відвідин Москви, віце-президент США Джозеф Байден дав російським властям ясно зрозуміти, що корупція відстрашує інвесторів:

«Ніяке підбадьорення з боку влади, ніякий піар чи підтримка з боку США, ніяка зміна іміджу не можуть повернути інвесторів, які постраждали чи, які не мають довіри до ринку, у якого, на їх погляд, такі проблеми. Тільки відважні та справжні зміни поліпшать ситуацію».

Незважаючи на підвищення цін на нафту, незважаючи на піднесення на російських фондових ринках, у лютому країна зареєструвала чистий збиток з інвестиційного капіталу.

Ще однією хмарою на російському горизонті це демографічна ситуація.

Протягом цього десятиліття передбачається, що російська робоча сила скоротиться на 10 мільйонів людей, або на 15 відсотків.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG