Спеціальні потреби

Актуально

Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії

Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії

Поки більшість країн світу страждає від природніх та соціальних потрясінь, Росія підраховує свої прибутки від високих цін на нафту. Ці кошти, вірогідно, дозволять країні ліквідувати свій бюджетний дефіцит у 2011 році.

Лівія призупинила експорт нафти. Політичні безпорядки в арабських країнах тримають у напруженому стані регіон Перської затоки. Німеччина і Японія закрили 25 відсотків своїх ядерних реакторів.

В енергетичному секторі нинішнього світу, за всіма ознаками, виграє Росія. Вона є найбільшим у світі експортером нафти, виробляючи 11 відсотків всієї у світі енергії.

Леонід Григорієв із Московської вищої школи економіки займається навчанням енергетичних компонентів російської економіки:

«Це колосальна кількість енергії - приблизно у 5 разів більша, як частина, яку Росії посідає у глобальному ВВП чи в населенні планети».

Цього року, коли передбачається, що пересічна ціна за барель нафти перевищить 100 доларів, це нафтове «золоте дно» дозволить Росії ліквідувати бюджетний дефіцит.

Для Кремля, це дуже своєчасно, оскільки він збільшує зарплату і пенсію в країні, де починається цикл виборів. Нещодавно, президент Дмитро Медведєв оголосив, що зі січня наступного року зарплати військовослужбовців збільшаться у три рази, -- саме за 10 тижнів до дня виборів.

Доходи від продажу нафти і газу становлять приблизно 40 відсотків надходжень у бюджет Росії. Як тільки ціна перевищує 27 доларів за барель Міністерство фінансів Росії отримує 90 центів з кожного долара.

Продовжує Леонід Григорієв:

«Саме тому Росія так сильно залежить від цін на нафту і газ.Тому будь-яке потрясіння і неспокій у світі негайно приносить гроші Міністерству фінансів».

Сьогодні, валютні резерви іноземних країн зростають на 100 мільйонів доларів на тиждень. У кінці березня загальна сума російських резервів досягне 500 мільярдів доларів. Це означає, що Росія стане на третє місце, після Китаю і Японії.

За прогнозами економістів, у 2011 році економіка Росії зросте на 5 відсотків - саме найвищий покажчик з докризисного 2008 року. Таку вигоду від збільшення доходів від нафти одержать також російські споживачі.

Торік, об’єм продажу автомобілів та число туристичних путівок за кордон стрибнув на третину. Приблизно 10 відсотків росіян провели відпустку за межами країни. Наступного року, Росія стане найбільшим в Європі ринком авто, відсунувши на задний план Німеччину. У лютому, Ford, GM i Volkswagen оголосили нові спільні проекти для виробництва більшої кількості своїх автомобілів у Росії.

Росіяни витрачають гроші тепер, оскільки вони ніколи не знають, що буде у майбутньому.
Протягом одного десятиліття, зареєстровано коливання цін на нафту від 8 доларів за барель у 1998 році до пікового рівня 147 доларів за барель у 2008 році.

Аналітики кажуть, що на довотермінову перспективу ядерна криза у Японії може стати на користь Росії, оскільки світовий енергетичний маятник може хитнутись від атомної енергії в бік природного газу. Німеччина імпортує майже половину свого газу з Росії. Навіть перед кризою, вона вкладала капітал у збільшення виробництва газу на 50 відсотків протягом наступних 20 років.

Проблема в тому, що високі ціни відкладають на задний план необхідність боротьби з корупцією, диверсифікації економіки та послаблення державного контролю за бізнесом.

Згідно з результатами опитувань громадської думки, головними проблемами для росіян являються корупція і ціни на продукти харчування. Згідно з даними органзіації Transparency International, із Групи-20 найбільш розвинутих країн світу, Росію вважають найбільш корумпованою.

Під час нещодавніх відвідин Москви, віце-президент США Джозеф Байден дав російським властям ясно зрозуміти, що корупція відстрашує інвесторів:

«Ніяке підбадьорення з боку влади, ніякий піар чи підтримка з боку США, ніяка зміна іміджу не можуть повернути інвесторів, які постраждали чи, які не мають довіри до ринку, у якого, на їх погляд, такі проблеми. Тільки відважні та справжні зміни поліпшать ситуацію».

Незважаючи на підвищення цін на нафту, незважаючи на піднесення на російських фондових ринках, у лютому країна зареєструвала чистий збиток з інвестиційного капіталу.

Ще однією хмарою на російському горизонті це демографічна ситуація.

Протягом цього десятиліття передбачається, що російська робоча сила скоротиться на 10 мільйонів людей, або на 15 відсотків.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG